Προς το περιεχόμενο

Rme fireface 800 vs focusrite liquid 56


CasgasMA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

θα συμφωνήσω με τους φίλους μου από πάνω και από πλευράς μου θα επισημάνω ότι σαν "ερασιτέχνης" (με την έννοια της μη κατοχής από αυτόν της εμπεριστατωμένης ειδικής γνώσης και εμπειρίας ενός καλού επαγγελματία) έχεις κατά κανόνα πολύ περισσότερες πιθανότητες να παράγεις ένα αξιοπρεπέστατο "ενδιαφέρον" commercial αποτέλεσμα (και όπως αναφέρεις ήδη το καταφέρνεις) με την focusrite (με τους άψογα "κουρδισμένους" γι αυτόν τον σκοπό προενισχυτές της) παρά με την RME με τους (επαρκώς pro) transparent δικούς της...

 

η δεύτερη θα ήταν "ιδανική" (συγκριτικά και αν την βρεις σε καλή τιμή γιατί συχνά την υπερτιμούν λόγω hype) για να κάνεις μέρος του tracking που θα παραδώσεις στο κατόπι για τα περαιτέρω και την ολοκλήρωση σε ένα επαγγελματικό studio, επιδιώκοντας το κάτι παραπάνω από ότι ο ίδιος θα μπορούσες να πετύχεις χωρίς ιδιαίτερη σπουδή στον ήχο...

 

 

 

ΥΓ. προσωπικά αν έκανα κάποια επένδυση στη φάση που βρίσκεσαι θα έδινα προτεραιότητα στα ηχεία σου (σίγουρα και στην διαμόρφωση του χώρου σου αν δεν το έχεις ήδη φροντίσει σε ικανοποιητικό βαθμό) γιατί κατ ουσίαν ένα καλύτερο monitor και ο χώρος που το φιλοξενεί (και ως rec room) θα έχει διαχρονικά πιο μεγάλη αξία στην πράξη...

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου... έχεις καταλάβει ακριβώς τι με ενδιαφέρει σύμφωνα με αυτά που λες στο δεύτερο σκέλος. Για αυτό τον λόγο και έχω μπει στην διαδικασία για την rme ως επαγγελματίας μουσικός. Για τα περαιτέρω υπάρχουν οι «καλλιτέχνες» του είδους , η οποίοι όμως πρέπει να έχουν καλογραμμένο υλικό για να δουλέψουν πάνω σε αυτό. 

 

Σχετικα με τα ηχεία δεν το σκέφτομαι και τόσο, γιατί τα έχω αρκετά χρόνια και τα έχω συνηθίσει στα αυτιά μου και τον χώρο τον έχω προσέξει αρκετά.  Αλλά και πάλι σωστή η παρατήρηση σου... ( σε μπελάδες με εβαλες🙈👏🏼

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
41 λεπτά πριν, CasgasMA είπε

( σε μπελάδες με εβαλες🙈👏🏼 )

 

για να μην υπάρχει παρανόηση (κι αχρείαστη εκταμίευση) η διαφορά στον ήχο δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να "επιβάλλει" μια άμεση κίνηση... προσπάθησα απλά να είμαι κατατοπιστικός επειδή έθεσες το θέμα της αντικατάστασης και ήδη προβληματιζόσουν...

 

με λίγο πειραματισμό μια χαρά πρωταρχικό υλικό προς επαγγελματική αξιοποίηση μπορείς να παράγεις (αφού έχεις ήδη προσεγμένο και τον χώρο) και τώρα όπως είσαι... γιατί εντάξει θα ναι κατιτίς καλύτερο με την RME αλλά αν δεν σου "περισσεύουν" δεν είναι και ανάγκη να μπεις άμεσα σε περιπέτειες... είναι καλύτερο ψάχνοντας την "απόλυτη λύση" είτε να περιμένεις για μια πιο ριζική αναβάθμιση αλλάζοντας και φορμάτ διασύνδεσης αλλά και με μια κάρτα σε hi end επίπεδο ή να αξιοποιήσεις τις ψηφιακές εισόδους της focusrite αναζητώντας έναν μεταχειρισμένο hi end outboard προενισχυτή με adc (ώστε να παρακαμφθεί επι το πλείστον η συμμετοχή στον ήχο της κάρτα σου)... το αποτέλεσμα θαναι σίγουρα πιο pro (εν δυνάμει πάντα) ως προς το

1 ώρα πριν, CasgasMA είπε

καλογραμμένο υλικό για να δουλέψουν πάνω σε αυτό. 

....

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, θα παραμείνω σε αυτη την γνώμη και θα κάνω αργότερα μια πιο μεγάλη αλλαγή , σε άλλο θέμα θα συζητήσουμε και για τα ηχεία ή τα preamps, γιατί ξέρω πως από τέτοιες συζητήσεις βοηθιούνται πιο πολλοί από αυτούς που συμμετέχουν.. Η συζήτηση ήταν διαφωτιστική και χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι δοτικοί πάνω σε αυτό που αγαπάμε... επαγγελματίες και μη... ελπίζω το θέμα να βοηθήσει κι άλλους! 🎶❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου