Προς το περιεχόμενο

Epiphone g-400 cherry


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να βαλω ενα ζευγαρι humbucker sized P90's στην g400. Δεν πολυγουσταρω τον, αρκετα hot και χωρις σπιθα, ηχο των μαμα alnico classic.

 

Μου αρεσουν οι tonerider rebel p90. Κοστιζουν γυρω στα 100 ευρω. Κατι αλλο εχετε να προτεινετε?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 

4 minutes ago, qesh said:

με 90 ευρω ειχα πετυχει στις αγγελιες τους SD fat cat και ημουν πολυ ευχαριστημενος (σε Gibson 339)

 

Υπαρχουν μεταχειρισμενοι με 150 ευρω.

Αξιζουν τη διαφορα? Τωρα θα τους ψαξω.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μοιάζει αλλά δεν είναι p90. Έχει όμως άλλον ήχο, αρκετά ενδιαφέρον ή όχι (ανάλογα τα γούστα σου). Εμένα με δυσκολεύει αυτή η 'in your face' γυάλινη ηχητική επιφάνεια των Η-sized p90s, εκτός αν παίζεις jazz, new wave, neo-psychedelia και συναφή.

H δική μου ταπεινή άποψη λέει ότι αν έχεις έναν καλοφτιαγμένο scatterwound ασύμμετρο low output PAF humbucker, τύφλα να 'χουν οι p90 (και οι single οι coils). Tέτοιους θα έψαχνα για μια SG.  (Βurstbucker I, Custombucker, ή οτιδήποτε boutique αντέχει η τσέπη σου για να δικαιολογήσεις το upgrade). Συνόδευσέ το και με ένα σετ επιλεγμένα pots (Emerson/CTS "πειραγμένα") +50's wiring και θα 'χεις άλλο όργανο. 

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Low output humbuckers με εντονο articulation ηταν η πρωτη σκεψη μου. Να καθαριζει αρκετα με το volume pot και να εχει ωραια καθαρα. Να εχει χαρακτηρα. Αλλα δεν θελω να δωσω παραπανω απο οσο πηρα την κιθαρα. 100-150 max.

 

Οι τυπου p90 ειναι μια επιλογη. Μου αρεσει ο ηχος για bluesy καταστασεις και classic rock. Ειναι κατι διαφορετικο απ' οτι εχω.

 

Οι tonerider alnico 2 ή 4 λενε κατι?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τον Phat Cat στην bridge θέση της στρατ μου για μερικά χρόνια. Παρότι συνεργαζόταν άψογα με τους στρατ μονούς, μόνος του ήταν απλά καλός. Δε θύμιζε ιδιαίτερα P90 αν και από όσο γνωρίζω ο συγκεκριμένος μαγνήτης ήταν παραγγελία της Hamer στον SD και δε κατασκευάστηκε με σκοπό να προσομοιώσει ακριβώς P90's.

 

Οι humbucker sized P90's έχουν κατασκευαστικές διαφορές με τους P90's γι αυτό και δεν ακούγονται το ίδιο. Έχω δει αρκετές αναφορές ότι οι BG είναι οι μόνοι που είναι κανονικοί P90's, αυτό αναφέρει και ο κατασκευαστής στη σελίδα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πάρεις, μην πάρεις μαγνήτη που έχει τονισμένα πριμομεσαία από την μάνα του.

Σε sg θα είναι ακόμα πιο έντονα τονισμένα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

https://smart.noiz.gr/details.php?id=416910&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+noiz%2FGxqE+(Noiz.gr+-+Αγγελίες)

Πάρ'τους χθες

Μόλις τους είδα να εμφανίζονται στα δεξιά της οθόνης, σε θυμήθηκα

  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Προβλημα...

 Ειναι χρυσοι. 

με brasso και λίγο steel wool όλα λύνονται (ή αλλιώς με σκέτο silvo)

Aν και με τον ήχο που θα σου βγάλουν οι Mule, δεν θα είχες πρόβλημα να ήταν και λαχανί, πίστεψέ με.

 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου