Προς το περιεχόμενο

Σκόρπιες σκέψεις περι μουσικής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταιο καιρο βλεποντας τι ποσταρει ο καθενας μας στο τι μουσικη ακουω, θα ήθελα να εκφρασω μερικες σκορπιες σκεψεις μου.

 

 Ανηκω στην γενια που ξημεροβραδιαζοταν στο Ηappening και στον 7+ 7..{δισκαδικα δεκαετιας 80 -90 στην Αθηνα για οποιον δεν ξερει} οποτε , οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα εχω γευτει την διψα να ανακαλυψω νεες μουσικες , να καταθεσω ολο μου το χατζηλικι για ενα δισκο κ μετα να τον ακουω για μηνες. Ολη αυτην την αναζήτηση . Απο τις κριτικες κ τα ραδιοφωνα στο δισκαδικο.

 

 Αυτο που μου κανει εντυπωση ομως {χωρις καμια διαθεση να θιξω η να φωτογραφησω κανεναν} ειναι οτι εν ετη 2019 με σοβαρα εργαλεια στα χερια οπως το youtube και αλλες πλατφόρμες , αρκετοι απο εμας ποσταρουν {αρα ακουνε} μουσικες που ακουσαν πριν 30 χρονια.

Αυτο ειναι ενα οξυμωρο για μενα..μιας κ ο καθενας πλεον εχει ενα "happening" στο σπιτι του.

 

Προσωπικα...ενω τα ακουσματα του παρελθοντως μου ειναι εννοειται μεσα μου...βαριεμαι αφορητα να ακουω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια. Ακομα κ για μουσικους που εξακολουθω να θαυμαζω.

Το αυτι μου εχει ακομα την ιδια διψα οπως οταν ημουν 15 χρονων κ περιμενα στην ουρα να μπω στο δισκαδικο..με την διαφορα ομως οτι  πλεον μπορω να την κορεσω χωρις να σηκωθω απο το γραφειο μου.

 

Τους τελευταιους μηνες ειχα μια απορια αν μπορω καθε μερα..να βρω κατι νεο στη μουσικη που να με εξιταρει.

Ναι μπορω.. Αποδειξη αυτου ειναι οτι ειμαι απο τα πιο active μελη στο τι μουσικη ακουω, ποσταροντας  καθε μερα.

 

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι η μουσικη ειναι στην καλυτερη της φαση.

Απιστευτες μπαντες με εξαιρετικους μουσικους ξεπηδανε καθε μερα κ περιμενουν να τις ανακαλυψουμε.

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι επισης οτι σαν απλοι ακροατες μπορουμε να ειμαστε οσο οπαδοι με την μουσικη/ μουσικους που ακουμε..

αλλα σαν μουσικοι {οποιου επιπεδου κ μορφης ενασχολησης} το θεωρω ...περιεργο το λιγοτερο.. να μην ειμαστε ανοιχτοι σε νεες μουσικες .

 

Οι αποψεις σας?

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagelism είπε

Τον τελευταιο καιρο βλεποντας τι ποσταρει ο καθενας μας στο τι μουσικη ακουω, θα ήθελα να εκφρασω μερικες σκορπιες σκεψεις μου.

 

 Ανηκω στην γενια που ξημεροβραδιαζοταν στο Ηappening και στον 7+ 7..{δισκαδικα δεκαετιας 80 -90 στην Αθηνα για οποιον δεν ξερει} οποτε , οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα εχω γευτει την διψα να ανακαλυψω νεες μουσικες , να καταθεσω ολο μου το χατζηλικι για ενα δισκο κ μετα να τον ακουω για μηνες. Ολη αυτην την αναζήτηση . Απο τις κριτικες κ τα ραδιοφωνα στο δισκαδικο.

 

 Αυτο που μου κανει εντυπωση ομως {χωρις καμια διαθεση να θιξω η να φωτογραφησω κανεναν} ειναι οτι εν ετη 2019 με σοβαρα εργαλεια στα χερια οπως το youtube και αλλες πλατφόρμες , αρκετοι απο εμας ποσταρουν {αρα ακουνε} μουσικες που ακουσαν πριν 30 χρονια.

Αυτο ειναι ενα οξυμωρο για μενα..μιας κ ο καθενας πλεον εχει ενα "happening" στο σπιτι του.

 

Προσωπικα...ενω τα ακουσματα του παρελθοντως μου ειναι εννοειται μεσα μου...βαριεμαι αφορητα να ακουω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια. Ακομα κ για μουσικους που εξακολουθω να θαυμαζω.

Το αυτι μου εχει ακομα την ιδια διψα οπως οταν ημουν 15 χρονων κ περιμενα στην ουρα να μπω στο δισκαδικο..με την διαφορα ομως οτι  πλεον μπορω να την κορεσω χωρις να σηκωθω απο το γραφειο μου.

 

Τους τελευταιους μηνες ειχα μια απορια αν μπορω καθε μερα..να βρω κατι νεο στη μουσικη που να με εξιταρει.

Ναι μπορω.. Αποδειξη αυτου ειναι οτι ειμαι απο τα πιο active μελη στο τι μουσικη ακουω, ποσταροντας  καθε μερα.

 

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι η μουσικη ειναι στην καλυτερη της φαση.

Απιστευτες μπαντες με εξαιρετικους μουσικους ξεπηδανε καθε μερα κ περιμενουν να τις ανακαλυψουμε.

Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι επισης οτι σαν απλοι ακροατες μπορουμε να ειμαστε οσο οπαδοι με την μουσικη/ μουσικους που ακουμε..

αλλα σαν μουσικοι {οποιου επιπεδου κ μορφης ενασχολησης} το θεωρω ...περιεργο το λιγοτερο.. να μην ειμαστε ανοιχτοι σε νεες μουσικες .

 

Οι αποψεις σας?

 

 

Πάντα ήμουν ανοιχτός σε όλα τα είδη μουσικής και πάντα επιχειρούσα να κάνω κάτι σε όλα τα είδη μουσικής. Δεν απέκτησα ποτέ χαρακτήρα αλλά ούτως η άλλως βγάζω αλλιώς το ψωμί μου οπότε και τι έγινε χαχαχαχαχαχαχαχα.

 

 Έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στο pop rock και στα soundtrack. Και στην ηλεκτρονική μουσική.

Έχω μια έφεση να ακούω και κάποτε να παίζω κλασσικό πιάνο και κλασσικά κομμάτια.

 

 Και το ότι πάντα είμαι ανοιχτός φαίνεται π.χ. στο ότι τελευταία ακούω αυτούς τους ΝΕFFEX.

 

 

 Και ωραία παραγωγή.

 Όντως η μουσική είναι στην καλύτερη της φάση όπως το έθεσες, συμφωνώ προσωπικά.

 Και όλα προσιτά και διαδίδονται όλα με διαγαλαξιακές ταχύτητες μέσω του διαδικτύου. Και βρισκόμαστε στην καλύτερη φάση ακόμα και αυτής ταύτης της διάδοσης.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσπαθώ κάθε 1-2 βδομάδες να ακούω κάτι καινούργιο. Όχι απαραίτητα νέο είδος, αλλά ακόμα και έναν νέο καλλιτέχνη σε ένα είδος που ακούω πολύ, πχ instrumental rock-metal. Από εκεί που στην εφηβεία άκουγα μόνο 80s hard rock και heavy metal ακούω progressive metal, progressive death metal, hard blues, pop rock, post rock, jazz, fusion, classical, techno, house tech, οτιδήποτε μου κάνει κλικ το ακούω.

 

Όλα αυτά χάρη στο Spotify και το YouTube. Νιώθω ότι έχω γίνει πολύ καλύτερος "κιθαρίστας" μέσα από αυτή τη διαδικασία και κυρίως έχω να βαρεθώ μουσικά ίσως και 1-2 χρόνια. 

 

Σίγουρα ακούω και τα κλασικά αγαπημένα μου πράγματα, αλλά γρήγορα έρχεται πάλι το μικρόβιο και ψάχνω νέα πράγματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 You can't teach an old dog new tricks!  Για μας των άνω των 45-50 χρόνων (τους λίγους εδώ στο Νόιζ...😜 ) όλα, ή σχεδόν όλα, σχετίζονται με τις αναμνήσεις μας......  Το ξέρω ότι δεν είναι σωστό αυτό, αλλά η μουσική που γράφτηκε παλαιότερα δύσκολο να ξαναγραφτεί...κι αυτό το λέω με πόνο ψυχής.  Μετά από ένα άκουσμα του "The Wall" ας πούμε, άντε να ακούσεις κάτι απ'τα "καινούρια"!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι μεταλλας , can't help it 

 

έχω πολλά ακόμα να ακούσω απ το παρελθόν και βγαίνει συνεχώς αξιόλογη νέα μουσική , οπότε ζορίζομαι να μείνω επίκαιρος 

 

Γενικά πάντως , δεν είμαι αρνητικός σε άλλα είδη μουσικής, απλά δεν μου κάνουν ιδιαίτερο κλικ . Να σημειώσω ότι δεν θεωρώ " άλλο είδος μουσικής " τα παρακλάδια του μεταλ , το hard rock με τα επίσης παρακλάδια του  κλπ

 

Αν συμπεριλάβεις στο ανωτέρω και την έλλειψη χρόνου , καταλήγω να ακούω αποκελσιτικά αυτά που με ενδιαφέρουν εξαρχής  

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Γενικά πάντως , δεν είμαι αρνητικός σε άλλα είδη μουσικής, απλά δεν μου κάνουν ιδιαίτερο κλικ . Να σημειώσω ότι δεν θεωρώ " άλλο είδος μουσικής " τα παρακλάδια του μεταλ , το hard rock με τα επίσης παρακλάδια του  κλπ

 

Κάτσε λίγο ρε φίλως, τα παρακάτω δηλαδή είναι το ίδιο είδος μουσικής; 

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γραφόταν κώδικας με το χέρι έφυγαν πύραυλοι για τη Σελήνη. Όταν το μέσο έλιωνε μετά από πολλές αναπαραγωγές και έπρεπε να διακόψεις στη μέση την ακρόαση για να αλλάξεις πλευρά ακούγαμε μουσική. 

Τώρα;

 

 

Μην υποκρινόμαστε ότι οι ποικίλες ευκολίες δεν έχουν κάνει το attention span μας τόσο δα μικρούλι.

Ειλικρινά μπράβο σε όσους κρατάνε σηκωμένες τις κεραίες, πλην όμως είναι η φύσις του ανθρώπου να γυρίζει πιο εύκολα και με μεράκι στη μαλακιάρα που άκουσε 14 χρονώ όταν και πρωτοερωτεύτηκε, και έκλαιγε και με τα fillers. 😰

Περάσαμε κι από κει, δεν περάσαμε; 😉

 

  • Like 2

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς, αν θυμάμαι καλά,το 1700 ακούγαμε αυτά!Έχουμε μείνει πίσω μουσικά...

Πέρα από την πλάκα,μιας και κυρίως αναφερόμαστε, στη σύγχρονη μουσική κι εγώ πιστεύω ότι παλαιότερα γράφονταν ποιοτικότερα πράγματα,όχι ότι δεν γράφονται και σήμερα κάποια.

Καλό είναι, να μην υπάρχουν φανατισμοί,στη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Σκόρπιες σκέψεις περι μουσικής.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου