Προς το περιεχόμενο

To πρωτο riff που ακουσα και με "κατεστρεψε"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, Spyros Delta said:

Γραψε με το τηλεφωνο
 

 

Δηλαδής να έχω κάποιονα να κρατάει το τηλέφωνο και να με τραβάει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δηλαδής να έχω κάποιονα να κρατάει το τηλέφωνο και να με τραβάει?

Ναι και μη πεις οτι δεν υπαρχει κανεις ευκαιρος

Στηριξε το στη σομπα

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεσμεύομαι για ένα από τα 2 riffs που ανέβασα. Αύριο βραδάκι θα στο έχω στείλει Σπύρο! Μήπως προτιμάς DI track;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δεσμεύομαι για ένα από τα 2 riffs που ανέβασα. Αύριο βραδάκι θα στο έχω στείλει Σπύρο! Μήπως προτιμάς DI track;

Οχι. Βαλε τον ηχο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 23/3/2019 στις 10:22 ΜΜ, Nestoras είπε

 

Ανεξαρτήτως βιωμάτων και γούστου, αυτό είναι το καλύτερο riff όλων των εποχών εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν.  (Θα έβαζα και το ντιπέρλελε αλλά αυτό κερδάει λόγω επειδή έχει μία παιξιά λιγότερη)

Πάντως κι εγώ έχω την αίσθηση ότι λίγο offtopic βγηκαμε πολλοί, με τα πολλαπλά κομμάτια. Θαρρώ πως μιλάει για το ένα, το πρώτο και μάλιστα για riff, ούτε κάν κομμάτι, που μας έμπασε σε αυτή την "αρρώστια" που λέγεται μουσική. Εγώ έχω άλλο ένα, που είναι αποτυπωμένο στο μυαλό μου ακόμη πιο υποσυνείδητα, πολύ πριν καν καταλάβω να ξεχωρίζω τι είναι ηλεκτρική κιθάρα για να το συνδέσω με βιώματα και μουσικές του γυμνασιολυκείου. Και είναι αυτό:
 



Aυτό είναι το πρώτο κομμάτι που, πιτσιρίκι τότε 6-7 χρονών, άκουσα στο ραδιόφωνο και είχε εντυπωθεί χωρίς να ξέρω ούτε είδος μουσικής, ούτε είδος οργάνου που το έπαιζε. 

Γιατρέ, πέρασε η ώρα; Τι χρωστάω;

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ανεξαρτήτως βιωμάτων και γούστου, αυτό είναι το καλύτερο riff όλων των εποχών εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν.  (Θα έβαζα και το ντιπέρλελε αλλά αυτό κερδάει λόγω επειδή έχει μία παιξιά λιγότερη)

Κι εγώ που νομιζα ότι το καλύτερο riff ever ήταν το Day Tripper...
μου άνοιξες τα μάτια! 😜
Από τα καλύτερα κιθαριστικο-πνευστά ριφφ των Stones πάντως (σημ.: θα ξέρεις ίσως ότι το ριφ του Satisfaction είχε γραφτεί από τον Keith ως οδηγός για το τι θέλει να παίξουν τα πνευστά!)  , θεωρώ το Bitch. Mακράν!
Τσαμπουκάς, σε παίρνει απ' τα μούτρα, έχει bang στο χτυπημα των χορδών και σταθερή ένταση. Me, likes
 


 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα βρες ένα με τρεις νότες που να είναι πιο περιεκτικό και επιτυχημένο από αυτό. Kηφ ρουλζ!

Ποιο Day Tripper αυτό ρε συ είναι πρελούδιο μπροστά στο μεγαλείο μουσικής οικονομίας των ρολινγκ.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Μα βρες ένα με τρεις νότες που να είναι πιο περιεκτικό και επιτυχημένο από αυτό. Kηφ ρουλζ!

Ποιο Day Tripper αυτό ρε συ είναι πρελούδιο μπροστά στο μεγαλείο μουσικής οικονομίας των ρολινγκ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε

 

 

 

 

 

Όλη η γκάμα... είναι από τα ριφ που παίζονται σα να γράφτηκαν χτες

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό. Το άκουσα πιτσιρικάς, δεν είχα ιδέα τι ή ποιος ήταν. Αλλά το opening riff  εξακολουθεί να είναι το ορόσημο της rock κιθάρας για μένα σε όλα του (ήχο, σύνθεση, attitude). 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y-IUB62zDlA

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου