Προς το περιεχόμενο

Οι ηχογραφήσεις μου


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι σαν φυσημα/σφιριγμα ακουω και εγω, αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι. Ειχα τον καταγρεφεα κοντα σε κοσμο και ισως επιανε καποιον θορυβο.

 

Το born το βγαλαμε τελευταια και το εχω τραγουδησει λιγο. Γενικοτερα, περι προφορας, ειναι βασικο να μου "καθεται" και το κομματι. Τα american english ειναι λιγο πιο απαιτητικα σε προφορα.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, yameth είπε

...και η φωνή, φωνάρα!

 

θα συμφωνήσω εν γένει με τον σοφό συνγέροντα, αλλά εμένα (τον γνωστό παράξενο) με ενοχλεί μια "ευγένεια" στην φωνητική σου έκφραση, που με παραπέμπει σε μια έλλειψη ικανής εμπιστοσύνης στον (ικανό όμως) εαυτό σου για πλήρη έκθεση στην δημιουργική "αλητεία" ενός ροκ perfomance...

 

φυσικά μπορεί να κάνω λάθος συμπερασματικά, οπότε προσπέρνα άφοβα...😉

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, npap said:

 

θα συμφωνήσω εν γένει με τον σοφό συνγέροντα, αλλά εμένα (τον γνωστό παράξενο) με ενοχλεί μια "ευγένεια" στην φωνητική σου έκφραση, που με παραπέμπει σε μια έλλειψη ικανής εμπιστοσύνης στον (ικανό όμως) εαυτό σου για πλήρη έκθεση στην δημιουργική "αλητεία" ενός ροκ perfomance...

 

φυσικά μπορεί να κάνω λάθος συμπερασματικά, οπότε προσπέρνα άφοβα...😉

 

και μένα με ψιλοενοχλεί αυτή η ευγένεια.

Ήθελα λίγο τσαμπουκά παραπάνω. Σε βλέπω για folk....

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο παθαινω και με τα λαικα. Τα λεω με περισσεια ευγενεια. Δεν μου αρεσαν ποτε οι τσαμπουκαδες. Ισως διοτι ειχα παντα περισσεια σωματικη δυναμη και ελυνα τις διαφορες μου με το λεγειν.

 

Οι καλοι τροποι δεν κρυβονται :classic_biggrin:

 

Επισης φταιει που δεν εχει καθολου γρεζι η φωνη μου. Ειναι too clean και δεν με "αφηνει" να την αγριεψω.

 

Ο ηχος της κιθαρας πως ειναι? Εχει too much gain? 

 

29 minutes ago, npap said:

που με παραπέμπει σε μια έλλειψη ικανής εμπιστοσύνης στον (ικανό όμως) εαυτό σου για πλήρη έκθεση στην δημιουργική "αλητεία" ενός ροκ perfomance...

 

 

Συμφωνω. Ισχυει για πολλους λογους. Βασικο ειναι η ελλειψη εμπειριας στο ειδος αυτο (λιγο καιρο ασχολουμε με το ξενοφερτο αυτο σπορ). Επισης, το οτι παιζω κιθαρα ταυτοχρονα (power trio ειμαστε) και διαβαζω σε αναλογιο τους στιχους δεν μου διδει δυνατοτητα να ειμαι 100% σε ο,τι κανω, τοσο ερμηνευτικα οσο και τεχνικα. Απλα συμβιβαζομαι. Και το προβλημα ειναι ερμηνευτικο σε καποια κομματια.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο οταν σολαρω με την κιθαρα, πλεον, αφοσιωνομαι στην στιγμη και βγαζω ξεχωριστα (για τα δεδομενα μου ) αποτελεσματα. Διοτι δεν εχω στο νου μου ουτε αναλογια, ουτε πεταλια ουτε τραγουδι ουτε τιποτε. Εγω, η μουσικη και η κιθαρα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα θεμα χθες με τις εντασεις.

Στο sound check ηταν ολα καλα. Παιξαμε δυο κομματια και ολα ηταν σε αρμονια. Τους ακουγα ολους, ακουγα τον εαυτο μου, και ακουγα και τον ηχο απεξω.

 

Κατα το λαιβ, δεν ακουγα τα ντραμς. Μου τα ψηλωνουν στο μονιτορ, μαζι με το μπασο.

Μετα δεν καλοακουγα την κιθαρα μου. Μου διδουν λιγο κιθαρα στο μονιτορ. Το αποτελεσμα ηταν να ακουω τη φωνη λιγο απο το μονιτορ. Απ' εξω δεν ακουγα τιποτα. Μονο απο τα μονιτορ ο,τι ακουγα. Και ο ενισχυτης μου ηταν σε τοση ενταση ωστε να θελει ενα απλο συμπληρωμα απο τα κεντρικα ηχεια. Εβγαζε τον κυριο ογκο του ηχου απο μονος του. Παρολα αυτα επρεπε να δωσω στο μονιτορ για να ακουω κιθαρα μεσα. Υπηρχε ηχοληπτης.

Τι συνεβει και πηγε στραβα ο ηχος? Σε ολα τα λαιβ που κανω με δικο μας ηχο, δεν εχω θεματα. Χθες σε πολλα τραγουδια εχανα το χρονο λογο ηχου.

 

Επισης, πρεπει να παιζω τοσο δυνατα με τον ενισχυτη και να βγαινει εξω ο ηχος? Με 18 watt στη μεση τον ειχα. Εκτιμω οτι θα υπηρχε χειροτερος στην κιθαρα, εαν τον εβγαζαν μονο τα ηχεια και τα μονιτορ, και επαιζα σε χαμηλη ενταση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gkourmoul1 said:

Το ιδιο παθαινω και με τα λαικα. Τα λεω με περισσεια ευγενεια. Δεν μου αρεσαν ποτε οι τσαμπουκαδες. Ισως διοτι ειχα παντα περισσεια σωματικη δυναμη και ελυνα τις διαφορες μου με το λεγειν.

 

Οι καλοι τροποι δεν κρυβονται :classic_biggrin:

 

Επισης φταιει που δεν εχει καθολου γρεζι η φωνη μου. Ειναι too clean και δεν με "αφηνει" να την αγριεψω.

 

πάρε δυο πακέτα gitanes

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Ειχα ενα θεμα χθες με τις εντασεις.

Στο sound check ηταν ολα καλα. Παιξαμε δυο κομματια και ολα ηταν σε αρμονια. Τους ακουγα ολους, ακουγα τον εαυτο μου, και ακουγα και τον ηχο απεξω.

 

Κατα το λαιβ, δεν ακουγα τα ντραμς. Μου τα ψηλωνουν στο μονιτορ, μαζι με το μπασο.

Μετα δεν καλοακουγα την κιθαρα μου. Μου διδουν λιγο κιθαρα στο μονιτορ. Το αποτελεσμα ηταν να ακουω τη φωνη λιγο απο το μονιτορ. Απ' εξω δεν ακουγα τιποτα. Μονο απο τα μονιτορ ο,τι ακουγα. Και ο ενισχυτης μου ηταν σε τοση ενταση ωστε να θελει ενα απλο συμπληρωμα απο τα κεντρικα ηχεια. Εβγαζε τον κυριο ογκο του ηχου απο μονος του. Παρολα αυτα επρεπε να δωσω στο μονιτορ για να ακουω κιθαρα μεσα. Υπηρχε ηχοληπτης.

Τι συνεβει και πηγε στραβα ο ηχος? Σε ολα τα λαιβ που κανω με δικο μας ηχο, δεν εχω θεματα. Χθες σε πολλα τραγουδια εχανα το χρονο λογο ηχου.

 

Επισης, πρεπει να παιζω τοσο δυνατα με τον ενισχυτη και να βγαινει εξω ο ηχος? Με 18 watt στη μεση τον ειχα. Εκτιμω οτι θα υπηρχε χειροτερος στην κιθαρα, εαν τον εβγαζαν μονο τα ηχεια και τα μονιτορ, και επαιζα σε χαμηλη ενταση.

Λογικα δεν ειχες σωστο EQ στη μιξη στα μονιτορς
Δεν ξεχωριζεις τα οργανα με τη ρυθμιση των εντασεων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ξεχωριζεις τα οργανα με τη ρυθμιση των εντασεων

 

ακριβώς... η μόνη περίπτωση να έχεις (κι αυτό εν δυνάμει ως προς το υποκειμενικά επιθυμητό), πραγματικά "σωστό" monitoring στη σκηνή (foldback), είναι η ξεχωριστή ειδικά για τους μουσικούς μίξη μέσω της οποίας ο ηχολήπτης έχει μοναδική αποστολή, ανεξάρτητα από το τι ήχος φτάνει στο κοινό (FOH), να "ευχαριστήσει" εσένα και τους συναδέλφους σου (αναλογικά φυσικά και με τους απαραίτητους κάθε φορά "συμβιβασμούς", μια και δεν παίζει ο καθένας σας μόνος και είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ το να σέβεστε ο ένας το άλλο έχοντας σαν προτεραιότητα την μπάντα κι όχι καθείς το όργανό του)...😀

 

δυστυχώς, το να "ανεβάζονται" συνεχώς "τυφλά" εντάσεις όπως συχνά γίνεται, είναι η τρελή χαρά των διαφόρων artifacts λόγω της ακουστικής σκίασης... όποιο όργανο "ανεβάζεις" επιδρά δυναμικά (ανάλογα με το συχνοτικό του περιεχόμενο) σε κάποιο-α άλλο-α ως προς την ευχέρεια διάκρισής του-ς μέσα στην ακουστική συνισταμένη του συνόλου... αν συνυπολογίσεις και τα όρια του headroom του hardware, που αν ξεπεραστούν έρχεται η αδηφάγος παραμόρφωση, αντιλαμβάνεσαι θεωρητικά (αλλά μάλλον και βιώνεις πρακτικά) φαντάζομαι τα "περαιτέρω"...

 

έτσι επειδή κατά κανόνα στα συνήθη καθ ημάς PA, δεν υπάρχει σύστημα  foldback ούτε ειδικός ηχολήπτης, προσωπικά θα σε συμβούλευα (με "τρόπο" πάντα γιατί ποτέ δεν θέλεις να τσαντίσεις τον "ηχολήπτη" μια και "εξαρτάσαι" από αυτόν) να προσπαθείς να τον "καταφέρεις" πριν απ όλα κάθε φορά να ασχοληθεί επιμελώς ειδικά με τον ήχο σας ανεβαίνοντας και ο ίδιος για επαρκή χρόνο στην σκηνή (και με το soundcheck να τελειώνει πάντα στο FOH με ένα κομμάτι που παίζοντας το, τα "χώνετε")... τώρα "μικροεπεμβάσεις" δύσκολα θα αποφευχθούν στην πορεία του perfomance αλλά με τη σωστή πρώτη μίξη ως βάση, θα ναι λίγες και σχετικά εύκολες... 

 

τέλος για να διατηρηθεί η αναλογία πολλές φορές θα επιβάλλεται να "χαμηλώσει" κάποιος που "ξέφυγε" κι όχι να ανεβάσει αυτός που πλέον δεν "ακούει"... ε εδώ παίζει μεγάλο μέρος και η μεταξύ σας σχέση και πειθαρχεία για το καλό της μπάντας που ανέφερα παραπάνω...

 

good luck...😉

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αναλυση. Πολη χρησιμα και διαφωτιστικα. Αλλες τρεις εμφανισεις εκανα με τον ιδιο ντοπιο ηχοληπτη. Παντου ειχα μεγαλα θεματα και επαιζα στα "τυφλα". Αλλα ποτε δεν ηξερα να του πω τι φταιει ωστε να το διορθωσει. Και τωρα αντιλαμβανομαι οτι με επηρεασε παραπανω απ' οσο νομιζα ο κακος ηχος, τοσο στην ερμηνεια, οσο και στο οτι εχανα ολοκληρα ριφακα διοτι δεν μπορουσα να καταλαβω τι επαιζαν οι αλλοι δυο. Το jailhouse rock δυο φορες το ξεκινησαμε και στο τριτο! μετρο εχανα τον χρονο. Ζητησα συγνωμη και προχωρησα σε αλλο κομματι. Τοσο χαλια.

 

Και στις 2 ωρες ημουν εξουθωμενος με κεφαλι καζανι...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου