Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί και credibility


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

Εξακολουθει να σημαινει ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ....ΟΤΙ και να κανεις...🤣

 

Αν ομως ΟΝΤΩΣ θες να πεις οτι ενας μουσικος ειναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ..δεν εχω κανενα προβλημα.

 

Ξερω και εναν ΚΟΥΡΕΑ που ειναι αξιοπιστος και 2-3 ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥΣ .🤣  

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
15 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Εχετε μπλέξει

 

33 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Αν δεν καταλαβαίνεις

 

33 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

δεν μπορεί κανείς να σε βοηθήσει

 

15 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Αν δεν το καταλαβαίνεις, ύστερα από τόσες σελίδες, δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω.

 

15 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Συνθέτες του κομματιού όμως δεν είμαστε, τι να κάνουμε τώρα...

15 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Μπορείς τουλάχιστον να κατανοήσεις ότι δεν υπάρχουν μόνο τα δυο άκρα (ή είσαι συνθετης ή δεν είσαι, ενός κομματιού) όπως τα παρουσιάζεις;

Ακριβώς το αντίθετο υποστηρίζω, οπότε μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά, και συνεχίζεις να μου παραθέτεις πατροναριστικές φράσεις.


Κάντε και τον τίτλο Mουσική και Credits για να 'μαστε όλοι ευχαριστημένοι και ευθύμως εμοτικο- συμβιβασμένοι.

Συγχύστηκα, είπα να ξεκινήσω μια κουβέντα ο καπσερός. 

Καλύτερα να έγραφα το riff στην εισαγωγή του Somebody του Bryan Adams (η μήπως όχι του Bryan Adams?) για τον @Spyros Delta.


 

 

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που συγχύστηκες. Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση.
Από την αρχή πάντως θεωρώ ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και μάλλον δεν είσαι έτοιμος να αποδεχθείς ότι δεν έχουμε όλοι τις ίδιες (δυσάρεστες;) εμπειρίες με σένα από τις συνεργασίες μας με άλλους μουσικούς.

Μετά και την τελευταία σου εκνευρισμένη απάντηση, έχω μπερδευτεί δε ακόμη πιο πολύ:

47 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ακριβώς το αντίθετο υποστηρίζω, οπότε μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά


Τα περί πατροναρίσματος είναι κουβεντες θιγμένων που δεν μπορούν να εκλογικεύσουν μια διαφωνία (αν υπάρχει). Συνιστώ/συστήνω ψυχραιμία και αράδιασμα επιχειρημάτων, αντί για αράδιασμα ερωτήσεων, λες και ανακρίνεις τους συμφορουμίτες σου. Ίσως τότε καταφέρεις να γίνεις πιο κατανοητός.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't Stop 'Til You Get Enough

To κομμάτι ήταν έτοιμο.

Ο Philinganes πρότεινε να προσθέσουν και μια γέφυρα.

Ζήτησε 10% songwriting.

Του είπαν οκ.

Αργότερα τον ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούται songwriting credits γιατί αυτό που πρότεινε ήταν απλώς ένα arrangement.

Το δικαιούται το 10% ή όχι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Ο Philinganes πρότεινε να προσθέσουν και μια γέφυρα.

 

 

Αν προσθεσε ΟΝΤΩΣ την γεφυρα (την εγραψε αυτος δηλ). ΦΥΣΙΚΑ και δικαιουται ποσοστα .

Αλλα εδω μιλαμε για ΣΥΝΘΕΣΗ παλι. 

 

Εγω παιρνω δικαιωματα απο 3 κομματια στα οποια εχω γραψει μονο γεφυρες (15%).

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Don't Stop 'Til You Get Enough

To κομμάτι ήταν έτοιμο.

Ο Philinganes πρότεινε να προσθέσουν και μια γέφυρα.

Ζήτησε 10% songwriting.

Του είπαν οκ.

Αργότερα τον ενημέρωσαν ότι δεν δικαιούται songwriting credits γιατί αυτό που πρότεινε ήταν απλώς ένα arrangement.

Το δικαιούται το 10% ή όχι?

 

προτεινε? η προτεινε κ εγραψε?

Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

 

{αν οντως εγραψε την γεφυρα σε μια παραγωγη του Mj..το 10% που ζητησε ειναι λιγο.{απο το συγκεκριμενο κομματι} {αν σκεφτουμε οτι το 100% ειναι το Intro - Verse - chorus - bridge - αντε αν εχει κ κανα outro...}

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Συγχύστηκα, είπα να ξεκινήσω μια κουβέντα ο καπσερός.

 

Το κρεντιμπίλντιτί μου μέσα. Τεσπά εμέ μη μου δίνεις σημασία, είμαι γνωστός grammar και spelling nazi. Είμαι αυτός ο ενοχλητικός τύπος που θα μπει σε άσχετη συζήτηση για να κάνει παρατήρηση σε κάποιον που έβαλε διαλυτικά ενώ δε χρειάζεται κλπ.

 

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ...... γυρίζει.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχω δυσάρεστες εμπειρίες.
Δεν κρίνω ούτε εξ ιδίων ούτε τα αλλότρια. Βασικά δεν κρίνω. Ξεκίνησα μια κουβέντα με βάση μια σκέψη/προβληματισμό μου, με αφορμή που την περιγράφω κι όλας. Αν μου βρεις σημείο στην κουβέντα όπου έκρινα κάποιον ή κάποια άποψή του πες το μου. Κατά βάση συμφωνώ με τους περισσότερους και όπου δεν συμφωνώ ή όπου θεωρώ ότι δεν κατάλαβε κάποιος το σκεπτικό του thread προσπαθώ να το υπενθυμίσω για να εστιάσουμε σε αυτό. Ο μόνος λόγος για να απολογηθώ είναι αν δεν γίνεται κατανοητό το θέμα σε όλη του τη διάσταση. 

Δεν άνοιξα ρημαδο-debate για να έχω επιχειρήματα. Κουβέντα άνοιξα. Και μου χάλασε όλη η διάθεση, εις βάρος όσων ήθελαν να συμμετέχουν, και γι' αυτό απολογούμαι. Αλλά δεν μπορώ τις εντάσεις και τα dB (deBate)
 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelism είπε

προτεινε? η προτεινε κ εγραψε?

Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

 

{αν οντως εγραψε την γεφυρα σε μια παραγωγη του Mj..το 10% που ζητησε ειναι λιγο.{απο το συγκεκριμενο κομματι}

Πρότεινε και έγραψε και έπαιξε

 

Greg Phillinganes alleged that Jackson played him an early demo of "Don't Stop 'Til You Get Enough" and said "it needs another part," after which Phillinganes suggested the bridge, and the two agreed to rate his contribution at 10% of the song. Soon thereafter, however, he was informed that his contribution would be considered merely an arrangement. Nevertheless, many pressings of the single list both Jackson and Phillinganes as composers. Quincy Jones has backed Phillinganes' allegation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VangelisV είπε

Πρότεινε και έγραψε και έπαιξε

 

Greg Phillinganes alleged that Jackson played him an early demo of "Don't Stop 'Til You Get Enough" and said "it needs another part," after which Phillinganes suggested the bridge, and the two agreed to rate his contribution at 10% of the song. Soon thereafter, however, he was informed that his contribution would be considered merely an arrangement. Nevertheless, many pressings of the single list both Jackson and Phillinganes as composers. Quincy Jones has backed Phillinganes' allegation

Οταν μιλαμε τα κεφαλια...οτι κ να πουν τα παιδια των εταιριων...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου