Προς το περιεχόμενο

To score του ΑΙΩΝΑ!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και για να γυρίσω το νήμα στην ουσία του, 

ερώτηση:

Αυτη η κιθάρα, υποτίθεται ότι κοστίζει 15000...

1. Ετσι όπως είναι?

2. Με βγαλμένο το επάνω στρώμα?

3. Με βγαλμένο το επάνω στρώμα και νέο "ορίτζιναλ" από κάτω?

4. αφημένη με τα σκουριασμένα μετάλλα και ηλεκτρικά?

 

απλές ερωτήσεις κάνω γιατί έχω και γω μια του 73 και αρκετά σπάνια και με αρκετά προβλήματα ηλικίας που δεν πολυτολμώ να βελτιώσω μπας και χάσει αξία....όταν την κάνω από τον κόσμο αυτό...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 minutes ago, dimsonic said:

 

 

απλές ερωτήσεις κάνω γιατί έχω και γω μια του 73 και αρκετά σπάνια και με αρκετά προβλήματα ηλικίας που δεν πολυτολμώ να βελτιώσω μπας και χάσει αξία....όταν την κάνω από τον κόσμο αυτό...

Η γενική αρχη σε όλα τα vintage είναι ότι ΔΕΝ τα πειράζουμε (πέρα από τα αναλώσιμα).

Για κιθαρα ειδικα΄πχ θα θεωρούσα τα τάστα αναλώσιμα.

Ακόμα και καλλιτερα να βαλουμε απο τα original, χανει αξια.

Δεν βάψουμε ξανα, δεν χαλάμε την φυσικά πατίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 απλές ερωτήσεις κάνω γιατί έχω και γω μια του 73 και αρκετά σπάνια και με αρκετά προβλήματα ηλικίας που δεν πολυτολμώ να βελτιώσω μπας και χάσει αξία....

 Απρίλιος μήνας κι ακόμα κάνει κρύο!🙄   Αφού να φανταστείς το τζάκι καίει ακόμα.....😑   Βγάζεις ότι μεταλλικά μέρη έχει και μου την στέλνεις, ξέρεις που έχουν φτάσει τα καυσόξυλα;😱

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, LK said:

Η γενική αρχη σε όλα τα vintage είναι ότι ΔΕΝ τα πειράζουμε (πέρα από τα αναλώσιμα).

Ακόμα και καλλιτερα να βαλουμε απο τα original, χανει αξια.

Δεν βάψουμε ξανα, δεν χαλάμε την φυσικά πατίνα.

ΟΚ 

γνωστόν

Μια μικρή επέμβαση έχω κάνει...reversible αλλά όχι και να θεωρούμε τις κολλήσεις vintage...

αλλά έχω 4 ποτς που κάνουν θόρυβο.... να μείνω μ αυτά?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, cigaret13 said:

 Απρίλιος μήνας κι ακόμα κάνει κρύο!🙄   Αφού να φανταστείς το τζάκι καίει ακόμα.....😑   Βγάζεις ότι μεταλλικά μέρη έχει και μου την στέλνεις, ξέρεις που έχουν φτάσει τα καυσόξυλα;😱

εσυ πρόσεχε μην έρθω εκεί και σου φάω το ρεβανί...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Just now, dimsonic said:

αλλά έχω 4 ποτς που κάνουν θόρυβο.... να μείνω μ αυτά?

Εγω , όσο τη χρησιμοποιούσα, θα τα άλλαζα.

Αλλα κρατα και τα original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, LK said:

Εγω , όσο τη χρησιμοποιούσα, θα τα άλλαζα.

Αλλα κρατα και τα original.

στο tdpri που είχα ρωτήσει είχα πάρει απάντηση να μην λιώσω καν κολλήσεις... (τεσπα έχει γίνει λεω αυτό...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Just now, dimsonic said:

στο tdpri που είχα ρωτήσει είχα πάρει απάντηση να μην λιώσω καν κολλήσεις... (τεσπα έχει γίνει λεω αυτό...)

To σωστο αυτό ειναι....αλλά αν δεν γινεται αλλιως......

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RayDTutto είπε

 

Μην ανησυχείς δεν εννοεί εσένα.

Εμένα εννοεί.

Και δεν νομίζω ότι ενδιαφέρεται για τη γνώμη μου για την κιθάρα. Η οποία επίσης μπορεί να είναι λάθος. Επειδή εγώ δεν είμαι ειδικός (φυσικά και να ήμουν, δεν θα γυρνούσα να λέω ότι είμαι ειδικός, αυτό είναι κάτι που θα άφηνα τους άλλους να το κρίνουν).

 

Τον ενόχλησε περισσότερο που του είπα να κατέβει από το άλογο ως ειδικός στις vintage tele.

 

 

Και ναι SF είμαστε γεμάτοι καχυποψία - και όχι όλα τα αλλα - επειδή ζούμε σε μια χώρα που μπορεί να βγει ο καθένας και να δηλώσει ότι είναι ειδικός σε ένα θέμα, επειδή μόνο ο ίδιος θεωρεί ότι είναι τέτοιος.

 

Όσο για το " πλέον  ΕΙΔΙΚΟ φόρουμ για tele ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ (σχεδόν  30 ετών φόρουμ με αναρίθμητα μέλη)", δεν είναι περίεργο που κανείς δεν βγήκε να μιλήσει με τη δική σου βεβαιότητα;

Που όντως εκεί υπάρχουν ειδικοί. Κανονικοί ειδικοί με δύο τρία βιβλία ο καθένας - που έγραψαν, όχι που διάβασαν.

Επίσης (απορία) γιατί δεν αναζήτησε κανένας τη γνώμη σου ως ειδικού στο εν λόγω θρεντ;

 

Και να σου πω. Εγώ είπα να το αφήσω να τελειώσει. Αλλά αν είναι να γυρνάς και να επαναλαμβάνεις τα ίδια βαρετα για το πώς σε αδίκησε η Ελλάδα και να πετάς σπόντες σαν κακομοιριασμένη θείτσα, αφήνω το θέμα στον @Yameth.

 

Επιμένεις βλέπω και το συνεχίζεις το καραγκιοζιλικι ,σου συστήνω λοιπόν να πας να σε δει ένας ψυχίατρος αν έχεις ανάγκη ιατρικής βοήθειας.

Εγώ ότι μπορούσα στα πλαίσια της ανθρώπινης συμπόνιας για εσένα το έκανα.

Over and out from me.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και για να γυρίσω το νήμα στην ουσία του, 

ερώτηση:

Αυτη η κιθάρα, υποτίθεται ότι κοστίζει 15000...

1. Ετσι όπως είναι?

2. Με βγαλμένο το επάνω στρώμα?

3. Με βγαλμένο το επάνω στρώμα και νέο "ορίτζιναλ" από κάτω?

4. αφημένη με τα σκουριασμένα μετάλλα και ηλεκτρικά?

 

απλές ερωτήσεις κάνω γιατί έχω και γω μια του 73 και αρκετά σπάνια και με αρκετά προβλήματα ηλικίας που δεν πολυτολμώ να βελτιώσω μπας και χάσει αξία....όταν την κάνω από τον κόσμο αυτό...

 

Μια απείραχτη 53 Tele πιάνει γύρω στις 40.000  δολλάρια αυτή τη στιγμή.

 

Με ένα refinish χάνει το 40%-50% της αξίας της.

 

Επειδή δεν έχει θήκη χάνει άλλες 3.000 δολλάρια και επειδή δεν έχει αυθεντικό pickguard αλλα 1000.

 

Βάλε και τα ηλεκτρικά ,τον μαγνήτη που μπορεί να θέλει rewind και κάπου εκεί βγαίνει το νούμερο.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου