Προς το περιεχόμενο

Παταλιέρα για οικιακές καταστάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω μια Yamaha Pacifica 611 HFM και έναν Yamaha ΤHR10C και με αυτά παίζω αποκλειστικά σπίτι, φάση bedroom και πολλές φορές με ακουστικά. Blues κυρίως και λίγο πιο γκαζάτα πράγματα, αλλά όχι ακραία. Έχω επίσης μια διαλυμένη digitech rp200 από την εφηβεία μου (η μισή μπάνκα ήχων δεν παίζει...)  και προσπαθώ να βγάλω κάναν άλλο ήχο. Ψάχνω λοιπόν μια πεταλιέρα - πολυεφέ. (Δοκίμασα με BIAS FX αλλά το latency και τα artifacts, απλά δεν παλέυονταν.) 

Το budget είνα γύρω στα 250 ευρώ και οι απαιτήσεις δεν είνα φυσικά μεγάλες. Στο στόχαστρο είναι Digitech RP360, Zoom G3Xn, και με υπέρβαση (αν τελικά αξίζει) Mooer GE200 και Line6 Firehawk. To ερώτημα είναι αν με τον THR10C και τα ακουστικά, (καλά είναi,  Sennheiser HD25) θα καταλάβω διαφορές... δηλαδή τα IR του Mooer και όλα αυτά.

 

Ευχαριστώ 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μπορείς να βρεις κάπου το Nux Cerberus δοκίμασέ το οπωσδήποτε! Είναι στα 200 ευρώ και έχει πολύ ποιοτικά εφέ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να τσεκάρεις, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα σε πεταλιέρες, και εξηγώ...

 

Έχεις έναν πολύ καλό ενισχυτή σπιτιού (έχω τον THR-10 και κρίνω βάσει αυτού), υπερπλήρη στο κομμάτι των προενισχύσεων και πολύ τίμιο στα βασικά εφέ του. Στη θέση σου απλά θα στόχευα σε συγκεκριμένα πράγματα για βελτίωση εκείνων των λεπτομερειών που είναι πιο αναγκαίες για σένα προσωπικά (π.χ. αν παίζεις παντού με delay, αγορά ενός delay πεταλιού που να σου καλύπτει όλες τις ανάγκες σου.. αν θες ένα πολύ συγκεκριμένο χαρακτήρα overdrive που δεν το πιάνει ακριβώς ο THR, δώσε φράγκα για αυτό, μα ο THR είναι ωραία πεταλομηχανή... αν θες να παίζεις φάση Hendrix, έναν κλώνο univibe.. κλπ κλπ). Το να πάρεις ένα πράγμα που κάνει 25 διαφορετικά πράγματα, την ίδια ώρα που ο ενισχυτής σου κάνει ήδη τα 15 από αυτά, προσωπικά δεν θα το έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου προτεινω μια εναλλακτικη?

 

Με 250 ευρω φτιαχνεις μια πληρη, αναλογικη, πεταλιερα πχ με donner.

 

Screenshot_20190406-190404_QuickPic.thumb.jpg.673980b3b2fa5af0aa011f605907b2d2.jpg

 

Εχει εντελως αλλη ποιοτητα στο ηχο σε σχεση με οτιδηποτε ψηφιακο στα λεφτα αυτα.

Και επιλεγεις ακριβως τι εφε θες να εχει μεσα.

 

 

Εναλλακτικα, παιρνεις εναν boss katana, που εχει εξαιρετικα εφε, και καθαρισες στ σπιτι.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα στο ότι ο THR είναι εξαιρετικός ενισχυτής και surprising good ως πεταλομηχανή. Το μόνο "αρνητικό" του είναι ότι δεν έχει fx loop (και λογικό να μην έχει) οπότε πιθανώς ένα dedicated delay θα το τρέξεις στο input, με ότι συνεπάγεται αυτό αν παίρνεις τα gain από τον ενισχυτή. Ο ενισχυτής σου (και μου) έχει μια χαρά βασικά fx. 

Η άποψη μου είναι η εξής: 

Αν σου λείπουν modulation, time, ambient fxs (chorus, delays, phaser, reverbs, detune κτλ) πάρε ένα multifx.

Αν σου λείπει ποικιλία σε χροιά (compression, overdrive, distortions) κτλ πάρε όμορφα καλά αναλογικά πεταλάκια. 

Επεξεργασμένο από Fanfan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς συναγωνισμό. Εχει και προσομοιώσεις ενισχυτών, δέχεται ακουστικά, και την παίρνεις μαζί σου, αν θές να παίξεις με ακουστικά, χωρίς καν να κουβαλήσεις ενισχυτή. Και την απλή βέρσιον αν βρεις (παλιότερη νομίζω), χωρίς το πετάλι, πάρε την.
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 hours ago, beezy said:

Γεια σας, έχω μια Yamaha Pacifica 611 HFM και έναν Yamaha ΤHR10C και με αυτά παίζω αποκλειστικά σπίτι,

   

Εγω δεν ηξερα τον ενισχυτη, και μπήκα και ειδα αυτο.

Ετυχε να ειναι και με Pacifica.

 

Αν μπορεί να κάνει αυτά τα πράγματα ο ενισχυτής σου , την πεταλιέρα τι την θέλεις ακριβώς;

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο thr απο μονος του τα καλυπτει ολα.

Μαλλον περισσοτερο θα μπερδεψεις τα πραγματα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο THR10C ειναι αριστος απλα θελω και μερικά εξτρα. Ισως να παω για ξεχωριστα πεταλια για να φερνω τον ηχο εκει που θελω ακριβως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου