Προς το περιεχόμενο

To πρωτο riff που ακουσα και με "κατεστρεψε"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, vaggelis1234 said:

Η αιτια για όλα     Deep Purple - You Can't Do It Right 

 

Ριφαρα,γκρουβ και τα παντα ολα.

Τους εδωσε αυτη τη δοση φανκ ο Hughes που τους ταιριαζε πιστευω πολυ.

Ειναι βεβαιως και το διδυμο Hughes/Coverdale στις φωνες που σε αυτο εδω-και σε αυτο εδω δηλ-τα σπαει.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα στίγμα ...μαχαιριά στην πλάτη, όπως θέλετε πείτε το !!!

14-15 θα είμουνα όταν πήρα το no sleep 'till hammersmith και χωρίστηκε ο κόσμος μου σε αληταράδες και λάκηδες !!!

Τεστοστερόνη, άντερα, αρ@#$% 

Alpha male music 😎

ps. παραλίγο να κάνω tattoo στο λαιμό το σήμα

Επεξεργασμένο από sharpshooter
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομερή η ομοιότητα μου με τον @BillTrantos . Συγκινητική θα έλεγα μιας και είμαστε αρκετά κοντά ηλικιακά ( και πολύ μακρινά τα συγκροτήματα με εμάς  😛  )

 

Πρώτο ροκ/μεταλ άκουσμα οι Scorpions με το rock you like a hurricane . Μετά δε θυμάμαι αν σκάλωσα με Bon Jovi ή Ozzy 

 

Σίγουρα ο Ozzy με συγκλόνισε . Η μόνη διαφορά με τον Μπιλ ότι εγώ είχα ως πρώτη επαφή το No More Tears όπου ακόμα και σήμερα με πολλά περισσότερα ακούσματα , έχω την εικόνα του πάντα μεθυσμένου, χωρίς μπλούζα και αμούστακου Zakk Wylde να κάνει σβούρες και κλωτσιές στον αέρα παίζοντας την Les paul του....ως το απόλυτο ροκσταριλίκι . Ίσως μετράει που ήταν κι αυτός πιτσιρικάς τότε . Γι αυτόν έπιασα κιθάρα 

 

Μέτα , βέβαια, μπήκαν στην ζωή μου αυτοί οι αλητήριοι  

 

που παίζει αυτό το ριφ κάνοντας αυτό το headbanging και πετάει κωλοδάχτυλα και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνει ταυτόχρονα. Και γράφει αυτό το σολο

 

 

Και τέλος, μπήκε στην ζωή μου η καλύτερη μπάντα στο μεταλ  ( και δε πα να μαι ο μονος που το πιστεύει 😛) . Και βάλαμε λίγη πχιότητα στη ζωή μας . Εκεί ήρθε το ταράκουλο 

 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, sharpshooter said:

χωρίστηκε ο κόσμος μου σε αληταράδες και λάκηδες !!!

 

 

Μπορεί να με κοροϊδέψεις, αλλά στο λέω για δικό σου καλό, αν ισχύει ακόμα αυτό, καλό θα ήταν να το αποβάλεις.

Έτσι ήμουν στο περίπου κι εγώ, και σήμερα διαπιστώνω ότι έχασα πολύ καλές μουσικές εξ' αιτίας αυτού του τρόπου σκέψης.

Να ξέρεις επίσης ότι με τους motorhead και τον Lemmy έχω κόλλημα, τους έχω δει live δύο τρεις φορές, και "αρρώστησα".

Ο Lemmy ήταν είναι και θα είναι (για μένα) η μεγαλύτερη rock μορφή ever, οπότε σε νιώθω.

 

Α, και κάτι άλλο.

Αυτό το "λάκηδες" καλό θα ήταν να το αλλάξεις (βάλε κάτι άλλο ρε παιδί μου) γιατί έχουμε έναν Λάκη εδώ στο noiz που μαμάει και δέρνει (και σαν τύπος, και σαν μουσικός). :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fusiongtr said:

 

Μπορεί να με κοροϊδέψεις, αλλά στο λέω για δικό σου καλό, αν ισχύει ακόμα αυτό, καλό θα ήταν να το αποβάλεις.

Έτσι ήμουν στο περίπου κι εγώ, και σήμερα διαπιστώνω ότι έχασα πολύ καλές μουσικές εξ' αιτίας αυτού του τρόπου σκέψης.

Να ξέρεις επίσης ότι με τους motorhead και τον Lemmy έχω κόλλημα, τους έχω δει live δύο τρεις φορές, και "αρρώστησα".

Ο Lemmy ήταν είναι και θα είναι (για μένα) η μεγαλύτερη rock μορφή ever, οπότε σε νιώθω.

 

Α, και κάτι άλλο.

Αυτό το "λάκηδες" καλό θα ήταν να το αλλάξεις (βάλε κάτι άλλο ρε παιδί μου) γιατί έχουμε έναν Λάκη εδώ στο noiz που μαμάει και δέρνει (και σαν τύπος, και σαν μουσικός). :classic_biggrin:

1) Ό,τι γράφει δε ξεγράφει 

για το φίλο Λάκη, no offence φίλε 😅

 

2)Ένα θεματάκι το είχα πιτσιρικάς με μη "πάρε να χεις" μουσική, μου πέρασε γρήγορα όμως early 20s, για τον ίδιο λόγο με σένα, έχανα μαμώ τις μουσικές και αντί να ανοίξει το μυαλό μάλλον έκλεινε.

Ο κόσμος για μένα δε χωρίστηκε απλώς μουσικά, με στιγμάτισε σαν άνθρωπο, στον τρόπο που φέρομαι, πως βλέπω τον εαυτό μου και τους γύρω μου etc etc...

καμία σχέση με τη μουσική αυτή καθεαυτή δλδ.

O Lemmy και οι Motorhead προσωποποίησαν τον ψυχισμό μου, πλήρως !!!

Στη χώρα της π#$%ιάς, είδα ίσια !!!

Born to lose, Live to win 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε @Rebel_Of_Southγια Pantera μόνο θέλουμε ειδικό ξεχωριστό θρέντ, cowboys? cemetary? Hollow? Rise? Επίσης απο Savatage ζημιούλα είχε γίνει με το Sirens.

 

Και μιας και πιάσαμε την πρώϊμη thrash, hardcore εποχη, ένα riff απο ένα υποτιθέμενο punk-surf συγκρότημα το οποίο μου έκανε μεγάλη ζημιά :

 

 

 

στα υπόψην, στους ST έπαιξε ίσως ο μεγαλύτερος μαύρος πάνκ κιθαρίστας όλων των εποχών, ο Rocky George με την Ibanez RG του, πολύς κόσμος πίστευε οτι RG ήταν το signature μοντέλο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε σεις αλοίμονο.

εδω τον Λέμυ τον γουστάρησα και εγώ κι ας τον έμαθα το 2004...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου