Προς το περιεχόμενο

Cubase AI και pitch transpose


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ωραία , το λέω Ελληνικά γιατί έχω θέμα με τις ορολογίες όπως φαίνεται.

Έχω μια μουσική (μόνο μουσική, όχι vocals) σε Λα μινόρε και θέλω να το ανεβάσω σε Ντο μινόρε. Εχω την έκδοση Cubase LE. To υποστηρίζει? Μπορώ να το κάνω;

Αλήθεια, ποια η διαφορά pitch και transpose? Το googlάρω αλλά δεν βρίσκω κάτι.

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Α, στραβομάρα! 🙂 Εντάξει ευχαριστώ!! Ναι το έχει. Τέλεια! Ήμουν έτοιμος να τα σκάσω για να αναβαθμιστώ σε Pro για να έχω Pitch, ενώ χρειαζόμουν transpose τελικά που ήδη το έχω.

Αλήθεια τι κάνει το Pitch και σε τι διαφέρει από το transpose δηλαδή? Δεν βρίσκω κάποια ξεκάθαρη περιγραφή

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, killbill είπε

Α, στραβομάρα! 🙂 Εντάξει ευχαριστώ!! Ναι το έχει. Τέλεια! Ήμουν έτοιμος να τα σκάσω για να αναβαθμιστώ σε Pro για να έχω Pitch.

Αλήθεια τι κάνει το Pitch και σε τι διαφέρει από το transpose δηλαδή? Δεν βρίσκω κάποια ξεκάθαρη περιγραφή

Το Pitch είναι εφέ που κλειδώνει το τονικό ύψος σε ημιτόνια (autotunοειδώς... χοντρικά). Λειτουργεί καλύτερα σε μονοφωνικές πηγές (ένα πνευστό, μια φωνή π.χ.)

 

Από το Artist ήδη παρέχεται το Global Transpose Track που κάνει αυτό που ζητάς*. Αν δεν είσαι αντίθετος στο στικάκι... είναι ευκαιρία τώρα μέχρι 3 Ιουνίου με την έκπτωση 50% που παίζει, νομίζω 125 έρχεται το upgrade.

 

*Το ότι υπάρχει δυνατότητα transpose δε σημαίνει ότι θα ακούγεται ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ με το αρχικό μετά τη μεταφορά. Ιδιαίτερα μετά τα 3 ημιτόνια προς τα πάνω ή προς τα κάτω τρανσπόρτο... ε, ακούγεται κάπως.

 

Αν το κομμάτι σου έχει μόνο midi tracks, δε θες τίποτα, κάνεις τρανσπόρτο και με το mouse ακόμα. Αν έχεις audio tracks, εκεί θες το global transpose για μεγαλύτερη ευκολία, ΑΛΛΑ, το τονίζω, ΧΩΡΙΣ εγγυημένα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Ali Barout said:

Ιδιαίτερα μετά τα 3 ημιτόνια προς τα πάνω ή προς τα κάτω τρανσπόρτο... ε, ακούγεται κάπως.

 

 

 

 Υπερβολές. Και με μια οκτάβα πάνω ωραία ακούγεται.

 

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μεχρι  +12 μια χαρα ειναι

Παραδειγμα Βασιλακης Καρρας (με το Transcribe ομως)

 

Minions - Poia me katarastike.mp3

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
Στις 10/4/2019 στις 7:23 ΜΜ, dimsonic είπε

αυτό που θες στα vocals είναι το vari audio.

Παίρνει όλο το κλιπ της φωνής και το αναλύει νότα νότα και νότα νότα κάθε σπάσιμου της φωνής και του αλλάζεις τα φώτα.

Το pitch που λες, παίρνει ένα κλιπ των 5 δλ πχ και το ανεβάζει 1, 2, 5 10 τόνους.

 

Πολύ σωστά! το έψαξα και στο Youtube και κάνει ακριβώς αυτό που θέλω στα vocals χωρίς να τα παραμορφώνει.

Πως μπορώ να το αποκτήσω; Έχω το Cubase AI 10 που πήρα (κατέβασα μάλλον) μαζί με την αγορά της κάρτας ήχου steinberg. 

Τι πρέπει να κάνω για να έχω το Vari Audio? 

Πρέπει να αναβαθμίσω το Cubase στηνέκδοση Pro 10? 

ή μπορώ να αγοράσω μόνο του ξεχωριστά το vari audio και να το ενσωματώσω στην έκδοση που έχω ; μάλλον βλακεία είναι το τελευταίο που ρώτησα...

Υπάρχει μήπως κάποιο ανεξάρτητο plug in που να ενσωματώνεται στο Qubase και να κάνει τα ίδια που κάνει το vari audio? (μάλλον πάλι βλακεία ρώτησα ξανά)

Ευχαριστώ

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To AI έχει τιμή γύρω στο 50άρι. Γιά να φτάσεις στο pro θέλει σίγουρα 4.5 -5 κατοστάρικα

Υπάρχουν κάποια προγράμματα που υποτίθεται ότι κάνουν κάτι τέτοιο δωρεάν, αν ψάξεις θα βρεις, εγώ δοκίμασα 5-6 από αυτά και κανένα δεν έχει το αποτέλεσμα που έχει το cubase pro.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου