Προς το περιεχόμενο

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να βρω high-end κιθάρες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους κιθαρόφιλους,

 

ονομάζομαι Δημοσθένης αυτό είναι το πρώτο μου topic εδώ. Κυρίως γράφω για να σας πω τον πόνο μου και να ρωτήσω εάν είχατε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Εδώ και λίγο καιρό τα οικονομικά μου είναι σε καλό δρόμο και αποφάσισα να κάνω το όνειρο πραγματικότητα και να πάρω την πρώτη μου "ακριβή" κιθάρα. Ψάχνω κάτι σε Les Paul (Custom Shop ή και μη), ίσως και σκάφος ( 335 και 339), ενδεχομένως και κάτι σε PRS με 2 humbuckers κτλ. Μιλάμε για αγορά 2,5 με 3 χιλιάρικα, μπορεί και παραπάνω. Προφανώς καταλαβαίνετε πως μια τέτοια αγορά δύσκολα γίνεται χωρίς να έχω δοκιμάσει το όργανο για να δω αν με βολεύει, αν με "εξιτάρει". 

 

Και εδώ είναι και το πρόβλημα. Μένω στην Θεσσαλονίκη, και ενώ λες είναι μεγάλη πόλη με πολλά καταστήματα μουσικών ειδών κτλ, δε βρίσκω πουθενά όργανα σε τέτοιες τιμές. Ένα μαγαζί πχ που θα μου πουν οκ, πάρε δοκίμασε τα πάντα από Gibson Studio μέχρι και Custom Shop και δες τι θα σου κάνει το κλικ. Πολύ απλά κανείς δεν φέρνει ακριβά όργανα όπως μου είπαν, γιατί δεν έχουν αρκετή ζήτηση. Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός οπότε δεν είναι και τόσο σοβαρό πρόβλημα, αλλά και πάλι με έχει ξενερώσει.

 

Υ.Γ. ακόμη και να βρω καταστήματα που "φέρνουν" τέτοια όργανα από Gibson, PRS κτλ, θα πρέπει να τις παραγγείλω, με αποτέλεσμα να υπάρχει ο φόβος να τους μείνει η κιθάρα σε περίπτωση που δεν μου αρέσει.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ζητάς από την ελληνική αγορά θα ήταν κάπως τραβηγμένο προ δεκαπενταετίας. Σήμερα είναι απλά εκτός πραγματικότητας.
Η λύση στο πολύ ευχάριστο πρόβλημά σου δεν είναι σύνθετη: περιμένεις μέχρι το budget σου να μπορεί να αντέξει και τα επιπλέον έξοδα ενός σύντομου αλέ - ρετούρ ταξιδιού σε όποιο από τα μεγάλα μαγαζιά της κεντρικής Ευρώπης έχει τα όργανα που σε ενδιαφέρουν.

 

Με το καλό και πάντα με υγεία φίλε μου.

 

8 λεπτά πριν, Δημοσθένης Μανώλης είπε

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

giphy.gif

The astounding eyes of Rita

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 minutes ago, Δημοσθένης Μανώλης said:

. Πολύ απλά κανείς δεν φέρνει ακριβά όργανα όπως μου είπαν, γιατί δεν έχουν αρκετή ζήτηση.

Καλως ήρθες λοιπόν

Το γιατί το απάντησες μόνος σου.

Τωρα ή  θα πας π.χ. Αθηνα (θα σου πουν οι Αθηναιοι αν υπάρχει μαγαζί σχετικό) ή θα πάρεις από τον thomann που νομιζω ότι σου δινει δικαίωμα επιστροφής μεσα σε καποιο χρονικο διάστημα ή θα παρεις το ρισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Μιλάνο που είχα ψάξει σε ένα τεράστιο μαγαζί (https://www.luckymusic.com/), μια απο τα ίδια, είχαν βέβαια κάποιες πανάκριβες fender, αλλά στις Ibanez, στις οποίες και έψαχνα για 7-χορδες, 8-χορδες, δεν είχε όχι prestige και j-custom, ούτε κάν ινδονησιακές premium.

Αθηνα, μιας και το έφερε η κουβέντα, απο 7-χορδες τα πράματα είναι πολύ ισχνά. Να μην μιλήσω για 8-χορδες, longscale, headless, fanned frets, και άλλα πιο προχωρημένα σχεδιαστικά κόλπα.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση, στα όρια του τρολ 😛

Τα καταστήματα απλώς δεν μπορούν να στοκάρουν, τελεία και παύλα.

Στη περίπτωση σου είναι δύο οι λύσεις:

1. Αγορά μεταχειρισμένου με έλεγχο απο τεχνικό

2. Αεροπλανακι, Μόναχο, τρενάκι. Την διαλέγεις, σου κάνουν και set up/ plek και στη στέλνουν ταχυδρομικώς στην Ελλάδα για να μην πάθει τίποτα με το αεροπλάνο.

 

Το μόνο πρόβλημα στη λύση 2 είναι ότι μπαίνοντας μπορεί να κολλήσεις και να μην ξέρεις ποια να πρωτοπάρεις, κάτι σαν τα στριπτιτζάδικα...

 

Καλώς όρισες!

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Δημοσθένης Μανώλης είπε

Ψάχνω κάτι σε Les Paul

 

ΕΤΟΙΜΟΣ

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=413663

 

Δες και εδω πραμα που σαλευει

 

https://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=prs

 

 

 

& γλυτωνεις και τα τρενα ,τα αεροπλανα και τα βαπορια 

 

Προσωπικα 40+ χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα της αγοραπωλησιας κιθαρωνΕ ζητημα ειναι αν εχω αγορασει 2-3 φορες ΟΛΟΚΑΊΝΟΥΡΓΙΑ κιθαρα..παντα στις μεταχειρισμενες ειναι το...ζουμι και στις αγγελιες του ΝΟΙΖ παιζουν,αν ξερεις τι ζητας,τρελλες ευκαιριες.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

παντα στις μεταχειρισμενες ειναι το...ζουμι και στις αγγελιες του ΝΟΙΖ παιζουν,αν ξερεις τι ζητας,τρελλες ευκαιριες.

Αυτό

 

άσχετο αλλα γιατί προτείνετε Μόναχο και όχι Νυρεμβέργη? είναι φθηνότερα?

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Αυτό

 

άσχετο αλλα γιατί προτείνετε Μόναχο και όχι Νυρεμβέργη? είναι φθηνότερα?

 

 

Δεν νομιζω να υπαρχει απευθειας πτηση για Νυρεμβεργη.

 

Απο Στουτγκαρδη,Μοναχο και Φρανκφουρτη η αποσταση ειναι πανω κατω η ιδια οδικως & σιδηροδρομικως .

 

 

edit: τελικα οντως εχει η Aegean (δεν τα κΣερω καλα  αυτα τα ακριβα μερη,πειναλας Βερολινεζος ειμαι με την Easy Jet θρησκεια 😂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου