Προς το περιεχόμενο

Rme fireface 800 vs focusrite liquid 56


CasgasMA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Καλησπέρα σε όλους , παρακολουθώ καιρό το site και η βοήθεια του ομολογώ πως ήταν πολύτιμη, καθώς ξεκαθάρισα πολλά πράγματα στο μυαλό μου σχετικά με το στούντιο.

   Είμαι κάτοχος της focusrite liquid 56 και την δουλεύω με imac και ως πνευστος μουσικός χρησιμοποιώ το akg 414 και ακούω με “KRK 8 g3”... Κάνοντας μικρές παραγωγές είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα της κάρτας. Βρίσκοντας όμως  σε ευκαιρία την RME FIREFACE 800 έχω μπει στο δίλλημα να την αλλάξω για να κάνω μια μικρή «αναβάθμιση»  μιας και έχω ακούσει αρκετά θετικά σχόλια για την RME.  

ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ Η ΑΛΛΑΓΗ , Ή ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΩ ΤΟ homestudio μου  ΠΧ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ focusrite και να ψαχτω τώρα για preamps?  Αν  και αυτό θα γίνει στην πορεία...

Ευχαριστώ εκ τον Προτέρων! 🎶🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είμαι φανατικός οπαδός της άποψης "ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει" και "αν λειτουργεί, μην το φτιάχνεις". Μάζεψε τα λεφτά σου για όταν θα αλλάξεις imac, γιατί λογικά τότε με το firewire θα παίζει να μη βγάζεις άκρη. Τότε θα δεις τι θα πάρεις, οι RME γ***νε, θα είναι σίγουρα καλή επιλογή.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γεια σου φίλε μου , Ο imac είναι του 17 επομένως θεωρω πως έχει ακόμη πολύ ψωμί. Με την τελευταία αναβάθμιση είχα αντιμετωπίσει ένα πρόβλημα με τα drives  σε σημείο που δεν διάβαζε την κάρτα και η αλήθεια είναι πως «πικράθηκα» με την focusrite αν και το πρόβλημα το έλυσα δεν έφταιγε κάπου η κάρτα, απλά εκείνο τον καιρό μπήκα στην διαδικασία να ψάξω για κάτι άλλο και η RME καλως ή κακως υπάρχει παντού μπροστά μας σε αυτόν το τομέα . Όσο για το οικονομικό στην ουσία δεν βγαίνω πολύ γιατί η focusrite προσέχοντας την πολύ καλά δεν θα είναι δύσκολη η μεταπώληση της. 

Το θέμα είναι αξίζει να την κάνω την αλλαγή  ή όχι;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και πάλι ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το FireWire θεωρεις πως είναι καλύτερα να κάνω την αλλαγή αργότερα σε κάρτα με thunderbolt πχ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μα το ατού της focusrite liquid 56 είναι οι προενισχυτές της...

Συμφωνώ με τον manosxΑν παλι νομίζεις πως δεν θα χάσεις απο αγοραπωλησία, τότε προχώρα. Οι RME διατηρούν την μεταπωλητική τους αξία περισσότερο.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και πάνω από όλα να δοκιμάσεις εκτενώς την κάρτα πριν την πάρεις. Η RME είναι γενικά φοβερές, η συγκεκριμένη όμως παρουσίασε σε κάποιες περιπτώσεις προβλήματα στο hardware, πρόσεξέ το λοιπόν.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yameth είπε

Μα το ατού της focusrite liquid 56 είναι οι προενισχυτές της...

Συμφωνώ με τον manosxΑν παλι νομίζεις πως δεν θα χάσεις απο αγοραπωλησία, τότε προχώρα. Οι RME διατηρούν την μεταπωλητική τους αξία περισσότερο.

Το γνωρίζω το ατού της και όντως Έχει καλά χαρακτηριστικά  , οποιος την έχει είναι ευχαριστημένος... δουλεύοντας μαζί της όμως 4 χρόνια θέλω μια αλλαγή προς κάτι καλύτερο για τον ηχο μου , καθώς τον τελευταίο καιρό σαν μουσικός συνεργάζομαι και με επαγγελματικές παραγωγές στον χώρο μου φυσικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosx είπε

 Και πάνω από όλα να δοκιμάσεις εκτενώς την κάρτα πριν την πάρεις. Η RME είναι γενικά φοβερές, η συγκεκριμένη όμως παρουσίασε σε κάποιες περιπτώσεις προβλήματα στο hardware, πρόσεξέ το λοιπόν.

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση ... Στο συγκεκριμένο μοντέλο τι ακριβώς πρέπει να προσέξω  για να μην την «πατήσω»  γιατί δεν έχω ιδέα από rme για αυτό και ζήτησα βοήθεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σκάγανε κάτι πυκνωτές και γινότανε χριστουγεννιάτικο δέντρο. Να σου πω την αλήθεια, εγώ αυτή τη στιγμή ούτε firewire θα έπαιρνα, ούτε το συγκεκριμένο μοντέλο.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, manosx είπε

 Σκάγανε κάτι πυκνωτές και γινότανε χριστουγεννιάτικο δέντρο. Να σου πω την αλήθεια, εγώ αυτή τη στιγμή ούτε firewire θα έπαιρνα, ούτε το συγκεκριμένο μοντέλο.

Δλδ στην θέση μου  με τα σημερινά δεδομένα και με τα εργαλεία που έχω ,  τι κάρτα θα επέλεγες  από όλη την γκάμα, για να μην ξανά ασχοληθείς για παρα πολύ καιρό με τον τομέα Κάρτα ήχου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου