Προς το περιεχόμενο

Stratocaster Single Coil Pickups for Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, geouoa said:

Coated Slinky

Οι πιο μουντές/μουγγές χορδές που έχω ακούσει ποτέ. Αν εσένα σου αρέσουν βέβαια, πάσο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοει, 3-4 στροφες χαλαρωσαν οι βιδες που ρυθμιζουν το υψος των μαγνητων.

 

Για να καταληξεις οντως δεν σου αρεσουν οι μαγνητες θα πρεπει, με σειρα προτεραιοτητας, να κανεις τα εξης:

1. Σωστη ρυθμιση σε ενισχυτη πεταλια

2. Σωστο υψος μαγνητων

3. Φρεσκες χορδες, ισως διαφορετικες.

 

Τα πρωτα 2 κρινουν τα παντα. Το πιο πιθανο να μην εχεις ασχοληθει καν με το 2. Κανει τεραστια διαφορα. Ειναι απο μονο του ικανο να σου αλλαξει την αποψη για τον μαγνητη. Επισης, πρεπει να ρυθμισεις και την διαφορα treble/bass side εκει που σου αρεσει. Δεν ειναι στανταρ τιποτα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

2. Σωστο υψος μαγνητων

 

 

έχω ασχοληθεί αρκετά με το ύψος των μαγνητών. Όσον αφορά τα πετάλια , θεωρώ ότι αν δεν βγαίνει ο ήχος που θέλεις στα clean, δεν μπορείς να διορθώσεις πολλά με τα πετάλια.. Μπορεί να είμαι και λάθος..

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή λύση, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία σε pickups, είναι οι Seymour Duncan SSL-1 στον neck, SSL-1 RP στον middle και SSL-5 στον bridge για vintage ήχο blues/rock. Τους έβαλα σε μια Stratocaster του '91 και σε σχέση με τους μαμίσιους έχουν πολύ πιο γλυκό ήχο ειδικά ο middle και ο bridge με έμφαση στις μεσαίες συχνότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, gosho said:

Μια καλή λύση, χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία σε pickups, είναι οι Seymour Duncan SSL-1 στον neck, SSL-1 RP στον middle και SSL-5 στον bridge για vintage ήχο blues/rock. Τους έβαλα σε μια Stratocaster του '91 και σε σχέση με τους μαμίσιους έχουν πολύ πιο γλυκό ήχο ειδικά ο middle και ο bridge με έμφαση στις μεσαίες συχνότητες.

 

Ευχαριστώ πολύ, τους έχω κι αυτούς στα υπόψιν. Thanks!

Επεξεργασμένο από geouoa

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έχεις CS69 τώρα, δύσκολα θα βρεις μαγνήτες που δεν θα σου φανούν πιο warm.

Επίσης δύσκολα θα βρεις μαγνήτες να "κόβουν" τόσο καλά στο mix.

  • Like 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2019 στις 11:02 ΠΜ, geouoa είπε

Μετά από μια έρευνα που έχω κάνει, είμαι πολύ κοντά στο να καταλήξω στους εξής:

 

neck & middle: Dimarzio Area 58

bridge: Dimarzio Area 61

 

Τους έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ή έχει άποψη για τους συγκεκριμένους;

 

 

Φανταστικο σετ, το ειχα πανω σε μια φθηνοστρατο (δεν θυμαμαι ακριβως τι) αλλα θυμαμαι πολυ καλα οτι οι μαγνητες σκοτωνανε

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, qesh said:

 

 

Φανταστικο σετ, το ειχα πανω σε μια φθηνοστρατο (δεν θυμαμαι ακριβως τι) αλλα θυμαμαι πολυ καλα οτι οι μαγνητες σκοτωνανε

 

Τι μουσική παίζεις;

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70s Rock και Blues (Λογω ηλικιας και........ανικανοτητας😁)

Oi Dimarzio γενικα για μενα ειναι οι ποιοτικοτεροι (και φθηνοτεροι μαγνητες) ειτε σε aria για strato, η twang king γαι tele, ή 36 anniv σε humbuckers,  για τετοιο στυλ (vintage ηχοι με medium gain) you can't go wrong!!!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, qesh said:

70s Rock και Blues (Λογω ηλικιας και........ανικανοτητας😁)

Oi Dimarzio γενικα για μενα ειναι οι ποιοτικοτεροι (και φθηνοτεροι μαγνητες) ειτε σε aria για strato, η twang king γαι tele, ή 36 anniv σε humbuckers,  για τετοιο στυλ (vintage ηχοι με medium gain) you can't go wrong!!!

 

Φίλε δεν παίζεις Blues λόγω ανικανότητας.. Μπορείς να κάνεις παπάδες και στα Blues 😎

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από Dimarzio, αλλά σε μια άλλη κιθάρα έχω στο neck Dimarzio Virtual Vintage Blues και μου αρέσει πολύ.

 

Ευχαριστώ πολύ για το feedback !

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου