Προς το περιεχόμενο

Γιατί έχουμε συγκεκριμένες μουσικές προτιμήσεις;


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: τους περισσότερους ανθρώπους, ΔΕΝ τους έλκει μόνο ένα είδος μουσικής.
Και το οξύμωρο είναι ότι ισχύει γενικά πως όσο λιγότερα σκαμπάζεις από μουσική, τόσο περισσότερο χαλαρά είναι τα γούστα σου στο τι σου αρέσει (βλέπε: "αχ εγώ καλέ ακούω τα πάντα") αλλά την ίδια στιγμή, όσο περισσότερα καταλαβαίνεις από τη μουσική, τόσο περισσότερο ευρείς ορίζοντες έχεις, με αποτέλεσμα να φτάνεις να ακούς (σχεδόν) τα πάντα.

Προσωπικά, δεν μπορώ να μπω στα καλουπάκια τέτοιων ερευνών.
Μου αρέσουν μέχρι συγκίνησης: o Τσιτσάνης, ο SRV, o Τom Waits, οι God Speed You! Black Emperor και η Macy Gray, oι Cure και ο Rachmaninoff, ο Bob Dylan, η PJ Harvey και ο Debussy. Ο Stephan Grapelli και οι Βlack Sabbath. Eίμαι καλά γιατρέ μου;
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Tamtam είπε

Μου αρέσουν μέχρι συγκίνησης: o Τσιτσάνης, ο SRV, o Τom Waits, οι God Speed You! Black Emperor και η Macy Gray, oι Cure και ο Rachmaninoff, ο Bob Dylan, η PJ Harvey και ο Debussy. Ο Stephan Grapelli και οι Βlack Sabbath. Eίμαι καλά γιατρέ μου;
 

Μια χαρα εισαι. Περνα αυριο να σου δωσω να δοκιμασεις τα χαπια μου.

(ομοιοπαθης)

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Tamtam said:


Μου αρέσουν μέχρι συγκίνησης: o Τσιτσάνης, ο SRV, o Τom Waits, οι God Speed You! Black Emperor και η Macy Gray, oι Cure και ο Rachmaninoff, ο Bob Dylan, η PJ Harvey και ο Debussy. Ο Stephan Grapelli και οι Βlack Sabbath. Eίμαι καλά γιατρέ μου;
 

 

Σοβαρά, πάσχεις από σχιζοειδή διαταραχή της προσωπικότητας.

Έχεις πολλούς εαυτούς που μάχονται εσωτερικά, και κάθε στιγμή επικρατεί ένας από αυτούς που βγαίνει στην επιφάνεια.

 

Διάλεξε ποιόν θέλεις να κρατήσεις, και πέρνα απ' το γραφείο μου (Σκουφά 42, 3ος όροφος) να ξεκινήσουμε άμεσα θεραπεία.

Πρέπει να σε προειδοποιήσω για μερικά πράγματα όμως.

- Θέλει πολύ κουράγιο να προχωρήσεις με την θεραπεία

- Κάποιοι δεν επανέρχονται ποτέ

- Οι εαυτοί σου που δεν θα επιλεχθούν, θα πρέπει να πεθάνουν, και μόνο εσύ μπορείς να τους σκοτώσεις

- Όσο δεν ξεκινάς θεραπεία, είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου και για τους άλλους. Μπορεί πχ. να πας σε συναυλία κλασσικής μουσικής μ' ένα βιολί, και την ώρα που παίζουν οι μουσικοί, εσύ να βγάλεις το βιολί, και ν' αρχίσεις να παίζεις σ' αυτό SRV, τραγουδώντας το "σ' ένα τεκέ σκαρώσανε", φορώντας μαύρη κελεμπία με το μαλλί κατσαρίδα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fusiongtr ελπίζω το μαλλί κατσαρίδα να παραπέμπει στη latin, διότι μου αρέσουν επίσης reggae / latin και δε συμμαζεύεται.
Λάβε ένα άσμα ασμάτων κορυφαίας latin
 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2019 στις 7:04 ΜΜ, Tamtam είπε


Προσωπικά, δεν μπορώ να μπω στα καλουπάκια τέτοιων ερευνών.
Μου αρέσουν μέχρι συγκίνησης: o Τσιτσάνης, ο SRV, o Τom Waits, οι God Speed You! Black Emperor και η Macy Gray, oι Cure και ο Rachmaninoff, ο Bob Dylan, η PJ Harvey και ο Debussy. Ο Stephan Grapelli και οι Βlack Sabbath. Eίμαι καλά γιατρέ μου;
 

Μια χαρα εισαι !!!

Προσωπικα ταυτιζομαι κ μ αρεσει να παιζω με ανθρωπους με μεγαλο ευρος ακουσματων.

Βαριεμαι αφορητα ενα κ μονο ειδος μουσικης..ειτε να παιζω ειτε να ακουω.{αλλα αυτο μαλλον το εχεις καταλαβει για μενα}

Προσωπικα γουσταρω..

απο παλια ρεμπετικα μεχρι Tool , απο Τσαλιγοπουλου μεχρι μουσικες απο το Πακισταν, Big Band Jazz μεχρι  Soul - Funk  κ Afrocuban μουσικες. 

Aπο τον Sting κ τον Wonder στον Miles , τον Parker και τον Jobim.

Απο Mainstream Pop τυπου Lady Gaga-  Katy Perry και Bruno Mars, σε  ECM καρακουλτουρες.

Απο τους Jinger στον Νταλαρα..{ναι ξερω..αλλα εγω παιδια τον γουσταρω} και απο τους Vic στην Lara Fabian..και την Tori Amos.

 Απο τον Buckley στην Bjork..Και απο τον Paul Rogers στο Metheny.

πως με κοβεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagelism είπε

Μια χαρα εισαι !!!

Προσωπικα ταυτιζομαι κ μ αρεσει να παιζω με ανθρωπους με μεγαλο ευρος ακουσματων.

Βαριεμαι αφορητα ενα κ μονο ειδος μουσικης..ειτε να παιζω ειτε να ακουω.{αλλα αυτο μαλλον το εχεις καταλαβει για μενα}

Προσωπικα γουσταρω..

απο παλια ρεμπετικα μεχρι Tool , απο Τσαλιγοπουλου μεχρι μουσικες απο το Πακισταν, Big Band Jazz μεχρι  Soul - Funk  κ Afrocuban μουσικες. 

Aπο τον Sting κ τον Wonder στον Miles , τον Parker και τον Jobim.

Απο Mainstream Pop τυπου Lady Gaga-  Katy Perry και Bruno Mars, σε  ECM καρακουλτουρες.

Απο τους Jinger στον Νταλαρα..{ναι ξερω..αλλα εγω παιδια τον γουσταρω} και απο τους Vic στην Lara Fabian..και την Tori Amos.

 Απο τον Buckley στην Bjork..Και απο τον Paul Rogers στο Metheny.

πως με κοβεις?

 


Βαγγέλη, κάποια πράγματα που ακούς, εγώ δεν τα βάζω καν στο σπίτι μου! 🙂
Αλλά γενικά, το βρίσκω υγιές να έχει ευρείς ορίζοντες κανείς, σε όλα τα πράγματα. Ετσι τουλάχιστον, έχεις να συζητήσεις, αν μη τι άλλο.

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tamtam είπε


Βαγγέλη, κάποια πράγματα που ακούς, εγώ δεν τα βάζω καν στο σπίτι μου! 🙂
Αλλά γενικά, το βρίσκω υγιές να έχει ευρείς ορίζοντες κανείς, σε όλα τα πράγματα.

 

ειλικρινα πιστευω...οτι διαμαντια κ σκουπιδια εχουν πει κ κανει ολοι οσοι προανεφερα.

το θεμα ειναι να εχεις την καλη διαθεση να σηκωσεις μανικια κ να μπεις να ψαξεις. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι .,.πχ οτι τυπωνει η Ecm ειναι καλο...και οτι κανει η Gaga ειναι σκατα.

η αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vagelism είπε

ειλικρινα πιστευω...οτι διαμαντια κ σκουπιδια εχουν πει κ κανει ολοι οσοι προανεφερα.

το θεμα ειναι να εχεις την καλη διαθεση να σηκωσεις μανικια κ να μπεις να ψαξεις. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι .,.πχ οτι τυπωνει η Ecm ειναι καλο...και οτι κανει η Gaga ειναι σκατα.

η αποψη μου.


Για μένα είναι ζήτημα αισθητικής, και συχνά και άλλων πραγμάτων (π.χ. τι αντιπροσωπεύει καποιος καλλιτέχνης) για να του δώσω μια ευκαιρία, να τον ακούσω ή να φτάσει να μ' αρέσει κ.λπ.
Τη Lara Fabian ας πούμε την απεχθάνομαι πιο πολύ κι από τα κρίματά μου. Δεν θα ασχοληθώ καν, για μένα δεν υπάρχει, πώς να το πω...
Ξεφύλλιζα ας πούμε το άλλο thread με τις "απόψης". Δεν έχω να πω κάτι, δεν έχω άποψη καλή ή κακή για τον Σ. Ρουβά, διότι δεν τον παρακολουθώ, δεν υπάρχει για μένα σε κανένα στερέωμα. Ακούγεται σνομπ, αλλά ειλικρινά, αν κάτι δεν μου κάνει, δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με αυτό. Ίσως έτσι, αν κάποιος αξίζει και τυχόν τον έχω παρεξηγήσει/αγνοήσει και κάποια στιγμή κάνει κάτι καλό, να με εκπλήξει ευχάριστα. 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δίνω τα ρέστα μου για το Bach αλλά ανατριχιάζω και με αυτά!

Λές να είμαι σχιζοφρενής;

Προσέξτε τη φράση που παίζει ο Νικολάρας,από το 4:59.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αετός είπε

Προσέξτε τη φράση που παίζει ο Νικολάρας,από το 4:59. 


Εσύ έλεγες ότι δεν σου αρέσει η gypsy jazz? 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου