Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Spyros Delta said:

Ααα, και ποιο ειναι το exchange rate του paypal?

Μιλαμε για ποσα 25 με 30 ευρω εκτος κι αν συμφερει πακετο μαθηματων και παμε στα 100-120

 

The “Currency Converter” tool can be accessed through your Account and used to see what transaction exchange rates apply for certain currency exchanges at the time you use the tool.

Where a currency conversion is offered by PayPal to you when you make your transaction (e.g. at the point of sale), you will be shown the transaction exchange rate that will be applied to the transaction before you proceed with authorising the payment transaction. By proceeding with your authorisation of the payment transaction you are agreeing to the currency conversion on the basis of the transaction exchange rate shown.

 

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει ένα fee περίπου 2 ευρώ για cross border transactions, άσχετα αν είναι personal ή merchant.

 

Συμφέρει το πακέτο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ααα, και ποιο ειναι το exchange rate του paypal?

Μιλαμε για ποσα 25 με 30 ευρω εκτος κι αν συμφερει πακετο μαθηματων και παμε στα 100-120


Όπως το λέει ο Φιουζιον.
Η ισοτιμία αλλάζει διαρκώς. Εσύ θα του ζητήσεις συγκεκριμένο ποσό σε ευρώ, ώστε η όποια αλλαγή στην ισοτιμία να είναι δική του επιβάρυνση.
Τα χρήματα που θα λαμβάνεις (ευρώ) θα είναι πάντως κατά προσέγγιση... διότι και η ισοτιμία μπορεί να έχει αλλάξει από τη στιγμή που θα κάνει εκείνος την κατάθεση, αλλά και επειδή συνήθως έχει άλλη ιστοριμία π.χ. το google που θα το υπολογίσει αυτός (dollars to euros) και άλλη το Paypal . Δεν νομίζω πάντως να τα χαλάσετε για λίγα σεντς/ευρώ.
image.thumb.png.20569b1b706d56a5e22a1fdb831a10c8.png
Η άλλη λύση, αν δεν σε ενδιαφέρει και τόσο να μπλέκεις με φραγκοδίφραγκα, είναι αν για παράδειγμα θέλεις να σου βάζει 30 ευρώ, να του ζητήσεις να σου καταθέτει 34-35 δολάρια. ¨Ετσι και εκείνος θα ξέρει σταθερά ότι έχει να πληρώσει τόσο, και εσύ θα παίρνεις σίγουρα τα 30 σου (κι αν είσαι καλός άνθρωπος, του επιστρέφεις ξέρω γω στα 10 μαθήματα ότι σου έχει βγει παραπάνω). Και εννοείται ότι αν αλλάξει ποτέ δραματικά η ισοτιμία, θα πρέπει να το δειτε ξανά - γι' αυτό σου είπα να ζητήσεις συγκεκριμένο ποσό σε ευρώ - και άσε τον αυτόν να βγάζει αν είναι 33 ή 38 δολάρια καθε φορά.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα τα χαλασουμε στα ψιλα, απλα ρωταω γιατι δεν το εχω ξανακανει και αν τραβαει ο ενας κι αλλος απο 2-3 ευρω και φτασουμε στο δεκαρικο που ειναι το 30%, δεν συμφερει. Και περισσοτερο ρωταω μην ειναι και τιποτα πολυ παραπανω απο οτι ειναι να παιρνω, γιατι δεν ειναι να εχεις εμπιστοσυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο,
σε κάθε συναλλαγή, το paypal θα σου στέλνει mail με την ανάλυση της συναλλαγής.
Εκεί αναγράφεται το τελικό ποσό και το αρχικό νόμισμα.
Ετσι, θα ξέρεις πάντα τι έχεις λάβει.

Δες μια αγορά μου για παράδειγμα, σε AU (αυστραλεζικο νόμισμα). Λαμβάνω στο μέηλ (που είναι συνδεδεμένο με τον λογαριασμό paypal) αυτό - που μου δείχνει ότι πλήρωσα 8¨31 ευρώ.
Αυτός ήθελε 12.46 αυστραλιανά δολάρια, δεν τον νοιάζει αν εγω θα πληρώσω σε πεσέτες ή σε γιεν, εκείνος θα λάβει τα αυστραλιανά δολάριά του.
Σε μένα κοστίζει 8.31.

image.png.c59a43ca0858c28bf07047c218cc4174.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να του πεις μια fix τιμή σε δολλάρια.

Δεν είναι δυνατόν να βάζεις αυτόν που θα πληρώνει να ψάχνει τις ισοτιμίες κάθε φορά.

Υπολόγισε στο περίπου, και πάρε εσύ τον "συναλλαγματικό κίνδυνο" της πτώσης ή ανόδου του δολλαρίου σε σχέση με το ευρώ (πχ 30 ή 35 δολλάρια, εσύ αποφασίζεις).

Καλύτερα πακέτο γιατί τα fees είναι συνήθως συγκεκριμένο ποσό και όχι ποσοστό, άρα πσοστιαία θα μειώνονται για μεγαλύτερα ποσά.

 

Επίσης περίμενε να μαζευτεί ένα άλφα ποσό (ή όλο το ποσό) στο paypal πριν τα τραβήξεις στην τράπεζα, για να γλιτώνεις τα συνεχή 3ευρα της τράπεζας.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου ευχηθώ καλή αρχή με τις διδασκαλίες σου στα εξωτερικά παλικάρι.:classic_smile:

Και μην ξεχνάς να φοράς το κοντομάνικο. :classic_biggrin:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tamtam said:

Επίσης, σε αυτό που ρωτάς, η απάντηση είναι προφανής: το paypal balance ενημερώνεται ακριβώς τη στιγμή που κάνεις μια αγορά με αυτό. Αν έχεις 48 ευρώ διαθέσιμα και αγοράσεις κάτι για 10 ευρώ, θα σου δειξει αμέσως ότι σου απομένουν 38 κ.ο.κ.

αν αναφέρεσαι σε μένα, αναφέρθηκα στον αντιλογισμό όχι στην πληρωμή.

 

3 hours ago, Tamtam said:

Ότι και να νομίζει ο καθένας μας, θα πρέπει να κάνει το β). Να ρωτησει την τράπεζα του.

Προσωπικά η σύνδεσή μου είναι Λογαριασμός τράπεζας -> πιστωτική -> Paypal.
Μετρώντας αντιστρόφως λοιπόν, και όπως μπορεί να δει ο καθένας από το screenshot που έβαλα, tα χρήματα που μου επέστρεψε το Thomann, πιστώθηκαν στην τράπεζα την ίδια μέρα (δες την οθονιά).

Μην με βάλεις να ψάχνω ονλάιν και τον λογαριασμό μου τώρα για να δω πόσες μέρες τους πήρε να εμφανιστούν στο bank account μου!
Το αν θα εμφανιστούν σε μια ή δυο μέρες (εργάσιμες) ή στην επόμενη ανανέωση της πιστωτικής, είναι θέμα τράπεζας και λίγο με απασχολεί, αφού μου αρκεί ότι επιστράφηκαν στο ακέραιο.

 

είχες πληρώσει μέσω τράπεζας ή πιστωτικής?

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rgxinap είπε

αν αναφέρεσαι σε μένα, αναφέρθηκα στον αντιλογισμό όχι στην πληρωμή.

 

 

είχες πληρώσει μέσω τράπεζας ή πιστωτικής?


α) Πώς θα μπορούσε να ισχύει το ίδιο και για αντιλογισμό; Αν αγοράσω κάτι από το Τόμαν και το επιστρέψω, θέλει κάποιες μέρες να φτάσει εκεί ταχυδρομικά και να περάσει τον έλεγχο επιστροφών τους. Άρα; Αρα, αν έχουν προλάβει να εκταμιευθούν τα χρήματα από το Paypal, ο αντιλογισμός θα εμφανιστεί λίγες μέρες μετά - όταν δηλαδή μου τα επιστρέψουν από το Τόμαν. Αυτά είναι προφανή και κουραστικά να τα γράφουμε. Βασίζονται δε, στην κοινή λογική. 😜

β) Παντού πληρώνω μέσω Paypal όταν είναι εφικτό.
(π.χ. στο Amazon δεν είναι) Το αναφέρω επίσης στην απάντησή μου, ότι πληρωσα με Paypal...
🙄
η σύνδεσή μου είναι Λογαριασμός τράπεζας -> πιστωτική -> Paypal.
Aντίστροφα: Paypal -> πιστωτική-> bank account

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου