Προς το περιεχόμενο

Καταστηματα μουσικων οργανων τοπικα συνοικιακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε miii, έχω την εντύπωση ότι είσαι και ο ίδιος μέσα στο χώρο της εμπορίας των μουσικών οργάνων.

Αν κάνω λάθος, να με διορθώσεις και ζητώ συγγνώμη.

Αν όμως όντως είσαι, θα ήθελα να μάθω τους δικούς σου προβληματισμούς σχετικά με αυτό τον χώρο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Φίλε miii, έχω την εντύπωση ότι είσαι και ο ίδιος μέσα στο χώρο της εμπορίας των μουσικών οργάνων.

Αν κάνω λάθος, να με διορθώσεις και ζητώ συγγνώμη.

Αν όμως όντως είσαι, θα ήθελα να μάθω τους δικούς σου προβληματισμούς σχετικά με αυτό τον χώρο.

τπτ αδερφε απλα το τηλ εχει χτυπησει για 20 ξεστοκαρισματα μαγαζιων ,το ιντερνετ παει τρενο σαν eshop καταστημα και στο μαγαζι μπαινουν μονο αργοσχολοι σε καλυψα? και μ λειπει ρε μπρο η φαση οπως ηταν πριν χρονια που δοκιμαζαν κιθαρες κτλπ τωρα πακετας εχω γινει αυτα τα λιγα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wake up and smell the coffee.

The 5th industrial revolution is here.

Ακόμα και στην γερασμένη, χρεοκοπημένη, αναχρονιστική και καθυστερημένη τεχνολογικά χώρα μας δεν είναι δυνατόν να μιλάμε πλέον με όρους της δεκαετίας του 80.

 

Άλλωστε η πραγματική πραγματικότητα είναι αμείλικτη:

You either join or you die.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστορία

 

14/15 χρονών

Μπαίνω σε γνωστό μαγαζί των νοτίων προαστίων, έχοντας μπανίσει μια gibson les paul studio.

Είμαι ήδη πελάτης με μικροαγορές.

 

-Σκέφτομαι να την πάρω, μπορώ να παίξω?

-Μα δεν είναι δυνατόν, ξέρεις για τι όργανο μιλάμε?  μπλα μπλα... ούτε Rolex να πούλαγε.

 

-Φίλε σοβαρά, άμα μ'αρέσει θα την πάρω.

-Όχι δε γίνεται κλπ κλπ...  παρθένα "αύτωνα" πιο εύκολα.

 

Κίνηση ματ, ανοίγω το πορτοφόλι τίγκα στα ευρώ και του το δείχνω...

... η παρθένα ανοίγει τα πόδια και από μέσα μου εγώ κλαίω από τα γέλια.

 

-Παίξε όσο θέλεις, φουλ παρουσιάση οργάνου κλπ γλειψίματα.

 

1500 euros ευκαιρία ...

 

Τους εύχομαι ό,τι χειρότερο χαχαχαχ

Ούτε για πένες εδώ και χρόνια.

Και μην ακούσω τίποτα λαλακίες του τύπου δεν είναι όλοι έτσι... σαν μαυραγορίτες στην κατοχή λειτουργούσαν  🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 hours ago, fusiongtr said:

 

Γιατί, τα βιντεοκλάμπ πάνε καλύτερα?

 

 

26 minutes ago, Superfunk said:

 

Ακόμα και στην γερασμένη, χρεοκοπημένη, αναχρονιστική και καθυστερημένη τεχνολογικά χώρα μας δεν είναι δυνατόν να μιλάμε πλέον με όρους της δεκαετίας του 80.

 

Αν συνδυάσουμε αυτά τα δύο, εύκολα προκύπτει ότι το 80 η Ελλάδα ηταν πολυ πιο μπροστά.

 

Πάρε τις ταινιες του Στάθη Ψαλτη.

Αν πετυχετε κάποια απο αυτες στην ροή καναλιου θα δείτε ότι.......δε θα τη δειτε.

Η Μιση είναι με "μπιπ" και η άλλη μιση με "μωσαικό"¨.

 

Μονο η τεχνολογια προχώρησε στην Ελλάδα και παντου.

¨Ολα τα άλλα πηγαν προς τα πίσω.....στον μεσαιωνα.

Σε λίγο θα Βλέπουμε ταινιες του Μπογκαρντ...με μωσαικο στο τσιγαρο....

  • Like 2
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει και πολύ η κατάσταση στην επαρχία όμως. Πέρσι στις Σέρρες μού ζήτησαν 9 ευρώ για χορδές ηλεκτρικής 10άρες μάρκας...Pyramid (3,88 σήμερα στο Thomann).  230% πάνω. Και όταν τού είπα ότι δεν τις παίρνω γιατί τις πουλάει πανάκριβα -ήθελα να τον πω και απατεώνα, αλλά συγκρατήθηκα-, έμεινε να με κοιτάζει με ανοιχτό το στόμα. Όταν θα κλείσει κάποια στιγμή, γιατί θα κλείσει, θα τού φταίνε οι ξένοι, η κρίση, τα μνημόνια, οι δεινόσαυροι, και όχι το κλούβιο, κουτοπόνηρο κεφάλι του. Ας πρόσεχε λοιπόν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να καταλαβουμε οτι οροι οπως "μαγαζι",εργασια","καταναλωση","διασκεδαση" κτλ. σε λιγα χρονια θα σημαινουν κατι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο απο αυτα που σημαινουν σημερα (στην Ελλαδα εννοω γιατι αλλου ηδη σημαινουν)

 

Eδω μπορειτε να δειτε πως Πσωνιζουν απο το supermarket οι Κορεατες εδω και ΟΚΤΩ χρονια

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα

Superfunk τι είναι  αυτά που ποστάρεις?😂

Internet στην Ελλάδα έβαλαν ΌΛΟΙ όταν μεταφέρθηκε το κουτσομπολιό online, μέσω facebook.

Μέχρι πρότινος το Internet ήταν για τρελούς, geeks etc.

Smartphones τα ίδια...

Το χάλι τους εδώ πέρα δεν έχει τελειωμό,

πιόμα, πουλ μουρ, δήθεν και κανά λοκω στα λόγια, το μόνο που μετράει.

Τέτοια συστήματα 20 χρόνια plus και πάλι δύσκολο🤣

Βάλε και τις εκκλησίες στη μέση.

Δυστυχώς ζούμε σε τεχνολογικά αναλφάβητη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως αυτό που μου την έσπαγε στην κυριολεξία και μου έχει μείνει για πάντα στην μνήμη μου, ήταν αυτή η κονσερβοποιημένη στάση και απάντηση όταν προσπαθούσες να κάνεις λίγο παζάρι σε κιθάρα ή ενισχυτή της προκοπής... 

Εγώ: η τιμούλα μπορεί να πάει λίγο πιο κάτω;

Ο μαγαζάτορας : Φοράει τα κρεμασμένα γυαλιά του, ανοίγει τον κατάλογο... βρίσκει την σελίδα με το όργανο που γίνετε ο λόγος περί τιμής... και χωρίς να κουνηθεί ατάραχος σε κοιτάζει πάνω από τα γυαλιά και λέει.... αυτή εδώ βγαίνει τόσο λυπάμαι δεν μπορεί να πάει παρακάτω. 

Ε όλοι το ίδιο πράμα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, Ledge είπε

Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει και πολύ η κατάσταση στην επαρχία όμως. Πέρσι στις Σέρρες μού ζήτησαν 9 ευρώ για χορδές ηλεκτρικής 10άρες μάρκας...Pyramid (3,88 σήμερα στο Thomann)

 

Xωρίς να θέλω να υπερασπιστώ τον "επαγγελματία" που αναφέρεις γιατί μόνο με καταναλωτική συνείδηση θα βελτιωθούν όλοι, αλλά όταν η τιμή χονδρικής της Pyramid είναι πιο πάνω από τη λιανική του Thomann, ε, κάπου η ελεύθερη αγορά αποκτά άλλο νόημα. Φυσικά όταν πας να κλέψεις τον καταναλωτή, αντί να βρεις λύση στην τιμολογιακή πολιτική της εκάστοτε εταιρείας, αυτό που σου πρέπει είναι λουκέτο, εννοείται.

Κατά τ' άλλα, αυτό το φημισμένο το "επιχειρηματικό δαιμόνιο" των Ελλήνων υπερίσχυσε και σε αυτού του είδους τα εμπορικά μαγαζά. 

Εμένα αυτό που μου λείπει σε ένα τέτοιο μαγαζί λοιπόν, είναι οι άνθρωποί του να ξέρουν γιατί πράμα μιλάνε, να έχουν άποψη, να έχουν γνώμη και να την μετακυλούν στο προϊόν(και την υπηρεσία) που επιλέγουν να πουλήσουν για να βγάλουν τα προς το ζην. Δεν έχω καταλάβει γιατί επιμένουν όλοι να προσπαθούν να έχουν τα πάντα και να ικανοποιούν τους πάντες ενώ είναι δεδομένο ότι δεν μπορούν (και δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο αυτό). Λίγα και καλά, εξειδίκευση, εξυπηρέτηση, face to face και ποιοτικός χρόνος εντός φυσικού καταστήματος.

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου