Προς το περιεχόμενο

Μουσική. Είσαστε αλλεργικός σε κάτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Μου γυρίζουν τα άντερα τα παρακάτω:

Φιλε, σε λυπαμαι και σε συμπονω.

Απορω αν μπορεις και περασεις μια μερα χωρις να ξερασεις αφου καποιο απο αυτα καπου θα πεσει μπροστα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aυτά είναι το 1% μόνο της μουσικής που δεν αντέχω. Oπότε, και να πέσει κάτι στην αντίληψή μου, ή το κλείνω, ή φεύγω, ή το παίρνω απόφαση. Πάντως πλέον αυτά τα πράματα δεν τα ακούω σχεδόν πουθενά, ούτε ραδιόφωνα, ούτε TV, ούτε σε τοίχους φίλων ή στο feed μου, οπότε όλα κουλ.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Φάνη, βασιζόμενος σ' αυτά που έγραψες, να σε ρωτήσω και για μερικά άλλα.

 

Sweet home alabama

hotel california

paranoid

Another Brick in the Wall

another one bites the dust

we will rock you

final countdown

we are the champions

sultans of swing

money for nothing

american woman

black betty (μπαμ μπαλάμ)

europa

black magic woman

 

 

 

μερικά που μου έρχονται πρόχειρα.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπα τίποτα. Δεν έχει να κάνει με συνάφεια ή συμπάθεια. Απλά ενεργοποιούν παράξενες νευρικές συνάψεις. Χωρίς εμπάθεια ή κάποιο ψυχολογικό υπόβαθρο και χωρίς εκλογικευμένες εξηγήσεις. Από τα κομμάτια που παρέθεσες ας πούμε, με όλα είμαι κομπλέ. Μάλιστα σκέφτομαι να ιδρύσω "σύλλογο φίλων που ΔΕΝ παριστάνουν ότι ΔΕΝ τους αρέσει το Ηοtel California".

  • Χαχα 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Superfunk είπε

Όλο το ελληνικό "έντεχνο",το "φοιτητορεμπετικοκρητικοπαραδοσιακοροκ" (Θ.Παπακωνσταντίνου,Μάλαμας,,ΧαρούληςA.Ιωαννιδης κτλ)

giphy.gif

  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κι εγώ τις αλλεργίες μου

 

1. σε οτιδήποτε που πουλάει αναρχίλα αριστερίλα καθαρά για προσέγγιση ακροατών . Ακόμα κι αν είναι καλοί μουσικοί όπως οι VIC που μουσικά δεν έχω να πω κάτι κακό στον 1 δίσκο που έχουν . Εξαιρώ μόνο RATM για τις ενδιαφέρουσες & γκρουβάτες κιθάρες. 

 

2. στα mega hits λόγω υπερέκθεσης σε αυτά και όχι τόσο επειδή δεν μου αρέσουν . Π.χ. δεν αντέχω να πάω σε μπαρακι / μπυραρία / ροκάδικο και να ακούσω  το ίδιο κομμάτι πάντα & παντού ενώ ο ίδιος καλλιτέχνης / μπάντα έχει τόσα άλλα εξαιρετικά τραγούδια

 

3. Στο alternative ψευτοροκ και κυρίως στο βρετανικό τύπου radiohead κλπ . ....  ίσως λέγεται και brit pop ( ?? ) ....Κάτι παθαίνω . Το έχω κάτι σαν το ελληνικό έντεχνο. Κλαψοκαταθλιψίες με μουσικό background που δεν ταιριάζει στα γούστα μου

 

4.  Στα χριστουγεννιάτικα

 

5. Στα " κλαρίνα " . Γενικά φανταστικό όργανο , κρίμα η ( σχεδόν ) αποκλειστική  χρήση του στην Ελλάδα σε πανηγύρια 

 

6. ελαφρώς στο swing και στο πολύ παλιό rock n roll αν και δεν θα έπρεπε . Ίσως η υπερέκθεση όπως στο #2 ;;; Επειδή επιβίωσαν τα mega hits στα μαγαζιά που βγαίνω και σιχάθηκα τα johny be good ;;; Όσο γράφω και το σκέφτομαι παράλληλα , καταλήγω στην υπερέκθεση των ίδιων και των ίδιων , δε φταίει το στυλ 😛

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στο μόνο που είμαι μόνιμα αλλεργικός είναι αυτό το καψουροείδος - κονσέρβα - λαϊκοπόπ που είναι ουσιαστικά ένα τραγούδι με σχεδόν τους ίδιους καψουροστίχους σε άπειρες παραλλαγές. Και δεν μπορώ και αυτους τους τραγουδιστές/τραγουδίστριες που βγαίνουν στην αγορά με ρυθμούς εργοστασίου παραγωγής και οι οποίοι (κάποιοι) μπορεί να έχουν φωνή αλλά είναι προφανές ότι η αγαπημένη τους ασχολία είναι να κοιτιούνται στον καθρέφτη και να ζαλίζονται από το χάι του αυτοθαυμασμού.

 

Πέραν αυτού, είμαι κατά καιρούς αλλεργικός στα πάντα. Και υπάρχουν περίοδοι που δε θέλω να ακούω καθόλου μουσική γιατί με ενοχλεί είτε είναι Μάιλς Ντέιβις, είτε Μπαχ, είτε Καζούλης. Και στο αμάξι το μόνο που μπορώ να ακούσω είναι ο σταθμός της εκκλησίας όταν έχει υπερδογματικές συζητήσεις (αν αντιληφθώ διαλλακτικότητα το κλείνω) με ιερείς και θεολόγους και μόνο ΑΝ δεν παρεμβάλλονται λειτουργίες.

  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Μπα τίποτα. Δεν έχει να κάνει με συνάφεια ή συμπάθεια. Απλά ενεργοποιούν παράξενες νευρικές συνάψεις. Χωρίς εμπάθεια ή κάποιο ψυχολογικό υπόβαθρο και χωρίς εκλογικευμένες εξηγήσεις. 

 

Αρα τα κομματια που παρεθεσες δεν ανηκουν σε καποια συγκεκριμενη κατηγορια, καθως το μονο κοινο που εχουν μεταξυ τους ειναι οτι απλα δεν τα αντεχεις.

 

P.s. Δηλαδη να μη σε περιμενω σε κανενα λαιβ, ε? :classic_biggrin:

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Και στο αμάξι το μόνο που μπορώ να ακούσω είναι ο σταθμός της εκκλησίας όταν έχει υπερδογματικές συζητήσεις (αν αντιληφθώ διαλλακτικότητα το κλείνω) με ιερείς και θεολόγους και μόνο ΑΝ δεν παρεμβάλλονται λειτουργίες.

 

+1. Ακούμε την ιδια "μουσική" στο αυτοκινητο!

 

Γενικά ειμαι ανεκτικός σε οτι κυκλοφορεί λόγω Ραδιοφωνικού παρελθόντος αλλά άνθρωποι είμαστε και έχουμε και λέμε:

 

1. Scorpions και Γκαζεροζες.

2. Οι απανταχού Ξυλουριδες. Πως γινεται να βγάζει αυτο το νησι μια μονο φωνητική χροιά...

3. Τα Dj remakes που επειδή έβαλαν μια λούπα ντραμς απο κάτω, νομίζουν πως εγραψαν την 5η του Μπετοβεν και τους ημιμαθείς ραδιοντιτζεϊ που τα αναπαράγουν με ύφος εφευρέτη.

4. Χαρούλα, Τσακλανιδου, Σταμάτηδες και ολο το ρομαντικό "ελαφρολαικο ροκ" των 80'ς και 90'ς.

5. Την κουλτούρα "ο Μπάμπης ο φλου". Βαριέμαι. Πέρασε δίπλα μου και δεν το πήρα χαμπάρι. Κουρδιστε επι τελους!

6. Την υποκουλτουρα disco trash που αναβιώνει όλα τα αξιολησμονητα του Cerone και Boney M λόγω άγνοιας των dj που τα σερβίρουν.

 

Αυτά για την ώρα.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, yameth said:

 

2. Οι απανταχού Ξυλουρηδες. Πως γινεται να βγάζει αυτο το νησι μια μονο φωνητική χροιά...

 

 

Με τον ιδιο τροπο που η Τζαμαικα βγαζει μονο τραγουδιστες με χροια Μαρλευ... :classic_smile:

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μουσική. Είσαστε αλλεργικός σε κάτι?

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου