Προς το περιεχόμενο

Μουσική. Είσαστε αλλεργικός σε κάτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 hours ago, cigaret13 said:

 Στην ποντιακή μουσική, δεν αντέχετε αυτός ο κεμεντζές ρε παιδιά.....  Κάποτε μ'έσερνε η γυναίκα μου σε χορούς και εσπερίδες με την εν λόγω μουσική, αλλά μετά την 4-5 φορά ήταν μεγάλο το τίμημα που της έβαζα για να την συνοδέψω, οπότε αραίωσαν και οι έξοδοι μας στα ποντιακά μαγαζιά!

 

οπότε έχεις αλλεργία στην αρχαία ελληνική μουσική 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να σιγοντάρω σ'όλο αυτό... 
έχουμε στήσει την μουσική στον τοίχο και πετάμε πέτρες όπου (δεν) γουστάρει ο καθένας για πολύ προσωπικούς λόγους
που καμία σχέση δεν έχουν με την μουσική δημιουργία,  αλλά περισσότερο με τον καναπέ του ψυχιάτρου.

 

Αφού όμως ο δημόσιος λιθοβολισμός ΕΙΝΑΙ εκτόνωση, ας ρίξω με τη σειρά μου :

 

Δεν μπορώ να ξανα-ακούσω χωρίς ωτοασπίδες μουσικές που προηγήθηκαν της εμφάνισής μου στον πλανήτη, 
αλλά που τις ανακάλυψα περίπου στην πρώιμη εφηβία μου (πριν ανακαλύψω τις mainstream μουσικές των 80'ς) :

Country (usa), old rock/n/roll (one two three o'clock..μπλιάχ-μπλιάχ), Big Jazz Bands (με ή άνευ vocals), Beatles, Beatles, Γερμανική λαική μουσική (ευτυχώς δεν ακούγεται πουθενά πια, ήταν κάτι σαν Country, ή μάλλον ακριβώς σαν country),

Latin (ούτε τις απόκριες..) , τις περισσότερες Οπερες...

 

Από μουσικές της εποχής μου ποτέ δεν άντεξα το pop μπαλαντο-Rock (Brian Adams.. μπλιάχ, Queen κ.λ.π. ) αλλά και κάθε Glam Rock Band (καρικατούρες και γελοιογραφήματα του πρότερου Hard-rock), και βέβαια τα Ελληνικά της εποχής του βενζινάδικου και δώθε που δεν εκφράζουν τίποτα ή αν κάτι εκφράζουν να μας το εξηγήσουν επιτέλους (.. στα σύννεφα να'χω Γω, βενζινάδικο.. ντάξει -έκοψα και την ποίηση μετά απ'αυτό)


Α,και Beatles..
1ors.png.0a135b85c7a2cde97bb462ac78d03dfb.png

 

Πιο πολύ απ'όλα πάντως με ενοχλεί βαθιά η ίδια η ύπαρξη της μουσικής (μία είναι) που ακούγεται στο διαπασών από τα ανοικτά παράθυρα ή τη ντουντούκα του Γύφτου με το 4x4 και με τα παιδιά μέσα να μαθαίνουν από μικρά.. Τέτοιοι είναι οι στίχοι που οι μουσικοί ΟΣΑ και να πήραν για να παίξουν, θα έπρεπε να παραιτηθούν /να αλλάξουν επάγγελμα /να γίνουν Γύφτοι για να δείξουν στους άλλους Γύφτους τον σωστό δρόμο, και ΟΧΙ να συμμετάσχουν στο Εγκλημα.. 

2harry.jpg.210faa22d719591860568454dc473172.jpg


Το ίδιο (αν και λιγότερο) με ενοχλεί ή μουσική των άλλων που δεν είναι αλλά ΘΕΛΟΥΝ να γίνουν Γύφτοι, και οδηγώντας αφήνουν να βγει από τα ανοικτά παράθυρα κάθε είδους RAP , κάτι κρητικά μερακλωτικά, mainstream Teckno, αλλά κυρίως το demo CD του Subwoofer τους..

 

Y.Γ. Για τους Γύφτους Ανθρωποι με κεφαλαιό υπάρχουν παντού, καλό είναι να έχουμε την ευθυκρισία να το αναγνωρίζουμε ..

Επεξεργασμένο από estpany
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, cigaret13 said:

 Στο μόνο άσμα που ανέχομαι αυτά τα φωνητικά είναι αυτό και μόνο αυτό... 

 

 

disturbed = μια απο τις καλύτερες μπαντες - πιο ευρηματικές - πιο τεχνικές - πιο μελωδικές - πιο ουσιαστικές του nu/groove-metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά με κάλυψαν αρκετοί συμφορουμίτες - και για το "εντεχνο" και με λίστες χιλιοακουσμένων (Πνοή και Νύξη, fusion) και με συμπεριφορές-trends (Υameth).
Ακόμη όμως και στις μουσικές που δεν ακούω γενικά, όπως π.χ. την hip-hop, υπάρχουν διαμαντάκια.
Επίσης, επειδή δεν τα έχω και πολύ καλά με την ελληνική μουσική -και δη το σύγχρονο έντεχνο- ανακαλύπτω πολλές φορές κομμάτια ΄ή παιξίματα, κυρίως μέσω φίλων που εμπιστεύομαι το μουσικό τους αισθητήριο, που με εκπλήσσουν ευχάριστα,  διάφορα ωραία πράγματα που δεν γνώριζα.
Δεν πιστεύω ότι αν ακούει κάποιος μουσική, μπορεί να αποκλείσει ολόκληρα είδη (OK, djent δεν μπορώ να ακούσω).
Η μουσική όμως είναι απέραντη, από την ethnic και τη jazz (μετρήστε μόνο πόσες υποκατηγορίες), μέχρι την metal, το blues, τη soul, ψυχεδέλεια, indie, classic rock, alternative, folk, την κλασική -soundtrack, reggae , soul jazz, τα πάντα όλα... σε όλα τα είδη θα βρεις όχι ένα, ΠΟΛΛΑ πράγματα που αξίζει να ακούσεις και θα γουστάρεις και αφάνταστα!
Αν κάποιος είναι ανοιχτός μπορεί να βρει -ακόμη και με το σταγονόμετρο, σε κάθε είδος, κάτι που να αξίζει για κείνον. Το θέμα είναι ποιος έχει χρόνο να ασχοληθεί με ένα είδος που τον απωθεί εξ ορισμού...

edit -Παράδειγμα: ως νησιώτης, τη βρίσκω πολύ με τα παραδοσιακά του τόπου μου, τα βιολιά σχεδόν με συγκινούν, η κρητική λύρα με ξετρελαίνει. Αυτο πoυ δεν αντέχω είναι οι σύγχρονες βέρσιονς τους (π.χ. Πάριος) με την τέλεια ηχητική , τα γυφτονησιώτικα των Κονιτοπουλέων κ.ο.κ.
Άρα αν έλεγα ότι είμαι αλλεργικός σε κάτι , αυτό δεν θα ήταν ένα είδος μουσικής γενικά ή ένας καλλιτέχνης συγκεκριμένα, αλλά αυτό που αντιπροσωπεύει ο καλλιτέχνης και η αισθητική που διέπει αυτό που κάνει.

Beatles for ever ρε

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

οπότε έχεις αλλεργία στην αρχαία ελληνική μουσική 😀

 

Ήσουν εκεί;Για πες 🤣

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BillTrantos said:

Δεν αντέχω με τίποτα την Trap, Rap, Hip Hop, ξένη και εγχώρια, βγάζω αφρούς στο 20λεπτο. Δυστυχώς αρκετοί φίλοι μου ακούνε και έχει χρειαστεί να τα υπομείνω αρκετές φορές σε εξόδους. Είναι από τις ελάχιστες φορές που υμνώ τη νομιμοποίηση του αλκοόλ. 😁

Rap is good stuff

ακούς λάθος rappers

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@sharpshooter γενικά αυτά τα είδη μουσικής δε μου αρέσουν, θέλω να ακούω άλλου είδους φωνητικά. Μπορεί να γίνει ανεκτό κάτι αν έχει ενδιαφέρον beat, ή αν ο rapper ψιλοτραγουδάει. Μόνη εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα ο Eminem. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχω τις διπλομποτιές, μου φαίνεται ότι περνάει ένα κοπάδι ελέφαντες μέσα από το κεφάλι μου.

Δεν αντέχω αυτά τα ηλεκτρονικά τύμπανα των 80-90s, που κάνανε τσαφ τσουφ αντί για μπαμ μπουμ.

Δημοτικά, κλαρίνα, νησιώτικα, κρητικά, αυτά που συνήθως ακούγονται σε γλέντια (και όπως ακούγονται). Δεν τα αφορίζω μουσικά, έχουν ενδιαφέρον, αλλά δεν τα μπορώ αισθητικά.

Αυτό το "rave-trance-trip hop πως το λένε" που με χτυπάει κάτι στο στήθος συνέχεια, καταλαβαίνω ότι πάει με κάποια drugs, αλλά δεν τα πίνω.

 

Γενικά με ότι δημιουργείται με κίνητρο την μαζική αποδοχή, χρησιμοποιώντας γνωστές συνταγές επιτυχίας, έχω θέμα.

Συχαίνομαι τα είδη που προέρχονται από εκφυλισμό μουσικών ειδών, για να τα κάνουν ευρέως αποδεκτά (πχ jazz των charts, χορευτική ρέγγε, ελαφριές ποπ επιτυχίες από ροκ μπάντες, κλπ)

 

Δεν μπορώ τα λαϊκά που βάζουν και ποπ-ροκ στοιχεία μέσα (όλα τα σύγχρονα σχεδόν).

Τον λαΙκό τον θέλω σκύλο, όχι ιμιτασιόν.

 

Δεν αντέχω τα παιδιά θαύματα που παίζουν όλα τα όργανα, αλλά τα κομμάτια τους τα ψωνίζουν από τα καλύτερα σουπερμάρκετ του παρελθόντος (πχ Lenny Kravitz).

 

Οτιδήποτε χαρακτηρίζεται ως "έντεχνο" , το αποφεύγω σαν τον διάολο.

 

Δεν τα θυμάμαι όλα ρε παιδιά, είναι άπειρα.

 

Α, δεν αντέχω και τον Σπρινγκστην από ένα σημείο της καριέρας του και μετά (dancing in the dark και πέρα).

Ο Νταλάρας της αμερικής έγινε (sorry SF).

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου