Προς το περιεχόμενο

Παταλιέρα για οικιακές καταστάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

17 ώρες πριν, giorgosL είπε

Κι έλεγα για την zoom g5n επειδή συνδέεται μέσω usb στον υπολογιστή για άμεση ηχογράφιση όπως κι ο THR.Ενώ η πιο φθηνή zoom g3n δεν έχει usb απ οτι διάβασα.Αν πάρει κανείς την zoom g3n και την συνδέσει στον THR θα μπορέσει τότε μέσω αυτού να ηχογραφίσει τους ήχους της με usb σύνδεση,χωρίς μικρόφωνο;

δεν έχεις εξωτερική κάρτα ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχεις καρτα, παρακαμπτεις το thr και βαζεις το πολυεφε απαυθειας επανω.  Και θα εχεις και καθαροτερο ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εαν εχεις καρτα, παρακαμπτεις το thr και βαζεις το πολυεφε απαυθειας επανω.  Και θα εχεις και καθαροτερο ηχο.

Λογικό ακούγεται.Παρόλά αυτά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ!Γιατί δεν το έχω δει πουθενά στο youtube.Όλοι είτε με μικρόφωνο είτε μέσω usb ηχογραφούν, απ'οσο έχω δει.Δεν έχω και πεταλιέρα για να το δοκιμάσω.Άρα θα πάρω μια οποιαδήποτε(γιατί έψαχνα να έχει usb).Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giorgosL said:

Όλοι είτε με μικρόφωνο είτε μέσω usb ηχογραφούν, απ'οσο έχω δει.

 

Στο 98% των ηχογραφησεων που κανω, δεν χρησιμοποιω μικροφωνο (για ηλεκτρικη κιθαρα μιλω). Απο το line out του ενισχυτη (ή της οποιας πεταλιερας) στελνω το σημα στην καρτα ηχου. Δεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο. Ολα τα κομματια που εχω ανεβασει στο mix ειναι ετσι.

 

Οταν δεν υπαρχει καρτα ηχου, τοτε χρειαζεσαι την πεταλιερα (ή καποιον modeling ενισχυτη) με την εξοδο usb, ωστε να λειτουργει και ως καρτα ηχου. Σε πολλες θα δεις και εισοδο για μικροφωνο.

 

Εφοσον υπαρχει καρτα ηχου,  η εξοδος usb που αναφερω πιο πανω, ειναι αχρηστη.

 

Επισης, εαν κατεβασεις πχ το cakewalk, για να κανεις τις εγγραφες σου και να δημιουργεις κομματια, εχει μεσα ηχους και εφε ηλεκτρικης. Συνδεεις απευθειας την ηλεκτρικη στην καρτα και παιζεις, και κανεις και εγγραφες. Δεν χρειαζεται καν πολυεφε για ηχους, για αρχη.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου