Προς το περιεχόμενο

Cubase AI και pitch transpose


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα την κάρτα ήχου Steinberg ur22 και μαζί με αυτή δίνει το Cubase έκδοση AI.

Αν και είμαι νέος στον χώρο και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, παρατήρησα μια βασική έλλειψη στην έκδοση ΑΙ που μου χρειάζεται πάρα πολύ, και αυτή είναι η απουσία pitch...

Μου είναι πολύ βασικό, ενώ έχω γράψει την μουσική μου, να χρειαστεί να αλλάξω pitch γιατί η τραγουδίστρια (η οποία μπορεί να βρεθεί μετά από καιρό αφού έχω γράψει τη μουσική) μπορεί να το θέλει ένα τόνο πάνω ή κάτω ...

 

Εδώ να πω ότι ακόμα και το free Audacity παρέχει pitch!! βέβαια κάνει pitch μόνο για μουσική και όχι σε vocals που ακόμα και 1 ημιτόνιο να τα ανεβάσεις τα κάνει να ακούγονται σαν τα στρουμφάκια 🙂

 

Επειδή για μένα είναι μεγάλη έλλειψη να μην έχω Pitch σκέφτομαι να αγοράσω το Cubase Elements 10 upgrade που είναι στα 50€, που εκτός από το Pitch αποκτώ και άλλα καλούδια!

 

Έχω βέβαια την εναλλακτική, την μουσική που έχω γράψει στο Cubase να την εξάγω σε mp3, να την κάνω Import στο Audacity όπου θα κάνω το pitch, και μετά ξανά πίσω στο Cubase... Δεν ξέρω πως το βλέπετε αυτό... Θα χάσω ποιότητα;

 

Από την άλλη, ξέρει κανείς αν το Pitch στο Cubase δουλεύει και για pitch σε vocals χωρίς να παραμορφώνει τη φωνή; Εκτός από το Pitch στη μουσική, πολλές φορές χρειάζομαι κάποιες δεύτερες φωνές, και για να μην φωνάζω την τραγουδίστρια που είναι δύσκολο και δυσεύρετη, θα ήθελα να μπορώ να τις κάνω με pitch!

 

Έχετε κάποια άλλη εναλλακτική λύση να μου προτείνετε;

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου κάτι δεν λες σωστά με τα χρήματα.

μακάρι να ήταν 50 ευρώ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

κάπου κάτι δεν λες σωστά με τα χρήματα.

μακάρι να ήταν 50 ευρώ

https://www.steinberg.net/en/landing_pages/cubase_ai_9/cubase_elements_upgrade.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://new.steinberg.net/cubase/compare-editions/

 

εσύ αυτό που θες λέγεται vari audio και βρίσκεται στο tab audio editing

και υπάρχει δυστυχώς μόνο στο pro.

 

Αυτά που δείχνεις τα 49.99 είναι upgrade στην έκδοση elements

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αυτά που δείχνεις τα 49.99 είναι upgrade στην έκδοση elements

Ναι για την αναβάθμιση στην έκδοση elements 10 αναφερόμουν , όπως έγραψα που έχει pitch correction. 

Τι διαφορά έχει το vari audio με το Pitch? Νόμιζα ότι με το pitch αλλάζεις τόνο τη μουσική ή τα vocals όπως στο audacity.... Τότε τι κάνει το Pitch στο cubase? έχει άλλη έννοια;

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου δείξεις που διάβασες Pitch σε σχέση με τις δυό εκδόσεις ίσως μπορέσω να σου πω, αν και πιθανολογώ ότι αφορά στο να κάνει transpose ένα audio clip.

Αυτό που θες, να διορθώνεις τα φάλτσα λέγεται vari audio και συνηθως σε όλα τα daw προσφέρεται στην πλήρη έκδοση και μόνο.

Φυσικά υπάρχουν άλλα προγραμματάκια που λέγονται auto tune, και είναι δωρεάν αλλά για μένα δεν μπορούν να δουλέψουν όπως δουλεύει το vari audio.

Την έχω κάνει εδώ τη συζήτηση για το auto tune και δεν κατάφερα τίποτα με τα δωρεάν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σύνδεσμο που μου παρέθεσες και εσύ παραπάνω 

 https://new.steinberg.net/cubase/compare-editions/

Effects /pitch correction ειναι στην έκδοση elements. 

Τουλάχιστον να μπορώ να αλλάξω τόνο μόνο στη μουσική αν όχι στα vocals τι χρειάζομαι? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, killbill είπε

Αγόρασα πρόσφατα την κάρτα ήχου Steinberg ur22 και μαζί με αυτή δίνει το Cubase έκδοση AI.

Αν και είμαι νέος στον χώρο και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, παρατήρησα μια βασική έλλειψη στην έκδοση ΑΙ που μου χρειάζεται πάρα πολύ, και αυτή είναι η απουσία pitch...

Μου είναι πολύ βασικό, ενώ έχω γράψει την μουσική μου, να χρειαστεί να αλλάξω pitch γιατί η τραγουδίστρια (η οποία μπορεί να βρεθεί μετά από καιρό αφού έχω γράψει τη μουσική) μπορεί να το θέλει ένα τόνο πάνω ή κάτω ...

Η κάρτα ήχου που πήρες διαθέτει MIDI. Γράψε ό,τι είναι να γράψεις στο DAW σε midi tracks έτσι ώστε να έχεις την δυνατότητα να αλλάζεις ό,τι θες σε αυτά που αφορούν το midi (π.χ. πλήκτρα).

 

Παράθεση

Εδώ να πω ότι ακόμα και το free Audacity παρέχει pitch!! βέβαια κάνει pitch μόνο για μουσική και όχι σε vocals που ακόμα και 1 ημιτόνιο να τα ανεβάσεις τα κάνει να ακούγονται σαν τα στρουμφάκια 🙂

Είναι λογικό. Υπάρχουν συγκεκριμένα προγράμματα που μπορούν να κάνουν αυτό σωστά. Πρέπει να έχεις πρόγραμμα που να υποστηρίζει χροιές και όχι μόνο τονικότητες με την απλή έννοια. Βλέπε VariPhrase και άλλα τέτοια που είναι για τέτοιες δουλειές.

 

Παράθεση

Επειδή για μένα είναι μεγάλη έλλειψη να μην έχω Pitch σκέφτομαι να αγοράσω το Cubase Elements 10 upgrade που είναι στα 50€, που εκτός από το Pitch αποκτώ και άλλα καλούδια!

Στην αρχή είπες πως δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις αλλά αν θες να γίνει αυτό σωστά είναι ιδιαίτερη απαίτηση.

 

Παράθεση

Έχω βέβαια την εναλλακτική, την μουσική που έχω γράψει στο Cubase να την εξάγω σε mp3, να την κάνω Import στο Audacity όπου θα κάνω το pitch, και μετά ξανά πίσω στο Cubase... Δεν ξέρω πως το βλέπετε αυτό... Θα χάσω ποιότητα;

Σου έγραψα πιό πάνω. Αν πρόκειται για την μουσική η οποία θα είναι από πλήκτρα, την γράφεις midi στο Cubase. Αφού τελειώσεις με τις τονικότητες και τα λοιπά, τότε την εξάγεις σαν audio.

 

Παράθεση

Από την άλλη, ξέρει κανείς αν το Pitch στο Cubase δουλεύει και για pitch σε vocals χωρίς να παραμορφώνει τη φωνή; Εκτός από το Pitch στη μουσική, πολλές φορές χρειάζομαι κάποιες δεύτερες φωνές, και για να μην φωνάζω την τραγουδίστρια που είναι δύσκολο και δυσεύρετη, θα ήθελα να μπορώ να τις κάνω με pitch!

Αυτό για να γίνει σωστά θέλει και τα κατάλληλα προγράμματα - μηχανήματα αλλά και τις κατάλληλες γνώσεις.

 

Παράθεση

Έχετε κάποια άλλη εναλλακτική λύση να μου προτείνετε;

Όπως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, killbill said:

Στο σύνδεσμο που μου παρέθεσες και εσύ παραπάνω 

 https://new.steinberg.net/cubase/compare-editions/

Effects /pitch correction ειναι στην έκδοση elements. 

Τουλάχιστον να μπορώ να αλλάξω τόνο μόνο στη μουσική αν όχι στα vocals τι χρειάζομαι? Ευχαριστώ 

αυτό που θες στα vocals είναι το vari audio.

Παίρνει όλο το κλιπ της φωνής και το αναλύει νότα νότα και νότα νότα κάθε σπάσιμου της φωνής και του αλλάζεις τα φώτα.

Το pitch που λες, παίρνει ένα κλιπ των 5 δλ πχ και το ανεβάζει 1, 2, 5 10 τόνους.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα φώτα σας!

Μανώλη, ναι είπα δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά το να αλλάζω τον τόνο στην μουσική, μου είναι πολύ σύνηθες και δεν θα το χαρακτήριζα ως μια σπάνια και εξειδικευμένη απαίτηση! 🙂 Θα δοκιμάσω τον τρόπο που μου είπες με το midi! Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου