Προς το περιεχόμενο

Rory Gallagher "Blues" - νέα συλλογή με ακυκλοφόρητα κομμάτια


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άλλη, όποτε καταπιάστηκε με το blues, του έδωσε και καταλαβε...
Από τα αγαπημένα μου τα Calling Card, Ghost Blues και {Λάθος ότι το έγραψε για τον John Lee Hooker }, το... King of Zydeco (μέχρι και στα DJινγ μου το έπαιζα χε χε)
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις φίλε Tamtam, ο Rory έγραψε το the King of Zydeco, για τον μεγάλο μουσικό της Zydeco, τον Clifton Chenier.

https://en.wikipedia.org/wiki/Clifton_Chenier

 

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, epikouris είπε

Αν μου επιτρέπεις φίλε Tamtam, ο Rory έγραψε το the King of Zydeco, για τον μεγάλο μουσικό της Zydeco, τον Clifton Chenier. 


Εχεις δίκιο! Bρήκα και youtube video που το λέει ο ίδιος . Ευχαριστώ!

{για κάποιο λόγο, όταν κάνω "Επεξεργασία" σε ένα σχόλιό μου, δεν μπορώ να διαγράψω μια φράση κάνοντας την έτσι όπως όταν συντάσσω μια απάντηση }. Μήπως θα ήταν εφικτό να το προσθέσουν οι αδμιν, ως επιλογή στην "Επεξεργασία" ενός ήδη αναρτημένου σχολίου;

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tamtam said:

Από τα αγαπημένα μου με πιανάκι
 

 

Διαβασα αυτο που εγραψες και πριν ο αρχαιος υπολογιστης μου εμφανισει το βιντ,ημουν σιγουρος οτι θα εβαζες το Daughter.

Kανε τα δυο,το αγαπω πολυ.

Επισης,τραγουδαει τοσο ωραια.

Οσο για το Fresh evidence,πολλοι το θεωρουν αδυναμο αλμπουμ.

Διαφωνω.Και μονο το King of Zydeco-που οπως σωστα εγραψε ο Δημητρης παραπανω εγραψε για τον Clifton Chenier-και το Loop να ειχε θα ηταν σπουδαιο.

Δε μπορω και να ειμαι αντικειμενικος,μου αρεσει ολος ο δισκος.

Αν μου επιτρεπεις,απο τα αγαπημενα μου του Rory απο το προτελευαταιο του στουντιο:

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πρώτα (ίσως το πρώτο) σόλο που έβγαλα με το αυτί, από το 2:07 μέχρι το 2:55 στο βίντεο, εκείνα τα παλιά χρόνια🦕🦖   . Θυμάμαι δεν "έπιανα" τότενες τα σηκώματα (όχι ότι τώρα τα πιάνω δηλαδή...) και τα έκανα με slide στο μεθεπόμενο τάστο.....που πας ρε καραμήτρο!  Εμπειρία η συναυλία του στο pale de sport στην Σαλονίκη το '81...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου