Προς το περιεχόμενο

Καταστηματα μουσικων οργανων τοπικα συνοικιακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

short version : μεσα απο τον ανταγωνισμο κερδισαμε οι πελατες πολυ καλα μαγαζια

 

Long version:

[ηχος απο τυμπανα ιδια με εισαγωγη conan the barbarian]

 

 Tην εποχη που "ξαφνικα" εσκασε το ιντερνετ εποχες προ DSL και ο κοσμος δεν ειχε ιδεα τι υπηρχε εκει εξω , ενα απο τα πρωτα searches που ειχα κανει ηταν να δω τι παιζει απο κιθαρες και εξοπλισμο  στο εξωτερικο.

Τοτε οι τιμες δεν ηταν τοσο φθηνες  για εμας εδω στην ελλαδα (αν κ στην ηλικκια που ημουν τα ποσα ηταν αδυνατα να τα πιασω) αν καποιος υπολογιζε τα τελωνεια που υπηρχαν τοτε. 

Η ελλαδα ηταν ακομα στην δραχμη ολα ηταν φθηνα εκτος απο τα μουσικα οργανα στα οποια οι τιμες και η ποιοτητα - ποικιλια ηταν πολυ χαμηλη.

Σε μια φαση 2000 κατι εχουμε μπει ευρο εχουμε το ιδιο νομισμα με αλλους λεφτα παιζανε βαλαμε dsl ολοι. Κανω ενα Search τοτε για κιθαρες. Η γη σειστικε κατω απο τα ροδακια τις καρεκλας μου , ο υπολογιστης εβγαλε καπνους , ο ηλιος μαυρισε κ το background εγινε ακαθοριστα χρωματα σαν anime (ακουστικε κ ενα ηχιτικο εφε επισης ττζζζ)

Τιμες χαμηλοτερες απο εδω σε κιθαρες χαοτικα καλυτερες με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποικιλια και οκ υπολογιζοντας τα μεταφορικα εβγαινε παλι λιγο χαμηλοτερα. Χαζευοντας τις εικονες απο τα καταστηματα ζηλευα το γεγονος οτι μπορουσες να πας σε ενα μαγαζι να ΠΑΙΞΕΙΣ με την κιθαρα να την ακουσεις. και φυσικα το βασικοτερο ολων που τα επισκιαζε ΟΛΑ ηταν οτι αν , λεω ΑΝ ειχες προβλημα υπηρχε support . Δε θα σου λεγανε ααα ψηλε τωρα τη πατησες!

 

Εννοειτα φυσικα οτι υπηρχαν εξαιρεσαρες! μαγαζια που μπορουσα εγω το παιδακι να σκασω κ να δοκιμασω την κιθαρα , που θα απαντουσαν αν ειχα καποια απορια..Φυσικα οχι στο επιπεδο που υπαρχει τωρα στα ελληνικα μαγαζια τα οποια εχουν ανεβει ΠΑΑΑΡΑ πολυ ετσι?

 

. Χα.. θυμαμαι μια φορα που ειχα τα 350.000 δρχ στην τσεπη , σκαω σε ενα μαγαζι να δοκιμασω μια joe satriani και του λεω κοιτα , ηρθα να αγορασω κιθαρα θελω να δω αυτη ,,, κ τι μου λεει ο τυπος ρε παιδια ,, οκ λεει , παρτη να παιξεις ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΕΝΑ!
βγαζω το κασερι ρε φιλε απο τη τσεπη , ποσο κανει του λεω ρε.. αμα τη γδαρω την αγοραζω.. οχι οχι μου λεει δε γινεται.. ε προφανως αντε γεια. Ευτυχως πηγα αλλου δοκιμασα αλλη κ εκανα την καλυτερη επιλογη της ζωης μου  , ναναι καλα ο ανθρωπος


Μετα οταν εσκασε το thomman πολλα μαγαζακια κλεισανε , δυστηχως και πολλοι καλοι επαγγελματιες . Ευτυχως ομως ξεσκαρταρε το τοπιο και πολλα μπαζα εκλεισαν και εμειναν οι καλοι .

 

Τωρα ειμαστε σε μια εποχη που πραγματικα δε βλεπω το λογο να αγορασω οργανο απο thomman. Οκ εχει μια μικρη διαφορα τιμης η οποια αν αφαιρεσεις ελαχιστες εξαιρεσεις δεν αξιζει να μπεις στην διαδιασια. Επισης και ποικιλια υπαρχει κ μαγαζια που μπορεις να πας να παιξεις , να δεις... Ειχα παει προσφατα με ενα φιλο σε ενα μαγαζι αθηνα για να παρει ενυσχητη.. πραγματικα ντραπηκα απο την εξυπηρετηση.. ΟΤΙ θελαμε μας εβαζαν να δοκιμασουμε . 

 

Ελπζω να βγαζω νοημα , υπαρχει δυσκολια
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CloudConstructor είπε

Η ελλαδα ηταν ακομα στην δραχμη ολα ηταν φθηνα

 

Καλα μη παίρνεις και ορκο...με 20% median annual inflation απο το 1980-2000...3 υποτιμήσεις και ετησια διολισθηση 12%  το  PPP (Purchasing power parity) των Ελληνων ηταν σαφως χαμηλοτερο απο σήμερα (ναι ακομα και μετα την "κριση") (μια και τοτε το 70% των προϊοντων στα ραφια ηταν εισαγωγης..ασε που δεν υπηρχαν και οι "Κινεζοι" οποτε ακομα και τα ρουχα ηταν πανακριβα)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1999 είχε κυκλοφορήσει το Korg Triton, ξέρεις πόσο είχε στην Ελλάδα? 1,250,000 δρχ (ενα εκατομμύριο διακόσιες πενήντα χιλιάδες δραχμές) ξέρεις πόσο είχε στην Αγγλία σε special offer? 1,100 GBP. λες να το πήρα από εδώ?....

 

εννοείται σε άφηναν να το παίξεις στην έκθεση του καταστήματος ΟΣΗ ΩΡΑ ΗΘΕΛΕΣ με ακουστικά ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ και προσωπικό ευγενέστατο που ήξερε τα πάντα και αξιολογούταν συνεχώς σε μηνιαία meetings...

 

Σκ@#* να φανε να κλεισουν όλοι σε όλη την ελλάδα να πάνε στο δ@#$* να μάθουν να γίνουν επαγγελματίες ή να πάνε να βάλουν ελιές και προβατα στα χωριά τους που πήγαινες να ψωνίσεις και σου μίλαγαν και με υφάκι οι πωλητές....

 

πάρτε και μια ιδέα από τον κατάλογο οι κιθαρίσται.... (όχι χαζοί ήτανε και δεν θα κάνανε brexit)...

 

υ.γ. πάντα υπήρχαν και υπάρχουν εξαιρέσεις σε ελληνικά καταστήματα αλλά ήτανε λίγα....

σάρωση0001.jpg

σάρωση0002.jpg

σάρωση0003.jpg

σάρωση0004.jpg

σάρωση0005.jpg

σάρωση0006.jpg

σάρωση0007.jpg

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aνηκω κ εγω στην γενια που εφαγε τους μουσικους οικους με το κουταλι καθε σαββατο - εφαγε το υφάκι απο άκυρους πωλητες που νομιζαν οτι πουλουσαν ferrar i- τις εξωφρενικες τιμες μονοπωλιου - ολα.

Να πω οτι χαιρομαι που πλεον υπαρχουν ιντερνετικα καταστηματα εξωτερικου που βαζουν λιγο φρενο σε επιτήδειους επιχειρηματιες που αισχροκερδισαν για χρονια πανω στις πλατες των μουσικων {και που συνεχιζουν εν μερη να το κανουν ακομα κ σημερα}.

Απο την αλλη,  δεν μπορω να μην αναφερω  οτι τα τελευταια 30 χρονια γνωρισα {και} εξαιρετικους πωλητες - γνωστες του αντικειμενου τους, που πραγματικα αγαπουσαν αυτο που εκαναν - εμαθα πολλα απο αυτους κ εξακολουθω κ μαθαινω.

 

Συνεχιζω να ψωνιζω ακομα απο Ελληνικους μουσικους οικους?

 Ναι..ειδικα σε μικροπραγματα. 

Αλλα απο την στιγμη που οι αναγκες μου θα ξεπερασουν τα 299 ευρω..θα ψωνισω απο το εξωτερικο.

 

Αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι τα "φυσικα" καταστηματα σε μερικα χρονια απο τωρα , θα ειναι παρελθον.

Δεν θα μπορεις να δοκιμασεις τιποτα.

Απλα θα παραγγελνεις την κιθαρα - τυμπανα που θελεις κ θα σου ερχεται σπιτι.

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είναι μόνο τα μουσικά όργανα, που αντε και απο αυτα βρίσκεις, έστω και ιντερνετικά.

Έχουν αλλάξει τα πάντα.

Τα επαγγελματα , όπως τα ξέραμε, τελείωσαν.

 

Προσωπικά φροντίζω να έχω στοκ και ανταλλακτικά, από πράγματα που με ενδιαφέρουν και να επισκευάζω μόνος μου ό,τι μπορώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/25/2019 at 11:06 PM, miii said:

1. Παρακολουθωντας την κατασταση στην αγορα βλεπουμε πολλα λουκετα τελευταια

2.thomann κτλπ εχουν γινει μονοπωλειο και

3.οι αλυσιδες στηριζονται στο ιντερνετικο εμποριο παραμελωντας τα μαγαζια

4.ποια καταστηματα που κλεισαν προσφατα σας λειπουν?

5.ηταν κεντρο που μαζευοταν μουσικοι αλλαζανε γνωμες κτλπ εχει χαθει η μαγια?

6.μηπως εχει χαθει ο ρομαντικος χαρακτηρας της δοκιμης οργανου απο κοντα κτλπ?

7. που βλεπετε να οδηγειται η κατασταση και τελικα θα καταληξουμε να παιρνουμε χορδες και οργανα online μονο?

 

Έχεις μπερδέψει τόσα διαφορετικά θέματα που λογικό είναι να ξεφύγει η κουβέντα.

 

1. και 4. Αν εννοείς λουκέτα σε μουσικομάγαζα, θα ήθελα να αναφέρεις μερικά, γιατί εκτός κάποιων ελάχιστων γνωστών (και όχι τοπικών ή συνοικιακών), δεν γνωρίζω (ειδικά) τελευταία κάτι τέτοιο.

Πώς λοιπόν να μου λείψει κάτι που δεν γνωρίζω?

 

2. Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο κατά την γνώμη μου, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο με το "μονοπώλιο".

Το ότι υπάρχει ένα μάζεμα της αγοράς, ναι υπάρχει, αλλά σε μια εντελώς ανεξέλεγκτη κατάσταση, είναι φυσιολογική μια κάποια ορθολογικοποίηση, είδικά όταν σφίγγουν τα πράγματα.

Και τι έχει ο Thomann (και ο κάθε Thomann) παραπάνω από τα περισσότερα καταστήματα εδώ?

- α. Τεράστια ποικιλία σε stock ή εν δυνάμει stock

- β. Καλύτερες τιμές σε μια μεγάλη γκάμα προϊόντων (αν και τελευταία οι αποκλίσεις είναι μικρότερες με ελληνικά καταστήματα).

- γ. Ενημερωμένο κατάστημα. Όταν βγει ένα νέο προϊόν, όλοι περιμένουν να το φέρει αυτός να δουν την τιμή, και συνήθως είναι από τους πρώτους που θα το βάλει στην γκάμα προϊόντων του.

- δ. Καλύτερη εξυπηρέτηση κατά την αγορά, κι ας είναι και από απόσταση. Σχετική ακρίβεια στην διαθεσιμότητα, και καλοί και σχετικά ακριβείς χρόνοι παράδοσης, συν την εγγύση (που ισχύει στο ακέραιο κι ας είναι η απόσταση στην μέση), καθώς και ο σεβασμός στην ευρωπαϊκή νομοθεσία σχετικά με θέματα καταναλωτή.

- ε. πάρα πολύ καλό pre-sales και after-sales service. Σκέψου μόνο ότι έχει αναπτύξει ολόκληρο κέντρο με τεχνικούς, για όλων των ειδών τις επισκευές/παρεμβάσεις στα όργανα/μηχανήματα.

- στ. Ένα φοβερά οργανωμένο site που δεν επικεντρώνεται μόνο στο προϊον-τιμή, αλλά είναι προσαρμοσμένο σε "ανάγκες", απαντώντας σε ερωτήματα ανησυχίες πιθανών αγοραστών, όπως καθοδήγηση για την σωστότερη επιλογή προϊόντος, και οδηγίες για την ορθολογικότερη χρήση αυτού.

 

Ένα θα πω, δεν έχω ψωνίσει ποτέ από τον Thomann.

 

Σε τι μπορεί να ανταγωνιστεί κάποιος "τοπικός" καταστηματάρχης, τα καταστήματα τύπου Thomann?

 

- α. Διαπροσωπικές σχέσεις. Χτίζονται αυτές σιγά σιγά.

- β. Άμεση εξυπηρέτηση (δεν υπάρχει η απόσταση) με μικρότερο κόστος.

- γ. Προθυμία για άμεση απάντηση στις τυχόν απορίες του πιθανού πελάτη (ακόμα και πριν αυτές δημιουργηθούν), με συνεχή ενημέρωση.

 

Αν μαζί με αυτά, υιοθετήσει και κάποια άλλα από τα παραπάνω μέχρι στιγμής πλεονεκτήματα του Thomann (όλα δεν γίνεται, το γνωρίζω), θα έχει σχετική ανταγωνιστικότητα, έτσι πιστεύω.

 

3. Σε ποιές αλυσίδες αναφέρεσαι? Κάτι τέτοιο δεν νομίζω ότι ισχύει.

Παράδειγμα ο Νάκας. Δεν θεωρώ τα καταστήματά του παραμελημένα,ίσα ίσα.

 

5. αυτό που εγώ ξέρω, είναι ότι μαζεύονταν φίλοι του μαγαζάτορα (ή γνωστοί πελάτες) και όντως κουτσομπόλευαν, και περνούσαν ωραία.

 

6. Θα αφήσω κατά μέρος την παλιότερη εμπειρία, που η δοκιμή όντως έβγαζε ένα ρομαντισμό (πόσο ρομαντικές είναι οι ιστορίες που ο κάθε ένας μας μπορεί να διηγηθεί από εκείνη την εποχή, σχετικά με την αντιμετώπιση του "δοκιμαστή" από τον μαγαζάτορα), και θα πάω στο σήμερα.

Τι να δοκιμάσει αφού το stock είναι πια ελάχιστο (υπάρχουν σίγουρα εξαιρέσεις εδώ)?

Που θα πρέπει να το κάνει το κατάστημα παραγγελία, και εσύ ξέρεις ότι αν δεν το πάρεις θα του μείνει αμανάτι?

 

7. Θα δείξει το μέλλον, αλλά αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά ... έτσι φαίνεται.

Προσοχή, το φαινόμενο δεν είναι μόνο ελληνικό. Ολόκληρο guitar center ... "γειά σου".

 

Συγγνώμη για το ... πανωσέντονο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τεκμηριωμένο φίλε fusiongtr όπως και των άλλων φίλων.

Μου ήρθ;αν πολλες αναμνήσεις 80"s... λϊγο Doremi να κατεβαίνεις τις σκάλες αρχες Θεμιστοκλέους ... λϊγο ανηφόρα Χ.Τρικούπη και Τρίμης , νάσου και πρώτη μου ΤΑΜΑ ...λίγο πιο πάνω Μάγγελ για κρουστά και κύμβαλα...λϊγο πιο πάνω ο ""Αμερικάνος"" με στιβαγμένα Rhodes, πιατϊνια paiste και "μπασοκολώνες""!!! Fender..?......ωραίες εποχές.

Στο θέμα μας: το παιχνίδι χάθηκε στήν αργή αντίδραση συμπεριφοράς και τιμων των μαγαζιων vs Musicstore, Thomman κτλ. Δεν ήθελαν να πιστέψουν πόσοι έμπαιναν και αγόραζαν online και την ταχϋτητα προσαρμογής των αγοραστων. Αντιμετώπιζαν το θέμα σαν να αφορουσε λϊγους.

Κρίμα αλλά εσχάτως υπάρχουν πολλοί που έχουν βελτιώσει όλα τα προηγούμενα λάθη και θα ήθελα στήν τελική τα λεφτά μας να μένουν Ελλάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, miii said:

Παντως ποιο θλιβερη εικονα εχουν τα βιβλιοπωλεια ..

 

Γιατί, τα βιντεοκλάμπ πάνε καλύτερα?

Και που να δεις τα φαρμακεία και τα φαγάδικα. :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου