Προς το περιεχόμενο

Σκόρπιες σκέψεις περι μουσικής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagelism είπε

 Ποιος θα ηξερε τους Snarky χωρις το youtube..?

Τους Dirty Loops..

τον Joh Gom

Τον Sayce.?

 Toν  Cory..

 Την Domi.

Main squeeze

Knower

Wolfpeck

 Trombone shorty

 και τοσους αλλους.

  

 

 

0 στα 10 έπιασα ! 

 

Φαντάσου να μην υπήρχε και το ΓιουΤουΒe .... ακόμα Beatles και Καζατζίδη θα άκουγα...

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vagelism said:

 

 Ποιος θα ηξερε τους Snarky χωρις το youtube..?

Τους Dirty Loops..

τον Joh Gom? 

Τον Sayce.?

 Toν  Cory..

 Την Domi.

Main squeeze?

Knower

Wolfpeck

Trombone shorty

και τοσους αλλους.

 

 

κανονικά η ερώτηση είναι:

ποιός θα ήξερε αυτούς χωρίς τα ποστ του Βαγγέλη!

και πάλι ΚΑΙ με τα ποστ του Βαγγέλη 2/10 και τώρα που ξέρω και τους δυό όταν βλέπω τα ονόματα γίνομαι λούης!:classic_tongue:

 

 

Βαγγέλη μου, μάνα μου μη μου στεναχωριέσαι, απλά γεροπαραξενιές είναι. Οσονούπω σου 'ρχονται!

Φιλάκια !

Βάζε εσύ και έχει ο θεός.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, estpany είπε

 

0 στα 10 έπιασα ! 

 

Φαντάσου να μην υπήρχε και το ΓιουΤουΒe .... ακόμα Beatles και Καζατζίδη θα άκουγα...

και για τους 9 εχουμε κανει ολοκληρες συζητησεις στο Νοιζ...μιλαμε για σελιδες.

Η μοναδικη που ειναι νεα σε αυτη την λιστα ειναι η  18χρονη Domi.

Αυτη..

You re welcome

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

 

Πωρε φιλωΟυς αυτος ο Kendrick Scott ειναι εξωγηινος.....

 

ναι ναι...

...και στο μπασακι ο Μicheal League..που κοντευει να γινει ο νεος Nathan East{Παντου μεσα}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vagelism είπε

Η μοναδικη που ειναι νεα σε αυτη την λιστα ειναι η  18χρονη Domi.

 Αυτη..

 You re welcome

 

Τι μου θύμισες... Ιδια η ξαδέρφη μου αυτή η Domi. Μόνο που (η ξαδέρφη) έπαιζε μόνο κλασσικό (αυτά τα μεγάλα με την ουρά..)

 

Και δεν μπορούσα να αντέξω ρεσιτάλ της απ΄την βαρεμάρα... Επαιζε (παίζει ακόμα αλλά σπίτι της) αλάνθαστα αλλά .... άψυχα. Και αυτό σε live φαίνεται αμέσως... (μέχρι που εντρεπόμην μου ήμουν στις πρώτες σειρές ως γνωστός...)

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Συμφωνώ με την άποψη ότι στην Ελλάδα υπάρχει μια μεγάλη στασιμότητα / μένουμε σε αυτά που ξέρουμε / φόβος για καινούργια ακούσματα στη μουσική. Τα γνωστά metal και rock περιοδικά εδώ και 20 χρόνια έχουν αφιερώματα και αφίσες με τις ίδιες 10 μπάντες, έχει καταντήσει αηδία. 

 

Προσωπικά με διασκεδάζει το να κάθομαι με τις ώρες και να ψάχνω νέες μουσικές σε youtube, reddit και bandcamp. Μουσικές όλων των ειδών αλλά και εποχών, καθώς παντού υπάρχουν διαμάντια και πολλά χρήσιμα στοιχεία να αφομοιώσει κανείς, στοιχεία που αργότερα μπορεί να περάσουν και στις δικές μου συνθέσεις. Η σκέψη ότι υπάρχει τέτοια ποσότητα ποιοτικού υλικού ανάμεσα στα χρόνια που κάθεται κρυμμένη και περιμένει να ανακαλυφθεί με τρελαίνει, με το που βρώ κάτι που μ'αρέσει τρέχω αμέσως στο επόμενο.  

 

Η λέξη κλειδί πιστεύω πως είναι η ποικιλία ακουσμάτων απο διάφορες εποχές και όχι απαραίτητα η επαφή με ότι πιο σύγχρονο κυκλοφορεί κάθε στιγμή, αν και πρέπει να έχουμε επίγνωση του τι παίζει φυσικά. Είμαι της γενιάς του '90 και μεγάλωσα με μοντέρνο metal, αλλα τελευταία ακούω κυρίως 50's exotica και 70's fusion. Υπάρχει πολύ πράμα εκεί πίσω, πέρα από τα γνωστά σε όλους ονόματα. Η εμμονή με τα ίδια και τα ίδια δεν οδηγεί πουθενά, αλλα η ρετρολαγνεία και ο σεβασμός προς τις παλαιότερες εποχές, σε σωστές δώσεις, πιστεύω πως είναι το ίδιο σημαντικές με το να είναι κανείς ενήμερος με τις τελευταίες κυκλοφορίες και τάσεις, και η ισορροπία των δύο για μένα αποφέρει την πιο πλήρη συνθήκη ακρόασης.

  • Like 3

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, estpany είπε

 

Τι μου θύμισες... Ιδια η ξαδέρφη μου αυτή η Domi. Μόνο που (η ξαδέρφη) έπαιζε μόνο κλασσικό (αυτά τα μεγάλα με την ουρά..)

 

Και δεν μπορούσα να αντέξω ρεσιτάλ της απ΄την βαρεμάρα... Επαιζε (παίζει ακόμα αλλά σπίτι της) αλάνθαστα αλλά .... άψυχα. Και αυτό σε live φαίνεται αμέσως... (μέχρι που εντρεπόμην μου ήμουν στις πρώτες σειρές ως γνωστός...)

Γι αυτό, φταίει η ξαδέρφη σου προφανώς,όχι η μουσική.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, Superfunk είπε

(παραθετω το παρακατω οχι μονo γιατι ειναι εξαιρετικο αλλα γιατι ειχε παει και ΝΟΥΜΕΡΟ 1 στα "τσαρτς" που σημαινει οτι δεν το ακουει μονος του στο δωματιο του 🙂  )  

 

 

Και γιατι αφου ΟΝΤΩΣ βγαινει εμεις ΔΕΝ την ακουμε... (ΕΣΕΙΣ δηλαδη γιατι εγω ΜΑΖΙ με τα κλασσικα ακουσματα της...νιοτης μου....την ακουω,οσο μπορω)

 

βρε συνονόματη αμαρτία😘, αυτό που προσπαθώ να πω από πλευράς μου τόσες μέρες, είναι ότι με την ροή της πληροφορίας στους καιρούς μας το "καλό" δεν κρύβεται και προστίθεται ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ στα βασικά σου ακούσματα αν είσαι "ανοιχτός"...

 

ΥΓ έπεσες και στην περίπτωση με το παράδειγμά σου... ο Ιsbell είναι από τους αγαπημένους της Σοφίας (ναι αυτής που είναι της σχολής Janis J & johnnie M) και ειδικά πριν 4-5 χρόνια που τον πρωτοακούσαμε έπαιζε στο σπίτι μας όλη μέρα (όπως πάντα και πολλάααα νέα ακούσματα σταθερά στην καθημερινότητα μας)... αλλά το να σαι ανοιχτός στην καλή μουσική δεν προϋποθέτει να την κυνηγάς με το τουφέκι ολημερίς (καλά για μας ολονυχτίς)...😉

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα επειδη δεν μου "κολλαει" καλα η συγχρονη μουσικη οποιουδηποτε ειδους, ανακαλυπτω παλιατζουρες που με αφηνουν κυριολεκτικα μ@λ@κ@ και που δεν τις ειχα ακουσει ποτε ως τωρα (αρα ειναι κατι νεο για μενα ανεξαρτητα με το παλιο στυλ και τους παλιους ηχους που καθολου δεν με χαλανε ισα ισα το αντιθετο)

παραθετω δυο ελαχιστα παραδειγματα

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagelism είπε

 Ποιος θα ηξερε τους Snarky χωρις το youtube..?

Τους Dirty Loops..

τον Joh Gom? 

Τον Sayce.?

 Toν  Cory..

 Την Domi.

Main squeeze?

Knower

Wolfpeck

Trombone shorty

και τοσους αλλους.

 

 

Matteo Mancuso (Snips)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου