Προς το περιεχόμενο

Stratocaster Single Coil Pickups for Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, gkourmoul1 said:

Warm, για μενα, σημαινει εντονες χαμηλομεσαιες και μαλακες ψηλες συχνοτητες.

 

Το αντιθετο του ειναι τo bright, το οποιο εχει εντονες ψηλομεσαιες.

 

Ποιό λογικό μου ακούγεται αυτό που λες, γιατί ο κατασκευασής δίνει τα εξής χαρακτηριστικά στον μαγνήτη:

 

 

Screenshot_14.png

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, geouoa said:

Και προσπαθώ να καταλάβω ακριβώς τι εννοούν.

Μην προσπαθείς γιατί δεν θα καταλήξεις κάπου. 

 

7 minutes ago, geouoa said:

εννοείς ότι είναι πιο ψόφιες και δεν έχω χρώμα

 

Όχι. Απλά λιγότερο τονισμένες υψηλές. Είναι απολύτως αντικειμενικό αυτό.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, VangelisV said:

Αδερφέ η φάση με τους μαγνήτες είναι trial and error.

Μπορεί να βάλεις μαγνήτες που σου προτείνουν και λένε καλά λόγια 10 άτομα και να μη σου αρέσουν ενώ μπορεί να γουστάρεις πάνω στην κιθάρα σου κάποιους άλλους που δεν αρέσουν σε πολλούς. 

 

 

Αυτό ξανα πες το... Αυτό φοβάμαι .. Έχεις δίκιο..

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Jazzjoker said:

Όχι. Απλά λιγότερο τονισμένες υψηλές. Είναι απολύτως αντικειμενικό αυτό.

 

Οκ, κατανοητό νομίζω..

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον πρέπει να το ρισκάρω απ' ότι καταλαβαίνω..

 

Το καλό είναι ότι δεν βλέπω να κυκλοφορούν τέτοια μαγνήτες στις αγγελίες, ενώ ταυτόχρονα βλέπω ενδιαφέρον από τον κόσμο.

Που σημαίνει ότι, αν δεν μου αρέσει ο ήχος, ίσως πουληθούν σχετικά εύκολα.

 

Και η αναζήτηση καλά κρατεί..

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου αρκετα κλιπ στο youtube, διαβασε reviews, και θα καταληξεις.

 

Πχ οι texas special ειναι αρκετα warmer σε σχεση με του 57/62. Δες παλι την πρωτη σε σελιδα με τα κλιπακια. 

 

Προσωπικα, θελω warm μαγνητες για να παιζω μπλουζ, ειτε με καθαρο, ειτε βρωμικο ηχο. Αλλα εξαρταται και απο τον ενισχυτη που εχεις. Πρεπει να ταιριαζει το eq με τους μαγνητες.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι χορδές χρησιμοποιείς? (μάρκα) Πόσο καιρό τις έχεις/κρατάς πάνω στην κιθάρα σου;

 

Απομάκρυνε τους μαγνήτες από τις χορδές (προτάθηκε ήδη)

Άλλαξε καλώδιο. Βάλε ένα "χειρότερο" ή ένα "καλύτερο". Μπορεί να σου αρέσει περισσότερο αυτό που ακούς και να εξομαλυνθούν οι διακυμάνσεις.

Δοκίμασε το σετ χορδών που έχει γίνει viral στο noiz: .10-.38.

Δοκίμασε σε άλλον ενισχυτή/ές το gear σου.(τι ενισχυτή χρησιμοποιείς;) Έχεις pedalboard/πετάλια? Αν ναι, πόσα και τι είδους?

Τι setup έχεις στην κιθάρα σου? (low/high action, low/high relief, low/high neck pitch)

Όλα αυτά τα λέω γιατί μπορεί να πας σε "warmer" pickups όπως λένε οι DiMarzio και να ανακαλύψεις ότι είναι "too warm" μέσα από τον εξοπλισμό σου, και τότε δεν μπορείς να "πάρεις" από τους μαγνήτες σου κάτι που δεν έχουν εξ' αρχής. Ενώ το αντίθετο είναι πιο εύκολο.

Εγώ πάντως σε ένα set custom '69 που δεν μου πολυάρεσε αρχικά, όταν απομάκρυνα 3-4 στροφές από τις χορδές, ήρθε κι έδεσε. Just sayin'.

 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το επιχείρημα της υποκειμενικότητας που ανέφερα πιο πάνω. Το παρακάτω δείγμα είναι παιγμένο με στρατ με fender cs 57/62. Στα δικά μου αυτιά, είναι πολύ warm καθαρός ήχος. Άλλος βέβαια θα σου πει ότι οι 57/62 δεν είναι warm κλπ. 

 

https://app.box.com/s/42mr78ut7uv0szw86nlc9cy8o3kqa7yq

 

Οι χαρακτηρισμοί είναι ενδεικτικοί. Αν θες να είσαι απολύτως σίγουρος, πρέπει να ακούσεις και για ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια, μόνο από κοντά και όχι από ηχογράφηση/βίντεο γιατί εκεί μπαίνουν ένα σωρό άλλοι παράγοντες στο ενδιάμεσο (μικρόφωνα, audio interface, χώροι κλπ). Οπότε ούτε το παραπάνω μην πολυπιστέψεις.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Τι χορδές χρησιμοποιείς? (μάρκα) Πόσο καιρό τις έχεις/κρατάς πάνω στην κιθάρα σου;

 

Απομάκρυνε τους μαγνήτες από τις χορδές (προτάθηκε ήδη)

Άλλαξε καλώδιο. Βάλε ένα "χειρότερο" ή ένα "καλύτερο". Μπορεί να σου αρέσει περισσότερο αυτό που ακούς και να εξομαλυνθούν οι διακυμάνσεις.

Δοκίμασε το σετ χορδών που έχει γίνει viral στο noiz: .10-.38.

Δοκίμασε σε άλλον ενισχυτή/ές το gear σου.(τι ενισχυτή χρησιμοποιείς;) Έχεις pedalboard/πετάλια? Αν ναι, πόσα και τι είδους?

Τι setup έχεις στην κιθάρα σου? (low/high action, low/high relief, low/high neck pitch)

Όλα αυτά τα λέω γιατί μπορεί να πας σε "warmer" pickups όπως λένε οι DiMarzio και να ανακαλύψεις ότι είναι "too warm" μέσα από τον εξοπλισμό σου, και τότε δεν μπορείς να "πάρεις" από τους μαγνήτες σου κάτι που δεν έχουν εξ' αρχής. Ενώ το αντίθετο είναι πιο εύκολο.

Εγώ πάντως σε ένα set custom '69 που δεν μου πολυάρεσε αρχικά, όταν απομάκρυνα 3-4 στροφές από τις χορδές, ήρθε κι έδεσε. Just sayin'.

 

 

- Οι χορδές που χρησιμοποιώ είναι "Ernie Ball 3121 Coated Slinky .10-.46"

- οκ, θα αυτό με το καλώδιο..

- Ενισχυτής: Laney L5T112 Lionheart
- Την έχω δοκιμάσει και σε Fender Blues Deluxe Reissue
- Πετάλια: Αυτήν την περίοδο παίζω clean και με TS 808
- High action (τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω 🙄 )

 

Quote

Εγώ πάντως σε ένα set custom '69 που δεν μου πολυάρεσε αρχικά, όταν απομάκρυνα 3-4 στροφές από τις χορδές, ήρθε κι έδεσε. Just sayin'.

 

Τι εννοείς ;; 🤔

 

 

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου