Προς το περιεχόμενο

Stratocaster Single Coil Pickups for Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά τα λένε ΣΦ και Δέλτα. Προσωπικά, έχω πολύ θορυβώδες gear. Τουτέστιν κακής ποιότητας τροφοδοτικό που βγάζει θόρυβο ούτως ή άλλως και παίζω αποκλειστικά με single coils ενώ χρησιμοποιώ πολύ μια στρατ που δεν έχει καν hum cancelling στις ενδιάμεσες. Στο live ο θόρυβος είναι απολύτως διαχειρίσιμος και δεν ενοχλεί κανέναν (ούτε ηχολήπτης μου έχει πει ποτέ κάτι). 

 

Στις ηχογραφήσεις δεν τίθεται θέμα γιατί παίζω σε πολύ χαμηλότερες εντάσεις.

 

Τώρα αν κάποιον τον ενοχλεί τόσο πολύ το hum και τον χαλάει σε σημείο να επηρεάζει το παίξιμό του, ας βάλει ένα καλό σετ noiseless ή ας το γυρίσει στους διπλούς να τελειώνει. Αλλά μην περιμένουμε, όπως είπαν και τα παιδιά, με ένα τόνο παραμόρφωση και το vol στο 12 ότι θα ακούγεται μύγα που πετάει ακόμα και με αθόρυβους μαγνήτες.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε επικοινωνία με την Dimarzio για περισσότερες πληροφορίες..
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει τι σημαίνει "warm pickup" ;

Αφού μου έχουν προτίνει τους Area 58 neck + middle  και Area 61 για bridge, μου τονίζουν:

 

Quote

You should beaware that both the 58 and 61 are warmer-sounding than the CS 69

 

Το warmer sounding το αντιλαμβάνομαι σαν θετικό, δεδομένου ότι ο ήχος που θέλω είναι blues..

Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα, όπου να μπορεί κανείς να ακούσει και να παίξει με τους μαγνήτες;

 

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, geouoa said:

warmer sounding

 

Όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί του ήχου είναι εντελώς υποκειμενικοί αλλά σε πολύ γενικές γραμμές warm sound σε μαγνήτη σημαίνει λιγότερες υψηλές και περισσότερες μεσαίες-χαμηλές συχότητες σε σχέση τουλάχιστον με τους κλασσικούς της fender που είναι κατά κάποιον τρόπο το trademark. 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Ξαναλεω, το να μας πειραζει το χαμ που ακουγεται, αφηνοντας ανοιχτο το volume χωρις να παιζουμε (οπως στα βιντεο του κυριου) ειναι χαζομαρα.
Το θεμα ειναι να μην ακουγεται ΔΥΝΑΤΟ χαμ, ΑΦΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ το volume, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

Εκει βαζουμε ενα "ελαφρυ" gate ισα ισα να το μειωσουμε, οχι να το εξαφανισουμε γιατι μαζι θα εξαφανιστουν κι αλλα πραγματα απο το παιξιμο μας.

Κανουμε πρωτα και μια στροφη λιγο αριστερα ή δεξια και μπορει να ελλατωθει χωρις να βαλουμε gate 🙂

Αν θελουμε να ακουγεται ο ενισχυτης λες και ειναι κλειστος, ας τον κλεισουμε καλυτερα.

Ξεκολλατε.


Όπως λέει και ένας guitar tech εδώ στη βόρεια ευρώπη όποτε του γκρινιάζω: "embrace the hum" .
Tι να του πεις μετά; 😀

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warmer sounding σημαίνει ότι έχει παραπάνω output, άρα και λιγότερο brilliance.

Oi CS-69 έτσι κι' αλλιώς είναι ψοφίμια (εμένα μ'ερέσουν πολύ), οπότε warm δεν τους λες.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Jazzjoker said:

 

Όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί του ήχου είναι εντελώς υποκειμενικοί αλλά σε πολύ γενικές γραμμές warm sound σε μαγνήτη σημαίνει λιγότερες υψηλές και περισσότερες μεσαίες-χαμηλές συχότητες σε σχέση τουλάχιστον με τους κλασσικούς της fender που είναι κατά κάποιον τρόπο το trademark. 

 

Λιγότερες υψηλές , εννοείς ότι είναι πιο ψόφιες και δεν έχω χρώμα ;

Είναι όντως δύσκολο να περιγράψεις κάποιον όχι χρησιμοποιόντας διάφορους επιθετικούς προσδιορισμούς και ο ακροατής να ερμηνεύει στο 100% αυτό που πραγματικά εννοείς..

 

Έχεις υπόψην κάποιο κομμάτι ή κάποιο δείγμα από YouTube ?

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Warm, για μενα, σημαινει εντονες χαμηλομεσαιες και μαλακες ψηλες συχνοτητες.

 

Το αντιθετο του ειναι τo bright, το οποιο εχει εντονες ψηλομεσαιες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Nestoras said:

Warmer sounding σημαίνει ότι έχει παραπάνω output, άρα και λιγότερο brilliance.

Oi CS-69 έτσι κι' αλλιώς είναι ψοφίμια (εμένα μ'ερέσουν πολύ), οπότε warm δεν τους λες.

 

Αυτό ακριβώς μου είπαν, ότι οι CS-69 δεν είναι τόσο warm οσο οι Area 58 + 61.

Και προσπαθώ να καταλάβω ακριβώς τι εννοούν.

Πάντως, άμα σου αρέσουν τόσο οι CS 69, μόλις βρω τι θα πάρω, στους πουλάω ! 😄

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ η φάση με τους μαγνήτες είναι trial and error.

Μπορεί να βάλεις μαγνήτες που σου προτείνουν και λένε καλά λόγια 10 άτομα και να μη σου αρέσουν ενώ μπορεί να γουστάρεις πάνω στην κιθάρα σου κάποιους άλλους που δεν αρέσουν σε πολλούς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου