Προς το περιεχόμενο

Cubase AI και pitch transpose


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, killbill said:

Ευχαριστώ για τα φώτα σας!

Μανώλη, ναι είπα δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά το να αλλάζω τον τόνο στην μουσική, μου είναι πολύ σύνηθες και δεν θα το χαρακτήριζα ως μια σπάνια και εξειδικευμένη απαίτηση! 🙂 Θα δοκιμάσω τον τρόπο που μου είπες με το midi! Ευχαριστώ

πράγματα με midi τα κάνεις ό,τι θες.

Το Pitch είναι για audio clips. 

όχι midi

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
57 λεπτά πριν, killbill είπε

...το να αλλάζω τον τόνο στην μουσική, μου είναι πολύ σύνηθες και δεν θα το χαρακτήριζα ως μια σπάνια και εξειδικευμένη απαίτηση!...

Συμφωνώ.

Όταν όμως πρόκειται για αλλαγή τόνου σε audio αρχείο, τα πράγματα δεν είναι πάντα και τόσο ρόδινα. Ειδικά δε εάν πρόκειται για vocals όπου εκεί οι χροιές θα σε προδώσουν. Εκεί ακριβώς ξεκινούν οι ιδιαίτερες απαιτήσεις.

Να λες ευτυχώς που έχεις να κάνεις με keyboards, όπου το Midi στην προκειμένη περίπτωση θα σου φανεί χρήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Να λες ευτυχώς που έχεις να κάνεις με keyboards, όπου το Midi στην προκειμένη περίπτωση θα σου φανεί χρήσιμο.

Το βράδυ στην προσευχή μου κάνω και μια αναφορά στο midi να το έχει καλά ο θεούλης 😄

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
55 λεπτά πριν, Nikos Aravanis είπε

Το βράδυ στην προσευχή μου κάνω και μια αναφορά στο midi να το έχει καλά ο θεούλης 😄

Αμήν 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο σου λεγαμε για midi στο αλλο θεμα.

Απο εκει και μετα ενα καλο και οικονομικο software που αλλαζει τονο και ταυχτρητα χωρις να ακουγονται πουλακια ειναι το https://www.seventhstring.com/xscribe/overview.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Υπάρχει κάποιο εντελώς FREE plugin για αλλαγή τόνου στη μουσική (όχι για αλλαγή τόνου σε vocals που μάλλον δεν υπάρχει), που να υποστηρίζεται από το Cubase?

(το παραπάνω που προτάθηκε είναι trial)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, killbill said:

Υπάρχει κάποιο εντελώς FREE plugin για αλλαγή τόνου στη μουσική (όχι για αλλαγή τόνου σε vocals που μάλλον δεν υπάρχει), που να υποστηρίζεται από το Cubase?

(το παραπάνω που προτάθηκε είναι trial)

αλλαγη τονου κανει απο μονο του

αν καταλαβαινω καλα τι θες να κανεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, killbill είπε

Υπάρχει κάποιο εντελώς FREE plugin για αλλαγή τόνου στη μουσική (όχι για αλλαγή τόνου σε vocals που μάλλον δεν υπάρχει), που να υποστηρίζεται από το Cubase?

(το παραπάνω που προτάθηκε είναι trial)

To έχει ήδη αυτό το feature το Cubase. Pitch shift λέγεται

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VangelisV είπε

To έχει ήδη αυτό το feauture το Cubase. Pitch shift λέγεται

Συγνώμη, δεν το διασαφήνισα. Έχω την έκδοση LE που δίδεται μαζί με αγορά προιόντων της Steinberg κλπ, και δεν το έχει αυτό το feature..

https://new.steinberg.net/cubase/compare-editions/

Pitch: μόνο στην έκδοση Pro

Pitch correct: Pro/Artist/Elements

 

pitch shift δεν αναγράφει, ίσως έτσι να ονομαζόταν σε παλιότερες εκδόσεις. Πάντως στην LE έκδοση δεν φαίνεται να υποστηρίζεται... 

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου