Προς το περιεχόμενο

Μεταλλάσσεται θετικά η Μουσική Βιομηχανία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
5 minutes ago, Jazzjoker said:

 

Όχι νομίμως και τα apps

Νομιμότατα.

Ειναι σαν να μου λες ότι ειναι παρανομο να στησω μια βιντεοκαμερα και να καταγραφω ό,τι δίχνει η ροη της TV....για προσωπικη μου χρήση.

 

Τίνα παρανομίαν ποιώ; 😁

 

Αυτο γινεται , αλλα μιλαμε για ψηφιακό grab.

Σε αλλη περιπτωση από το line out της καρτας μου τραβουσα δυο rca στο rec in του deck και τα γραφα σε κασσετα ...ετσι για την ανωμαλια 😁

 

Για την ποιότητα εμμενω σε αυτο που είπα.....

Αν καταλαβαινει κάποιος διαφορα στο κινητο...μπραβο του (Δεν μιλαω για εσενα που προφανως εχεις εξοπλισμο) αλλα για τον μεσο χρηστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, LK said:

Για την ποιότητα εμμενω σε αυτο που είπα.....

Αν καταλαβαινει κάποιος διαφορα στο κινητο...μπραβο του (Δεν μιλαω για εσενα που προφανως εχεις εξοπλισμο) αλλα για τον μεσο χρηστη.

 

Συμφωνούμε αλλά σκέψου ότι ο μέσος χρήστης, που είναι και το τάργκετ γκρουπ προφανώς, αρχίζει να μην πολυμπαίνει στον κόπο να βρίσκει εναλλακτικές. Προτιμά να δώσει τη μικρή συνδρομή (ή άκόμα και χωρίς συνδρομή και ας ακούει και διαφημίσεις) και να έχει το κεφάλι του ήσυχο και τη μουσική του εύκολα προσβάσιμη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, LK said:

Κανονικό συστημα για να ακους streaming παίζει να εχεις μονο εσυ...αντε και ο Yameth.😁

και στα 3 συστήματα παίζει μέσω wifi, γιατί με την ίδια συσκευή παίζει και τη δική μου δισκοθήκη που έχω ριπάρει σε δικτυακό δίσκο. Αν και συνήθως είμαι μπροστά στα μόνιτορ όλη μέρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, LK said:

Σωστα να πληρωσω να ακουσω Σινατρα που έχω σε μπομπινα, κασσετα , δισκο και cd 😁

όχι, αυτά τα έχω και εγώ σε βινύλια κυρίως, αλλά τα ακούω μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Συνήθως για ευκολία ακούω αϋλα.

Αλλά το spotify μου επιτρέπει να βρώ δίσκους που τους έψαχνα μια ζωή και άλλους που δεν ήξερα μια ζωή.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 minute ago, Jazzjoker said:

 

Συμφωνούμε αλλά σκέψου ότι ο μέσος χρήστης, που είναι και το τάργκετ γκρουπ προφανώς, αρχίζει να μην πολυμπαίνει στον κόπο να βρίσκει εναλλακτικές. Προτιμά να δώσει τη μικρή συνδρομή (ή άκόμα και χωρίς συνδρομή και ας ακούει και διαφημίσεις) και να έχει το κεφάλι του ήσυχο και τη μουσική του εύκολα προσβάσιμη.

Κατανοητο αυτό.

Και ετσι για την Ιστορια μιας και το έθιξες.

 

Η καταγραφη για ιδια χρηση μιας ροης, είτε τηλεοπτικης είτε ραδιοφωνικης, λυθηκε πριν πολλα χρόνια δικαστικα, όταν φυσικα τηλεοπτικο κανάλι(το NBC αν θυμαμαι καλα) έχασε πανηγυρικά  (και ορθώς νομικά) τη δικη με την Sony και το betamax που διαφημιζόταν ως "γραψτε την  αγαπημένη σας εκμπομπή και δείτε την όποτε θέλετε" και όχι "νοικιαστε βιντεοκασσετες να δειτε ταινιες (αυτό το έκανε η JVC με το VHS) 😁".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλοι εμείς οι παλιότεροι έχουμε τη νοοτροπία της ιδιοκτησίας στη μουσική (και σε ταινίες, κτλ..), η οποία έχει τελειώσει όμως πλέον. Από δω και πέρα βασικά χρήση, δε θα χρειάζεται να έχεις κάτι αποθηκευμένο, μια που θα βρίσκονται όλα online. Αυτό σε λίγα χρόνια θα ισχύει και σε αντικείμενα που μας είναι ακόμα αδιανόητο, όπως οτιδήποτε σε software, computers, αυτοκίνητο..

 

Ένα άλλο πράγμα που θα τελειώσει όταν τελικά ρυθμιστεί το όλο θέμα με το streaming θα είναι το τσάμπα. Αυτή τη στιγμή, λόγω αδυναμίας ελέγχου, η μουσική είναι τσάμπα, οι ταινίες, σειρές, βιβλία, κτλ. Στο μέλλον φαντάζομαι πως όχι. 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 minutes ago, dimsonic said:

και στα 3 συστήματα παίζει μέσω wifi, γιατί με την ίδια συσκευή παίζει και τη δική μου δισκοθήκη που έχω ριπάρει σε δικτυακό δίσκο. Αν και συνήθως είμαι μπροστά στα μόνιτορ όλη μέρα

Εσυ εισαι μοδερνος 😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Alter said:

Όλοι εμείς οι παλιότεροι έχουμε τη νοοτροπία της ιδιοκτησίας στη μουσική (και σε ταινίες, κτλ..), η οποία έχει τελειώσει όμως πλέον.

πολλά θα τελειώσουν πλέον.

 

Σε λιγο θα σου πουν να πληρώσεις 

το κανάλι στο γιουτουμπ που έφτιαξες

το λογαριασμό σου στο φβ

το λογαριασμό σου στο gmail

κοκ.

 

αναμείνατε. Ερχεται.

Εγώ τουλάχιστον τα βινύλιά μου, τις κασέτες μου, τα μινιντισκ και τα σιντί μου τα έχω.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Alter said:

Ένα άλλο πράγμα που θα τελειώσει όταν τελικά ρυθμιστεί το όλο θέμα με το streaming θα είναι το τσάμπα

 

Αν εννοείς το εντελώς τσάμπα, ναι. Αλλά το τσάμπα με διαφημίσεις δε θα σταματήσει ποτέ γιατί είναι το πιο επικερδές κομμάτι. 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 minutes ago, dimsonic said:

πολλά θα τελειώσουν πλέον.

 

Σε λιγο θα σου πουν να πληρώσεις 

το κανάλι στο γιουτουμπ που έφτιαξες

το λογαριασμό σου στο φβ

το λογαριασμό σου στο gmail

κοκ.

 

αναμείνατε. Ερχεται.

 

 

ΚΑι εγω αυτο πιστευω ότι θα γινει.

Σε λιγο θα πληρωνουμε και τον αερα που αναπνέουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis featured, unfeatured, featured και unfeatured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου