Προς το περιεχόμενο

To score του ΑΙΩΝΑ!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Άσε που πλέον όλοι ξέρουν την αξία τους λογω του Ίντερνετ

Όχι όλοι, απλά μάλλον πρέπει να είσαι πολύ τυχερός και το κυριότερο να έχεις γνώσεις πάνω σε αυτό ώστε να ξέρεις τι ψάχνεις και να το αναγνωρίζεις

 

https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/joe_bonamassa_whats_it_like_being_addicted_to_buying_guitars.html

 

"And I happened to be passing Sacramento when a woman was cleaning out her uncle's house. Her uncle's name was Geno Landry - he was a gospel musician who played saxophone and he played guitar.

 

"Her uncle had passed away, she was cleaning out his house, and she found a beautiful Selmer Mark 6 saxophone, and underneath the trash bag - scout's honor! - if I wasn't there I wouldn't believe it, but I was there and I own the guitar - she found under a trash bag a 1958 Flying V.

 

"That's the ultimate guitar safari.

"It's like finding a Faberge egg in Gelson's. The thing is, I could live two lifetimes as a collector, and that'll never happen.

 

"She had no idea [what she had]. She probably would have sold it for 500 bucks. But here's the thing - I never wanna own the guitar - or anything - that somebody got ripped off on.

 

"So the delicate conversation was, 'Let's talk about the value of your guitar for a minute. It's a multiple six-figure guitar. 'She was so grateful!

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια σκέψη. Το προβλημα για έμενα στην ιστορια αυτή ειναι το εξης.

Μιλαμε για Αμερική, που αν κοιτάξεις κάποιον  στραβά ζητάει αποζημίωση και μερικές φορές δικαιώνεται. 

Με το υπερβολικό αυτο παράδειγμα θελω να τονίσω την εκει  διικομανια καθως και την νομοθετική υπερβολη σε θέματα που για εμάς ειναι αδιανόητα.

Αυτη η δικαιοπραξία πασχει με ακυρότητα. ( δεν αμφισβητώ το αληθές αυτής)  ...ακομα και στην Τεχεράνη. 

Δεν τη διατυμπανίζεις στο ιντερνετ.

Τρεχα γυρευε θα μου πεις....αλλα παλι για την Αμερική μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Erlewine δεν έχει δει την κιθάρα. Βλέπει τις ίδιες φωτό που βλέπουμε εμείς.

Επίσης γιατί ο ιδιοκτήτης να μπει στον κόπο να σβήσει το logo; Ακόμα και με τον χρόνο όταν σβήνει κάτι μένει.

Επίσης δεν πρέπει να υπάρχουν κάπου παραπάνω στοιχεία - σφραγίδα κτλ.; (Για το τελευταίο δεν είμαι ειδικός στις vintage τελε, δεν ξέρω, ρωτάω)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, VangelisV said:

 

Tι δεν πιστεύετε ακριβώς?

Δεν πιστεύω ότι είναι original.

Μια καλή replica με τις κατάλληλες πινελιές. Δεν έβαλε και logo o τύπος και είναι αθώος. Δεν ξέρει τίποτα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

Δεν πιστεύω ότι είναι original.

Μια καλή replica με τις κατάλληλες πινελιές. Δεν έβαλε και logo o τύπος και είναι αθώος. Δεν ξέρει τίποτα.

 

100% original είναι και στο λέω εγώ που ΕΙΜΑΙ ειδικός στις vintage tele :classic_smile:

 

Δεν γίνεται τέτοιο forgery ειδικά τo truss rod screw location.

 

Το decal έφυγε μια και το headstock βάφτηκε από πάνω, έτσι κι αλλιώς χαλκομανιες είναι ΠΑΝΩ από το φινίρισμα.

 

Η κιθάρα έτσι κι αλλιώς έχει χάσει το 40% της αξίας της λόγω του refinish.

 

Γιατί να μην ... έφτιαχνε μια χωρίς refinish να τσιμπήσει τα διπλά;

 

Περισσότερο με ενδιαφέρει το restoration που θα κάνει ο Dan πάντως και αν σώζεται ο μαγνήτης..

 

Ειδομεν

 

Λάκη δεν έγινε καμμιά δικαιοπραξία,ο άνθρωπος πήρε την κιθάρα από τα... σκουπίδια (bin sale)

και δεν ήξερε καν τι έπαιρνε.

 

Μετά απευθύνθηκε σε ένα φόρουμ που έχε πολλούς ΕΙΔΙΚΟΥΣ για να δει τι είναι και του....έκατσε το Τζόκερ.

 

Αν ο προηγούμενος... ιδιοκτήτης το δει και τον κυνηγήσει είναι αλλού παππά Ευαγγέλιο... αν και πολύ αμφιβάλλω αν θα κέρδιζε ποτέ δική η αν γίνονταν ποτέ δίκη για κάτι που... πέταξε στα σκουπίδια και κάποιος το βρήκε και το αξιοποιησε...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LK said:

 

Δεν τη διατυμπανίζεις στο ιντερνετ.

προφανώς

έρχεται ο πασα ένας και την διεκδικεί μια χαρά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δική μου άρνηση πάέι στο αν όντως την πήρε με 20 (μπορεί να έδωσε και 500) ή αν όντως γουστάρει να φτιάξει ένα fake story και να μαζεύει likes

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, RayDTutto said:

Ο Erlewine δεν έχει δει την κιθάρα. Βλέπει τις ίδιες φωτό που βλέπουμε εμείς.


Αν κοιτάξεις ένα πιλοτήριο αεροσκάφους εσύ και ένας πιλότος έστω και από φωτογραφία,
θα καταλάβετε τα ίδια;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιά μου ήταν και μου την κλέψανε.

Την έβαψαν να μην αναγνωρίζεται οι αλιήται.

Μου την είχε δώσει ο παππούς μου που έπαιζε κάποτες στο Nashville.

Έχει συναισθηματική αξία για μένα, αλλά ... αν κάποιος την θέλει πολύ (και είναι φορτωμένος), θα κάνω ένα ψυχικό (όχι το νέο, το παλιό ψυχικό) και θα του την δώκω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ωραια ιστορια, συμφωνω με SF, φαινεται να ειναι αληθινη 50ς...(γραφοντας 9 λεξεις, εχω κανει ηδη 3 λαθη 🤣 )..

Εχει γινει εξαιρετικα σπανιο στις μερες μας να συμβει κατι τετοιο, γι αυτο νομιζω προκυπτει καχυποψια και γινεται ντορος.

Πριν καποια χρονια (10-15), τετοιου τυπου ιστοριες ησαν πιο συχνες, οσο παλαιοτερα πηγαινει καποιος, τοσο περισσοτερες ακουει-η βιωνει.

Προσωπικα, πριν καποια χρονια (οχι ιδιαιτερα πολλα, ισως 12 η καπου εκει), συναντησα το εξης..

Χαζευα στο ιμπεη γιατι εκεινες τις εποχες ακομα οι ιστοριες με τελωνεια κλπ. πρακτικα δεν υπηρχαν, οποτε αγοραζα για να δοκιμαζω πολλες κιθαρες απο αμερικα (τις οποιες βεβαιως "ανακυκλωνα" κατα κανονα), κι εκει που χαζευα λοιπον πεφτω πανω σε καταχωριση που λεει "μπλα μπλα, κιθαρα του παππου, χαλια κατασταση, σκονισμενη και απεριποιητη για χρονια, πεθανε ο παππους κι εγω εχω να πληρωνω κολλεγια, δεν ξερω τιποτα απο τεχνες, νομιζω μια τετοια τιμη ειναι δικαια", εγραφε το παλληκαρι...ζητουσε καπου 400 δολλαρια (or best offer!!!)...ειχε και 4-5 φωτογραφιες, κοιταζω, κουναω λιγο το κεφαλι μου, ξανακοιταζω, τι να δω; Επροκειτο για μια αυθεντικη -και απειραχτη σε ολα της- Gibson L5 (αν και ισως να ηταν και Super 400, δεν ειμαι πολυ σιγουρος), απο κεινες τις breathtaking κιθαρες που συνηθως μονο σε ονειρα συνανταμε, ενα δειγμα σε αριστη -πλην της σκονης- κατασταση, με τη θηκη της, τα λογκο της, τα παντα ολα...ηταν μοντελο μεσα με τελη 10ετιας '50...

Για καμποση ωρα, την κοιτουσα εκθαμβος, προφανως θα μπορουσα να πατησω το ΒΙΝ -ανεξαρτητα με το ποια θα ηταν η εξελιξη, ομως δεν τοκανα ποτε...θελετε επειδη ειμαι καλο παιδι :classic_smile: και επειδη ενοιωθα πως ειναι ανηθικο, θελετε πως ειμαι αφελης, δεν το πατησα...περιμενα και με αγωνια να δω την εξελιξη, ειχα τεραστια περιεργεια.

Κατα πως φαινεται ομως, ακομα και στο αμερικα εχει καλα παιδια...αργοτερα, διαβαζω στα μηνυματα (τα οποια με αυτοματη διαδικασια δημοσιοποιουνταν) τουλαχιστον δυο που συνιστουσαν στον πωλητη να αποσυρει την αγγελια, να παρει την κιθαρα του παππου και μαζι με εναν δικηγορο να επισκεφθουν καποιους ειδικους σε κιθαροστεκια, καθως -οπως τονιζαν- το οργανο ειχε αξια μερικες δεκαδες χιλιαδες δολλαρια...μετα απο λιγες ωρες, η αγγελια οντως εξαφανιστηκε.

Δεν ξερω αν τελικα πλουτισε το παλληκαρι με την κιθαρα του παππου, ελπιζω ομως να εμαθε καποια πραγματα για τη ζωη, την τεχνη, την ιστορια του παππου του και να προκοψε.

  • Like 7

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου