Προς το περιεχόμενο

To score του ΑΙΩΝΑ!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ωπ, που είναι οι "ακριβά την έχεις μάστορα ο τόμαν την έχει τόσο" και οι "κόψε κάτι"?
 

Είναι όντως απίθανες τέτοιες ιστορίες, από αυτές που εύχεσαι να σου έχουν τύχει. Από προσωπική εμπειρία, επειδή το εργαστήρι μου είναι δίπλα στο μοναστηράκι της Θεσσαλονίκης (Τοσίτσα-Μπιτ Παζάρ) όντως τυχαίνουν πολλές φορές καλές περιπτώσεις. Σπάνια βέβαια και πρέπει να είσαι καθημερινά-να προλάβεις, καθώς φεύγουν γρήγορα. Στα 9 χρονια που πηγαινοέρχομαι σε καθημερινή βάση, έχω πετύχει κάποιες καλές περιπτώσεις (early romantic κιθάρες των αρχών του 20ού αιώνα, hohner chromonica με 10Ε, Shure SM58 USA 10E, Ampeg SVT τέλη 70s κεφαλή 300Ε και δεκάδες άλλα κυρίως αναλώσιμα από διαλύσεις επιχειρήσεων ή σπιτιών)

Ομοίως, πολλές φορές πετυχαίνω σε αγγελίες όργανα να πωλούνται πολύ κάτω της εκτιμώμενης αξίας τους, λόγω άγνοιας/ανάγκης. Πρόσφατα πέτυχα στο Fb μια japan Squier αρχές 80s που πωλούνταν προς 80 η 100Ε. Ε, όταν είδα από κάτω καμιά 20αριά "έχεις μνμ" και "έχεις inbox", από αυτούς που σου κάνουν παρατήρηση οτι πουλάς ακριβά, παραθέτοντας τιμές τόμαν, ένιωσα σαν να βλέπω όρνια που ορμούν σε κουφάρι. Φυσικά ενημέρωσα τον πωλητή περί τίνος πρόκειται. Το ίδιο  και μια ηλικιωμένη κυρία που μου είχε φέρει δύο μαντολίνα, "για να τα σουλουπώσω να τα δώσει στα εγγόνια της". Το ένα εκ των δύο ήταν ένα απίστευτα καλοδιατηρημένο mint++ με οriginal θήκη, Martin Style 20 του 1929. Από αυτά που πωλούνται 2μιση χιλιάρικα σε μέτρια κατάσταση.

Για την Tele του θέματος, η πρώτη μου σκέψη ήταν μήπως ήταν κάποιο "one off" εκθεσιακό κομμάτι της fender βαμμένο έτσι. (Αλλιώς γιατί κάποιος να βάψει το μανίκι- sunburst?)

Ωραία ψαριά πάντως. Άντε και στα δικά μας

  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, AngelosPp said:


Αν κοιτάξεις ένα πιλοτήριο αεροσκάφους εσύ και ένας πιλότος έστω και από φωτογραφία,
θα καταλάβετε τα ίδια;
 

 

Θα σε αφήσω να καταλάβεις μόνος σου την υπερβολή της σύγκρισης μιας tele και ενός πιλοτηρίου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Superfunk said:

 

100% original είναι και στο λέω εγώ που ΕΙΜΑΙ ειδικός στις vintage tele :classic_smile:

 

SF κατέβα από τ' άλογο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

SF κατέβα από τ' άλογο.

 

Δεν έχω κανένα άλογο αγαπητέ.

Απλά ΕΙΜΑΙ ειδικός.

Από παιδάκι ασχολούμαι με το αντικείμενο και κάποια περίοδο σχεδόν επαγγελματικά.

(Αμάν με αυτήν την ελληνική μικροψυχια και παντογνωσία)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RayDTutto είπε

 

Θα σε αφήσω να καταλάβεις μόνος σου την υπερβολή της σύγκρισης μιας tele και ενός πιλοτηρίου...

 

Ωραία,πες μου λοιπόν τις διαφορές στα saddles,notch,neck pocket ,pin router marks, pickguard,neck overhang,tuners ,dots, fretboard & neck shape,pickups μεταξύ μιας early 50s,late 50s,early 60d,mid 60s, late 60s,early 70s,mid 70s & late 70s Fender Tele .

 

Α ξέχασα, έχεις πει παραπάνω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ... παρόλα αυτά αμφισβητείς τουλάχιστον 4 σούπερ ειδικούς που έχουν απαντήσει στο thread στο tdpri ,καμμιά 20αρια βαθείς γνωστές και τον DE...

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Superfunk said:

 

Δεν έχω κανένα άλογο αγαπητέ.

Απλά ΕΙΜΑΙ ειδικός.

Από παιδάκι ασχολούμαι με το αντικείμενο και κάποια περίοδο σχεδόν επαγγελματικά.

(Αμάν με αυτήν την ελληνική μικροψυχια και παντογνωσία)

 

Αγαπητέ SF, 

μπορείς να μου αποδώσεις μικροψυχία, αν θες. Παντογνωσία σίγουρα όχι. 

 

Σε κάθε περίπτωση - in my book - ειδικός είναι κάποιος που έχει την εξειδικευμένη γνώση του ως επάγγελμα, για τουλάχιστον μια σειρά ετών.

Για να μη σου πω ότι ένας πραγματικά ειδικός, είναι referenced από κάποιες τουλάχιστον σχετικές πηγές. 

Δυστυχώς το "σχεδόν επαγγελματικά" μπορεί να σε κάνει ειδικότερο από κάποιον άλλο π.χ. εμένα ή τον ΕΒΓΑτζή της γειτονιάς σου - το ποσοστό μπορεί να διαφέρει - αλλά δεν σε κάνει σε καμία περίπτωση "ειδικό".

Και θεωρώ ότι, δεδομένου του χαρακτήρα σου που σιχαίνεται την "ελληνική παντογνωσία" και το "είσαι ό΄,τι δηλώσεις", θα συμφωνούσες στα παραπάνω, αν δεν αφορούσαν εσένα προσωπικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ωραία,πες μου λοιπόν τις διαφορές στα saddles,notch,neck pocket ,pin router marks, pickguard,neck overhang,tuners ,dots, fretboard & neck shape,pickups μεταξύ μιας early 50s,late 50s,early 60d,mid 60s, late 60s,early 70s,mid 70s & late 70s Fender Tele .

 

Α ξέχασα, έχεις πει παραπάνω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ... παρόλα αυτά αμφισβητείς τουλάχιστον 4 σούπερ ειδικούς που έχουν απαντήσει στο thread στο tdpri ,καμμιά 20αρια βαθείς γνωστές και τον DE...

 

 

Εγώ σε ξαναρωτάω αγαπητέ Ray.

Και φυσικά επιμένω ότι , ειδικά στις vintage tele, ΕΙΜΑΙ ειδικός.

Επίσης ενημέρωσε μας ΠΟΣΕΣ vintage tele είχες στην κατοχή σου ή έστω πόσες έχεις δει από κοντά αυτές που εχω δει είναι πάνω από 500 και αυτές που είχα πάνω απο 30.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν υπάχρει λόγος να το πάμε επι προσωπικού το θέμα κύριοι.

 

Ας συνεχισουμε στη ροη του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Superfunk said:

 

Ωραία,πες μου λοιπόν τις διαφορές στα saddles,notch,neck pocket ,pin router marks, pickguard,neck overhang,tuners ,dots, fretboard & neck shape,pickups μεταξύ μιας early 50s,late 50s,early 60d,mid 60s, late 60s,early 70s,mid 70s & late 70s Fender Tele .

 

Α ξέχασα, έχεις πει παραπάνω ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ... παρόλα αυτά αμφισβητείς τουλάχιστον 4 σούπερ ειδικούς που έχουν απαντήσει στο thread στο tdpri ,καμμιά 20αρια βαθείς γνωστές και τον DE...

 

 

Ξαναδιάβασε την απάντηση μου στο συνφορουμίτη που παρομοίαζε τη vintage τέλε με πιλοτήριο αεροπλάνου. 

Την οποία παρομοίωση φαίνεται ότι υιοθετείς. +ΕΛΕΟC+

 

9 minutes ago, Superfunk said:

 

Εγώ σε ξαναρωτάω αγαπητέ Ray.

Και φυσικά επιμένω ότι , ειδικά στις vintage tele, ΕΙΜΑΙ ειδικός.

 

 

Οκ. Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Είσαι ειδικός.

 

@LK σόρρυ τώρα είδα το μνμ. Τέλος από μένα όπως φαίνεται παραπάνω.

Επεξεργασμένο από RayDTutto

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου