Προς το περιεχόμενο

Το heavy metal στην Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 minutes ago, BillTrantos said:

υπάρχουν άλλες 200 μπάντες που δεν έχουν στρώσει κ*λο να μελετήσουν ούτε μια μέρα και το παίζουν γνώστες των πάντων.

 

Και μετά φταίει ο Ρουβάς ....

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει οτι στα χρόνια μου πίσω στο 80 πραγματικά καλά έπαιζαν ελάχιστοι, ενώ σήμερα σε κάθε γειτονιά υπάρχει και ένα πιτσιρίκι που ξεφτιλίζει Βάι, Μαλμστιν και Μετάλικα (να μην μιλήσω για νέα κόλπα Djent, κτλ)?

Κοιτάξτε τι παίζει στο youtube, παρα πολά τα νέα ταλέντα και φοβεροί στις εκτελέσεις, εμπνεύσεις.

 

Νομίζω δηλ το πρόβλημα είναι ο τρελός ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως αυτό που έχουν καταφέρει μερικές ελληνικές μέταλ μπάντες, να είναι γνωστοί στο εξωτερικό και ενίοτε να κάνουν και περιοδείες έξω, δεν το έχει καταφέρει κανένα άλλο μουσικό είδος στην Ελλάδα - εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, η καλλιτεχνών που απευθύνονται σε Έλληνες του εξωτερικού. Respect!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, rgxinap said:

Νομίζω δηλ το πρόβλημα είναι ο τρελός ανταγωνισμός.

 

Άαααααμα ξεκινάς (generally speaking) βλέποντάς το σαν αγώνα και δη ανταγωνιστικά έχεις ήδη φάει 3 γκολάκια απο τα αποδυτήρια γιατί έχεις εκ προοιμίου βάλει τον εαυτό σε έναν ιππόδρομο που τους πρώτους θα τους βλέπεις μόνο όταν θα σου σκάνε γύρο.

Κοινώς θα έχεις θυσιάσει το χαρακτηριστικά σου στοιχεία και την αυθεντικότητα σου και σε ελάχιστους αρέσει να βλέπουν κόπιες...

 

Που να μη μπεις στη λούμπα της κλάψας μετά;

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, gmoukou said:

 

Άαααααμα ξεκινάς (generally speaking) βλέποντάς το σαν αγώνα και δη ανταγωνιστικά έχεις ήδη φάει 3 γκολάκια απο τα αποδυτήρια γιατί έχεις εκ προοιμίου βάλει τον εαυτό σε έναν ιππόδρομο που τους πρώτους θα τους βλέπεις μόνο όταν θα σου σκάνε γύρο.

Κοινώς θα έχεις θυσιάσει το χαρακτηριστικά σου στοιχεία και την αυθεντικότητα σου και σε ελάχιστους αρέσει να βλέπουν κόπιες...

 

Που να μη μπεις στη λούμπα της κλάψας μετά;

 

εγκώ ντεν έχω τέτοιες βλέψεις καρντιά μου, ένας πτωχός και μόνος μεσήλιξ μάνατζερ πληροφορικής είμαι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, rgxinap said:

Μήπως φταίει οτι στα χρόνια μου πίσω στο 80 πραγματικά καλά έπαιζαν ελάχιστοι, ενώ σήμερα σε κάθε γειτονιά υπάρχει και ένα πιτσιρίκι που ξεφτιλίζει Βάι, Μαλμστιν και Μετάλικα (να μην μιλήσω για νέα κόλπα Djent, κτλ)?

Κοιτάξτε τι παίζει στο youtube, παρα πολά τα νέα ταλέντα και φοβεροί στις εκτελέσεις, εμπνεύσεις.

 

Νομίζω δηλ το πρόβλημα είναι ο τρελός ανταγωνισμός.

Αυτό μόνο καλό μπορεί να είναι, όχι πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Alter said:

Πάντως αυτό που έχουν καταφέρει μερικές ελληνικές μέταλ μπάντες, να είναι γνωστοί στο εξωτερικό και ενίοτε να κάνουν και περιοδείες έξω, δεν το έχει καταφέρει κανένα άλλο μουσικό είδος στην Ελλάδα - εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, η καλλιτεχνών που απευθύνονται σε Έλληνες του εξωτερικού. Respect!

Με κορυφαίο το Gusg που ήταν κιθαρίστας του Ozzy !!

Πιο πάνω δεν έχει και όταν πήρε το gig ήταν ακόμη πιτσιρικάς.

Όνειρα θερινής νυκτός μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Είναι πολύπλοκο το θέμα,ουσιαστικά είναι ελάχιστες οι υπάρκτες μπάντες που παίζουν μεταλ και ένας από τους λόγους είναι ότι το εγχώριο κοινό στο οποιο απευθύνονται είναι εξαιρετικά περιορισμενο..

Δεν υπάρχει αγόρα εάν θέλετε στην ελλαδα,ορίτζιναλ μεταλλας πλεον είναι είδος προς εξαφάνιση,σαν τους ρεηβερ ένα πραγμα. Αυτό παίζει μεγάλο ρολο,το να ξεκινήσεις δηλαδή ξέροντας ότι υπάρχει ένα κοινό να παίξεις που θα σε ψάξει κ θα σε δεχτεί εάν αξίζεις.

 

Στην Γερμανία για παράδειγμα,υπάρχει μεγάλο κοινό στον χώρο του μέταλ,από 15χρονους έως 65ρηδες,σαν μουσικό είδος ειναι δηλαδή κάτι υπαρκτό,όπως κ σε άλλες χώρες της β.ευρωπης(εκεί άλλωστε κατέφυγαν όσοι λίγοι από Ελλάδα ήθελαν να παίξουν μεταλ..)

Ασχολείται ο κόσμος να βρει νέες μπάντες να ακούσει καινούριο υλικό κ πάει λέγοντας. 

 

Εδώ στο Αμβούργο το τι γίνεται κάθε βδομάδα σε διάφορα λάιβ κλαμπς δεν περιγράφεται κ δεν μιλαω καν για το wacken όπου πρέπει να κλείσεις εισιτήριο 7-8 μηνες πριν εάν θες να είσαι παρον(+70.000 κόσμος)

 

Επεξεργασμένο από Kostas-5150
  • Like 1

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ο μέσος "ιν" νέος με "στυλ", (και μιλάω για τους έφηβους, καθότι σε αυτην την ηλικία διαμορφώνεται ο χαρακτήρας) ακούει τραπ. Απο τους συμμαθητές της κόρης ελάχιστοι ακούνε ρόκ, κιθαριστική μουσική. Το ίδιο και με τους συμμαθητές του γιού. Δεν έχει σημασία που άκουγαν ροκ και κιθάρες απο νεογέννητα κιόλας. Το ρεύμα σήμερα είναι άλλο. Οι σημερινοί  "μάγκες" αλανιάρηδες κάνουν τα μαλιά κοτσιδάκια, εχουν τατουαζ, και τα τραγούδια τους μιλάνε αναγκαστικά για λεφτά, γυναίκες, πώληση ναρκωτικών και μετατροπές αυτοκινήτων. Δεν φταίνε τα παιδάκια (όπως δεν "φταίγαμε" και εμείς τότε). Είναι απλά αυτη η πραγματικότητα, το ρεύμα, η μόδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου