Προς το περιεχόμενο

Οι ηχογραφήσεις μου


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλα τρια κομματια:

 

 

sharpdressedmen58.mp3

 

withorwithoutyou58.mp3

 

misirlou58.mp3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενα τραγουδι που δεν φανταζομουν οτι θα μπορουσα να παιξω, οταν ξεκινουσα να μαθαινω κιθαρα. Σημερα το τζαμαραμε με ενα καινουργιο μελος της μπαντας (πληκτρας). Ο,τι ηξερε ο καθενας επαιζε. Απλα, ειμαι υπερηφανος για το αποτελεσμα, και θα επανελθω μολις το βγαλουμε κανονικα.

Παρτε μια γευση.

 

Shineonyoucrazy.mp3

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χεις. Λιγο αγχωμενο βεβαια και με καποια λαθη, αλλα θα στρωσει. Δινει αναπνοες αναμεσα στις φρασεις της εισαγωγης. Πρεπει να μαθουν τη μελωδια της κιθαρας και οι συνοδοι για να ακολουθουν σωστα. Αλλιως γραψε ενα οδηγο και δινε τους εσυ με ενα συνθημα ποτε να αλλαζουν συγχορδια.

Καλος τονος στο οργανο. Οταν πατας το drive ομως, χανεται αρκετος ογκος. Μηπως θελει αλλον μαγνητη?

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα πολλα τα λαθη ολων.

Ο ηχος δεν ειναι ο συνηθισμενος που χρησιμοποιω, αλλα εκεινος που χρησιμοποιω στην προβα, για να μην κουβαλω πραγματα (ενισχυτες, πεταλια κλπ). Βασικα πεταλια σε καθαρο καναλι, ισα ισα για να εχω ηχους να δουλεψω. Ο μαγνητης ειναι texas special. Το χει και αυτος αλλα με καλυτερο σεταπ.

Θα το ξαναανεβασω σε λιγο καιρο να ακουσετε τη διαφορα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου βαλω κι ενα τασκ? Βγαλε και το σολο του σαξοφωνου στην κιθαρα.

Απο μονο του αυτο ειναι σοβαρο τσαλεντζ και θα σου δωσει διαφορετικες προοπτικες απο οτι εχεις συνηθισει με τα κιθαριστικα σολα.

Απλα πρεπει να δειξεις στον κιμπορντιστα το αρπεζακι που παιζει κατω απο το σολο του σαξοφωνου  η κιθαρα. (το οποιο δεν το παιζεις ουτε εσυ και ειναι χαρακτηριστικο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εχει διαφορετικο ηχο το σαξοφωνο. Θα το δοκιμασω με τα χαρας!

Πρεπει κατσω να το ακουσω ολο καμποσες φορες και να σημειωνω τι πρεπει να παιζω για να μην τα ξεχνω. Και να συμφωνησουμε για τα μετρα και την αλλαγη ακορντων με τους υπολοιπους.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ο ηχος το ζητουμενο. Ειναι οι γραμμες που παιζει.

Η μηχανικη του οργανου ειναι διαφορετικη και το "βολευει" να παιζει διαφορετικες φρασεις απο οτι η κιθαρα,

Το να παιξεις "σαξοφωνικες" φρασεις στην κιθαρα ειναι το ζητουμενο λοιπον.

Και επειδη τα σαξοφωνα παιζουν συνηθως τζαζ φρασεολογια, για εμας τους μπλουζοροκαδες ειναι διαθεσιμο αυτο το σαξοφωνικο που ειναι αρκετα μπλουζ.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία το πάτε Γιώργο....

τι μου θύμισες τώρα....76-77 είχα στήσει κάτι για να παίζουμε βασικά αυτό. Σκαλώναμε μονίμως στα τύμπανα....

Ωραίο ήχο έχεις

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω "ηχο" εννοω και εγω τις διαφορετικες φρασεις που παιζει. Απλα δεν ειχα ποτε σκεφτει να το "μεταφερω" στην κιθαρα. 

1 minute ago, dimsonic said:

ωραία το πάτε Γιώργο....

τι μου θύμισες τώρα....76-77 είχα στήσει κάτι για να παίζουμε βασικά αυτό. Σκαλώναμε μονίμως στα τύμπανα....

Ωραίο ήχο έχεις

 

Εμεις σκαλωναμε στη ελλειψη πληκτρων για να το ξεκινησουμε...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πλήκτρα σας είναι καλά, θα πρότεινα ίσως πιό μακρυές φράσεις που να κόβονται όταν αλλάζεις εσύ δηλαδή να καθυστερούν και να σε ακολουθούν, όχι πάνω στο μέτρο ακριβώς. Και ίσως λίγο rotary παραπάνω.

Ακούστε λίγο τον Wright προσεκτικά. Επίσης κάνει αρκετές αλλαγές κρατώντας πάντα ίσο με μία ή δυό νότες....

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου