Προς το περιεχόμενο

Μεταλλάσσεται θετικά η Μουσική Βιομηχανία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν το ανέφερα εσκεμμένα .

Και αυτό και τα προσωπικά δεδομένα GDPR ..και όλα αυτα τα μοντερνα νομοθετηματα

Γιατί είναι κουραφέξαλα,.

 

Πάντοτε όλα τα πράγματα, και επί της ουσίας ο σκοπούμενος μέσω αυτών (των νομοθετημάτων) έλεγχος, γινόταν με την επίφαση προστασίας  κάποιου λογικοφανούς αγαθού/σκοπού , για να μην μπορεί θεωρητικά να πει κάποιος κάτι κατ ΄αρχην   (in principal)

 

Προστασία περιβάλλοντος, πνευματική ιιδιοκτησία .....προσωπικά δεδομένα.

 

Ενα θα πω.....γιατι δεν χρειάζετα ακόμα να επεκταθώ στο θέμα.

 

Στο πρωτοδικείο Θεσσαλονικης ξέρεις πως παίρνεις μια εκδοθείσα δικαστική απόφαση;

 

Την στέλνουν με e-mail στο παραδίπλα ΙΔΙΩΤΙΚΟ φωτοτυπάδικο......και στην εκτυώνει με το σχετικό αντίτιμο.

ΔΕΝ σου δίνου physical copy.

 

Ποια προστασία προσωπικών δεδομένω και τριχες κατσαρες;

Που σημαίνει ότι έλαβε γνωση της απόφασης σου και του περιεχομένου της , και ΟΛΑ τα προσωπικά στοιχεία των διαδίκων ο Φωτοτυπάς , η φωτοτυπού , ο ιδιοκτητης του καταστηματος και η κόρη του που πέρασε για καφε,

 

Αν θέλει δε την κραταει και στον σκληρο του για αρχείο.

 

Αλλά κατά τα άλλα GDPR και disclaimer εμεις ότι δεν θα αποκαλυψουμε στοιχεία των εντολέων μας.

 

 

 

Και μετα σε ΞΑΝΑ-πειραζει ο ΣποτιΦΑΗΣ ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπα δεν φταιει το Κρατος.

Θεωρώ την Ελλάδα το καλλίτερο κρατος για να ζω και δεν θα πηγαινα πουθενά αλλου.

 

Παγκόσμιο και εποχικό (ελπίζω) είναι το Φαινόμενο.....και από εκει ξεκινάει το κακό.

 

 

Στις ¨χρυσες" δεκαετιες που μνημόνευσε παραπάνω ο Γιάννης, 60 εως και 90 θα πω εγω, υπήρχε εντελώς άλλο κλιμα παγκοσμίως.

Ρηξικέλευθο ....δημιουργικό.

Τα πραγαματ άλλαξαν, περναμε πιο "συντηρητικές" περιόδους σε όλα τα επίπεδα.

 

Κυκλος είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LK είπε

Μπα δεν φταιει το Κρατος.

 

 

Ναι φταιει ο Φωτοτυπας....... 😂

 

Καραγκιοζ μπερντε....ειναι το κρατος και ,μη κοροϊδευομαστε,παντα ηταν.

 

(με την έννοια "κρατος" εννοω βεβαια ΟΛΗ την δημοσια διοικηση..οχι τις παραλιες και τα τσιπουραδικα)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όλα αυτά περί νομιμότητας είναι πολύ απλά ήδη σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες σήμερα. Κατεβάζεις ένα torrent η βλέπεις μια πειρατική ταινία και σου έρχεται ήδη το πρόστιμο ιντερνετικά περνώντας στις επίσημες οφειλές στο κράτος. Ο ένας στους εκατό που ξέρει περισσότερα από κομπιούτερ απότι το κράτος μπορεί να κατεβάζει οι υπόλοιποι φαντάζομαι μετά το πρώτο πρόστιμο όχι. Ρωτήστε κανέναν που μένει Γερμανία πχ αν έχει κατεβάσει πειρατικά τα τελευταία χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω διαφωνώ στο εξης , αφου το θέμα πηγε στην  πειρατεία.

Το παρουσιάζουμε λες και ειναι ελληνικό δημιούργημα.

 

Η Ελλάδα, όπως είναι λογικό, ακολουθεί στα πάντα.

 

Η ¨πειρατεία" ειδικά στο Internet ξεκίνησε, συνεχίστηκε και εξελίσσεται στο εξωτερικό.

 

Τό ότι μπορεί να γλείψει και ένα κοκαλάκι και κάποιος έλληνας συνακολουθα, λογικό είναι.

 

Εχω δει πολλες γερμανικες σημαίες σε totrrent.

Η άποψη μου είναι ΟΛΟΥΣ μπορουν να τους πιάσουν, αλλά δεν τους ενδιαφέρει.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

Η άποψη μου είναι ΟΛΟΥΣ μπορουν να τους πιάσουν, αλλά δεν τους ενδιαφέρει.

 

 

Ακριβως.

 

Ασε που ΠΟΙΟΣ πλεον ασχολειται με...κατεβασμα...ταινιων  οταν με 7 ΕΥΡΩ/μηνα....εχεις NETFLIX  και βλεπεις της Παναγιας τα ματια? 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν είναι ελληνικό φαινόμενο όμως είναι σε καταστολή διεθνώς, όπως πιστεύω και στην χώρα μας. Είναι αρκετός ο συνειδητοποιημένος κόσμος που έχει μηνιαία συνδρομή σε Spotify, Netflix κλπ και δεν του λέει πλέον κάτι να κατεβάσει Giga να γεμίσει τον σκληρό του. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

 

Μου φαίνεται πως ορίζεις αυθαίρετα το τι είναι σημαντικό έσοδο για άλλους, χωρίς να έχεις αντικειμενική γνώση.

Ισως επειδή εσύ ζεις/κάνεις αυτό για το οποίο λες ότι θα πλήρωνες εκείνους αν... Ταυτίζεσαι δηλαδή. Τη στιγμή που η είδηση λέει πως ο μισός τζίρος παγκόσμια γίνεται από αυτό!

 

Το αντίτιμο που σου ζητάνε για να έχεις κάτι να μάθεις ή να διασκεδάσεις όπως τα άπειρα βίντεο του Youtube που όλοι παρακολουθούμε είναι η διαφήμιση ή αλλιώς σε άλλες πλατφόρμες, μια μικρή συνδρομή.

 

Πόσο κοστολογείς εσύ αυτό που σου προσφέρει μια τέτοια πλατφόρμα;

Αν δεν την είχες, δεν θα την ήθελες τωρα που ξέρεις πόσο σημαντική είναι για την προσωπική σου μόρφωση και διασκέδαση;

Δεν νομίζεις πως αξίζει με κάποιο τρόπο να πληρωθεί η υπηρεσία που σου προσφέρει, όπως απαιτείς όταν εσύ προσφέρεις;

 

Και μην πεις θα τα έδινες στον δημιουργό κατευθείαν αν μπορούσες, αφού

1. εκείνοι έχουν συμφωνήσει το αντίτιμο της εργασίας τους με την εκάστοτε πλατφόρμα,

2. δεν θα τους ήξερες (π.χ. Beato) για να τους βρείς

3. και να είχαν την δυνατότητα να στήσουν κάτι αντίστοιχο και τους έβρισκες, πόσους τέτοιους θα πλήρωνες μιας και θα είχαν και αυξημένα έξοδα;

Κι εσύ βάζεις τον κόφτη, για να μην σε κλέβουν. Οπως και αλλού φαντάζομαι. Το ότι περιμένεις δε να διαφημιστείς προσωπικά με τον ίδιο τρόπο (Adwords) όταν ο ίδιος το μπλοκάρεις τι σου λέει...

 

Το streaming και όλες οι νεες λύσεις, όπως και το προηγούμενο καθεστώς της μουσικής βιομηχανίας που δημιούργησε με τα κακά και τα καλά του το ροκ εντ ρολ και τους ποπ σταρς, ξεκίνησε σε άλλες αναπτυγμένες χώρες, αυτές που λαμβάνουν μέρος σε αυτήν. Χώρες όπως η Αμερική, το Η. Βασίλειο αλλά και η Σουηδία που ναι μεν δεν μιλάει αγγλικά και είναι 10 εκατομμύρια όπως εμείς, αλλά που συμμετέχει θετικά σε κάθε διεθνή, έννομη διαδικασία και έχει τη γνώση και όχι κόμπλεξ κατωτερότητας. Εμείς απλά ακολουθούμε και θα κάνουμε και την κουτσουκέλα μας χωρίς να συμμετέχουμε με έστω μικρό ρόλο, ουραγοί και ανυπότακτοι.

1. Εχω απολυτα αντικειμενικη αποψη . και youtube καναλι εχω..κ μαθηματα ανεβαζω κ εχω απενεργοποιημενο το Monetization.

2. O μισος τζιρος δεν νομιζω οτι αφορα το Youtube..αλλα πλατφορμες οπως το spotify. - Εγω μιλαω για το youtube.

3. Η διαφημιση αν ηταν διακριτικη δεν θα με ενοχλουσε..αλλα απο την στιγμη που μου λεει περιμενε 20 δευτ μεχρι να παιξει το κλιπ με ενοχλει{ κ μαλλον οχι μονο εμενα.}

4. το adwords..που πληρωνω,  δεν αφορα μονο το youtube..αλλα κ καθε σαιτ που δεχεται διαφημισεις απο την google. Προσωπικα το εχω χεσμενο το youtube οταν εχω 10000 views το σαιτ μου μηνιαιως{views...oxi klik}

5.Κοστολογω καθε βιντεο που ανεβαινει σαν δωρεαν..σαν ενα τροπο εμμεσης διαφημισης οποιου ανεβαζει βιντεο.

Προφανως κ οποιος ανεβαζει βιντεο οποιας μορφης {στο youtube} δωρεαν κοστολογει k αυτος..αλλιως θα εκανε μια Paid Πλατφορμα..βλ drumeo , Μike Johnston κλπ..κ θα κοστολογουσε οσα γουσταρε. Το γεγονος οτι του πεταει ενα ξεροκομματο το youtube αποτελει για αυτον bonus.

 Αν θυμοσαστε..ο Prince οσο ζουσε ειχε μπλοκαρει καθε αναφορα του ονοματος  κ καθε video του απο το το youtube. Tωρα που πεθανε τα απελευθερωσαν .

Η γνωση που προσφερω ΕΓΩ προσωπικα{στο ιντερνετ},επίσης την κοστολογω ΔΩΡΕΑΝ..Ολα αυτα τα αρθρα - ολα αυτα τα edu videos..δεν θυμαμαι να χρεωσα ποτε κανεναν.

Τις υπολοιπες αποψεις μου τις διαβασες σε προηγουμενα μου ποστ.

Προσωπικα..θα ταξιδευα εξωτερικο για να δω snarky και dirty loops{2 καθαρα youtube μπαντες- αν σου λεει κατι αυτο.}{αν δεν ημουν χεσμενος μην μου ερθει καμια βομβα στο κεφαλι εν ωρα συναυλιας..}

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να βάλω κάποια πράγματα στη σειρά.

Η «πειρατεία» δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε , απλά προέκυψε στη συζήτηση, και το πήγαμε και εκεί.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα πει ότι η πειρατεία είναι καλό πράγμα.

Τώρα , αν παρεμπιπτόντως βγήκε και το συμπέρασμα ότι στην «πάταξη» της πειρατείας συνετέλεσε και το ότι κάποιες πλατφόρμες με σχετικά χαμηλό αντίτιμο σου δίνουν το δικαίωμα να τα απολαύσεις "νόμιμα" , μια χαρα.

Η ερώτηση μου , που εν μέρει απαντήθηκε, ήταν γιατί να το κάνω αυτό (μηνιαία συνδρομή για μουσική ) εφόσον υπάρχει το youtube (και για να δω και να για κατεβάσω νόμιμα από εκεί).

Η πειστική απαντηση ήταν, αποφυγη διαφημίσεων, για όποιον τον ενοχλει, και ενδεχομένως καλλιτερη ποιότητα για οποιον εχει τον εξοπλισμο να το διαπιστώσει. .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Η ερώτηση μου , που εν μέρει απαντήθηκε, ήταν γιατί να το κάνω αυτό (μηνιαία συνδρομή για μουσική ) εφόσον υπάρχει το youtube (και για να δω και να για κατεβάσω νόμιμα από εκεί).

 

 

Νομιζω υπαρχει και διαφορα στην πΓιοτητα του ΗΧΟΥ...γενικα στο γιουτιουμπι ο ηχος ειναι χαλια...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis featured, unfeatured, featured και unfeatured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου