Προς το περιεχόμενο

Stratocaster Single Coil Pickups for Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τα πάντα περνούν τελωνείο κανονικά πλέον. Σε πρόσφατη αγορά από US της τάξης των 70$ καλούμαι να πληρώσω φόρο, δασμούς και τέλη στα ΕΛΤΑ γύρω στα 34Ε. Και είναι η πρώτη φορά σε αγορά μου κάτω των 120-140$.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Τα πάντα περνούν τελωνείο κανονικά πλέον. Σε πρόσφατη αγορά από US της τάξης των 70$ καλούμαι να πληρώσω φόρο, δασμούς και τέλη στα ΕΛΤΑ γύρω στα 34Ε. Και είναι η πρώτη φορά σε αγορά μου κάτω των 120-140$.

περίεργο, άλλαξε καποια οδηγία?

 

μεταφορικά πόσα ήταν στην αγορά σου? απο ιδιώτη ή είχε κανονικά τιμολόγιο? στην 1η περίπτωση ίσως το εκτίμησαν αυτοί όσο τους κατέβηκε.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι I know, ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού πληρώνω που είναι 15Ε για δέμα αξίας μέχρι 150Ε. Όχι δασμό, my bad.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα περνάνε από τελωνείο οι δασμοι  έτσι κι αλλιώς είναι μόνο 3% το ΦΠΑ πονάει που είναι 24%

 

Να σημειωθεί ότι οι επιβαρύνσεις είναι πάνω στην CIF τιμή δηλ. Αξία αντικειμένου+μεταφορικά.

 

Πρόσφατα πλήρωσα 30 ευρώ για ένα δέμα αξίας 20 δολλαρίων (το οποίο όμως είχε σταλεί με express mail που κόστισε 59 δολλάρια)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

77E ηταν (όχι $ τελικα) οπότε 18Ε ΦΠΑ +15Ε τέλη εκτελωνισμού, νάτο το 34άρι. Μάλιστα μου ζητήθηκε από τα ΕΛΤΑ να τους στείλω απόδειξη πληρωμής (paypal, τιμολόγιο ή transaction). O πωλητής δεν γνωρίζω τι είναι. Υπ' όψιν ότι υπολογίζεται η αξία αγοράς, δηλ. μετράνε και τα μεταφορικά μέσα.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως στην ζώνη κάτω απο 22 ΕΥΡ δεν έχω πληρώσει ποτέ ούτε φόρους ούτε εννοείται δασμούς/τέλος εκτελωνισμού. Τελευταίο δέμα πριν κανα 2 βδομάδες, κάτι ωραία BT ακουστικά που φοράω στο τρέξιμο ακούγοντας την τραγουδάρα που έφτιαγε ο Gvour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, rgxinap είπε

πάντως στην ζώνη κάτω απο 22 ΕΥΡ δεν έχω πληρώσει ποτέ ούτε φόρους ούτε εννοείται δασμούς/τέλος εκτελωνισμού.

Κι εγώ κοιτάω να παραγγέλνω πράγματα μέσα σε αυτό το όριο. Για παραπάνω μόνο αν τα στέλνει μέσω Βελγίου/Ολλανδίας (gearbest). Αλλιώς αν το κόστος είναι παραπάνω, με τα τόσο χαμηλά μεταφορικά παραγγέλνω 2-3-4 δέματα ξεχωριστά μέχρι 22ε το καθένα (και για κάθε ενδεχόμενο κοιτάζω μέσα στα 22 να είναι και το κόστος των μεταφορικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου