Προς το περιεχόμενο

Περί διδασκαλίας drums.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το θεμα πηγαζει απο προσωπικα μου βιωματα που συμβαινουν αυτη τη στιγμη..στο κεντρο της Αθηνας..κ κυριολεκτικα με βγαζουν απο τα ρουχα μου..

Γιατι αν αυτα συμβαινουν εν ετη 2019..στην Αθηνα...δεν θελω να ξερω τι συμβαινει στην επαρχια.

 

Φιλε καθηγητη μουσικης..

Εσυ που διδασκεις σε ενα ωδειο  κιθαρα - πιανο  - μπασο - σαξοφωνο..επειδη ξερεις τις αξιες..ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ  δεν σημαινει οτι ξερεις  να διδαξεις {και} drums.

Μου κανει τρομερη εντυπωση το ποσο "χαλαρα" λες στον καλλιτεχνικο διευθυντη σου...

-ελα μωρε drums ειναι..μπορω να διδαξω εγω. Να κοιτα ...πιανω κ ενα beat αμα λαχει..

 

Φιλε καθηγητη μουσικης..και εγω αυτοσυνοδευομαι στην κιθαρα μου - {αν κ ειμαι drummer} αλλα ουτε καν θα σκεφτομουν οτι θα μπορουσα να διδαξω σε ενα παιδι κιθαρα... Ξερω κ τις νοτες στο μπασο που βρισκονται - 

Εσυ με ποιο δικαιωμα παιρνεις αυτη τη πρωτοβουλια? Πιστευεις μηπως... οτι τα drums ειναι ευκολο οργανο,...αρα..." το χεις?"

Και δεν θα μιλησω οτι τρως την δουλεια ενος {εξειδικευμενου μουσικου} και αλλα τετοια συνδικαλιστικα..αλλα το οτι αναλαμβανεις να διδαξεις ενα παιδι τοσο ελαφρα την καρδια κατι που δεν εχεις ..ιδεα.

Αυτο το παιδι...α} δεν θα παιξει ποτε. και β} μια μερα {αν πεσει σε κανα σοβαρο δασκαλο } και σε πετυχει στο δρομο θα σε φτυσει στα μουτρα..οχι τοσο για τα λεφτα που του εφαγες....οσο γιατι του εδειξες κατι λαθος.

 Φιλε Καλλιτεχνικε διευθυντη.

Δεν ειμαστε στο 1970 πλεον. Υπαρχουν αρκετοι σοβαροι κ σπουδαγμενοι drummer εκει εξω που διδασκουν με σοβαροτητα κ συνεπεια. Ψαξτε να τους βρειτε. 

Το τμημα drums στο ωδειο σας δεν θα το αναδειξει μια Yamaha drums πεταμενη σε μια γωνια αλλα ενας σοβαρος δασκαλος .

 

Φιλε μουσικε.

Μπορεις για τον ευατο σου να εισαι οσο ημιμαθης θελεις .

Αλλα οσον αφορα να "δειξεις" ...δεν ειναι κακο να πεις και μια φορα στη ζωη σου...-  δεν ξερω.

 Ξερω στην Ελλαδα εισαι..του οτι δηλωσεις εισαι...

 

φιλε Μαθητη κ γονεις που τυχον διαβαζετε.

Πριν ξεκινησει σε ενα ωδειο το παιδι σας τυμπανα,  ρωτηστε τον καλλιτεχνικο διευθυντη τι σπουδες εχει κανει ο δασκαλος drums. 

Το οτι μπαινει ενας δασκαλος μεσα στην ταξη..δεν σημαινει η εξυπακούεται οτι ειναι δασκαλος drums.

 

Eυχαριστω για την προσοχη σας.

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Περί διδασκαλίας drums.

 Στα περισσότερα όργανα, το να κάνεις του κεφαλιού σου και να μην κάνεις μαθήματα με έναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ γνώστη, ειδικότερα στα πρώτα κρίσιμα χρόνια, πιθανότατα, εκτός αν είσαι στις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις που η τεχνική τους "κάθεται" φυσικά από μόνη της,  θα καταλήξεις να μη μπορείς να παίξεις κάτι της προκοπής αργότερα.

 

 Υπάρχουν όμως (τουλάχιστον ) δυο όργανα που όχι απλά δεν θα παίζεις κάτι της προκοπής, αλλά είναι πολύ σοβαρό το ενδεχόμενο να μην μπορείς να παίζεις ΚΑΘΟΛΟΥ και ΤΙΠΟΤΑ γιατί θα έχεις ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ τα χέρια σου. Το ένα είναι το πιάνο με τα βαρυκεντρισμένα πλήκτρα του, που αν ακούσεις προσεκτικά στο μισοσκόταδο σου ψιθυρίζει συνεχώς "με γεια την τενοντίτιδα". Το άλλο όργανο είναι τα ντραμς, με τα οποία ασχολήθηκα για ένα ελάχιστο διάστημα αλλά ήταν αρκετό για να κοντέψω να διαλύσω τα χέρια μου, γιατί και ο δάσκαλος που είχα πάει πετούσε χαρταετό και στα @@δια του που έπιανα τις μπακέτες σαν βυζιά από γκόμενα, δεν τις άφηνα με τίποτα και έτρωγα κραδασμούς ιστιοφόρου σε 11 μποφόρ. Ευτυχώς που τα παράτησα στο καπάκι γιατί πόναγα, ΠΟΛΛΑ χρόνια αργότερα με το άγιο ίντερνετ κατάλαβα τι μαλακία είχε παιχτεί, αλλά αν δεν τα παράταγα καπάκι τότε και η ζημιά ολοκληρωνόταν, πως θα έπαιζα τώρα ΚΑΝΟΝΙΚΟ μουσικό όργανο 🤣 Πλάκα κάνω φυσικά, γ@μ@νε τα κρουστά.

 

 Αφήστε λοιπόν τις μ@λ@κίες πιτσιρικάδες και βρείτε ένα ΚΑΛΟ δάσκαλο να δείτε φως, γιατί τσάμπα ούτε βυζιά έπιασε κανείς ούτε γ@μησε. Αν τώρα πας κανονικά σε ωδείο, όπως πήγα και εγώ πιτσιρικάς, και πετάει χαρταετό, τι να πω, σε αυτή τη χώρα όλα τα περιμένω πια, βάζουν λέει τους φλαουτίστες να διδάξουν ντραμς, ασορτί είναι όλοι σε αυτή τη χώρα, από τον πρώτο πολίτη μέχρι τον τελευταίο.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manosx είπε

 . Αν τώρα πας κανονικά σε ωδείο, όπως πήγα και εγώ πιτσιρικάς, και πετάει χαρταετό, τι να πω, σε αυτή τη χώρα όλα τα περιμένω πια, βάζουν λέει τους φλαουτίστες να διδάξουν ντραμς, ασορτί είναι όλοι σε αυτή τη χώρα, από τον πρώτο πολίτη μέχρι τον τελευταίο.

Mανο οπως ειπα...αν τετοια καφριλικια συμβαινουν στο κεντρο της Αθηνας  ΦΕΤΟΣ...δεν θελω να ξερω τι τραβανε τα παιδια 50 - 100 200 χλμ εξω απο τα μεγαλα αστικα κεντρα..

Καθε μερα βλεπουν πολλα τα ματια μου..μου κανει τρομερη εντυπωση ρε φιλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, εννοείται ότι έχεις δίκιο... αλλά άντε να το βρεις... ειδικά τώρα με την κρίση... τα λεφτά να βγαίνουν σου λέει ο άλλος...

Χρειάζεται συχνά ένα είδος "επαγγελματικής κατοχύρωσης" για τις γνώσεις που έχει κάποιος πάνω σε κάποιον τομέα, και το οποίο θα τον κατοχυρώνει ώστε να μην μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος... να υπάρχουν κυρώσεις δηλαδή...

Πώς έχουν κάτι τέτοιο οι γιατροί... οι δικηγόροι... και κάποιοι άλλοι ακόμη... [δυστυχώς όχι ο δικός μου κλάδος επίσης..]

Στην Ελλάδα δεν είμαστε και τόσο φανατικοί να τηρούμε και κάποιους κανόνες δεοντολογίας...

Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα, γιατί έτσι αδικούνται οι καλοί επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους από τους "αλεξιπτωτιστές" που πέφτουν πάντα όταν υπάρχει "ψητό"...

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Βαγγέλη, εννοείται ότι έχεις δίκιο... αλλά άντε να το βρεις... ειδικά τώρα με την κρίση... τα λεφτά να βγαίνουν σου λέει ο άλλος...

Χρειάζεται συχνά ένα είδος "επαγγελματικής κατοχύρωσης" για τις γνώσεις που έχει κάποιος πάνω σε κάποιον τομέα, και το οποίο θα τον κατοχυρώνει ώστε να μην μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος... να υπάρχουν κυρώσεις δηλαδή...

Πώς έχουν κάτι τέτοιο οι γιατροί... οι δικηγόροι... και κάποιοι άλλοι ακόμη... [δυστυχώς όχι ο δικός μου κλάδος επίσης..]

Στην Ελλάδα δεν είμαστε και τόσο φανατικοί να τηρούμε και κάποιους κανόνες δεοντολογίας...

Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα, γιατί έτσι αδικούνται οι καλοί επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους από τους "αλεξιπτωτιστές" που πέφτουν πάντα όταν υπάρχει "ψητό"...

Oσο το ιδιο το κρατος δεν αναγνωριζει τα μοντερνα μουσικα οργανα σαν μουσικα οργανα - και δεν δινει κρατικα πτυχια ...δυστυχώς θα βιωνουμε τετοιες καταστασεις Γιαννη.

Παράθεση

Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα, γιατί έτσι αδικούνται οι καλοί επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους από τους "αλεξιπτωτιστές" που πέφτουν πάντα όταν υπάρχει "ψητό"...

 Δεν το σκεφτομαι σαν αδικια..ειλικρινα δεν σκεφτομαι ετσι.

Με ενοχλει αφανταστα ο ωχαδερφισμος και η ελλειψη ευθυνης με την οποια καποιος μπαινει στην αιθουσα να το παιξει δασκαλος, χωρις να αναρωτηθει ποσο κακο μπορει να κανει σε ενα παιδι.

..θα μου πεις...εδω γιατροι με πλαστα πτυχια εξεταζουν ασθενεις  και κανουν γνωματευσεις..τι ψαχνεις να βρεις..

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, manosx said:

 

 Υπάρχουν όμως (τουλάχιστον ) δυο όργανα που όχι απλά δεν θα παίζεις κάτι της προκοπής, αλλά είναι πολύ σοβαρό το ενδεχόμενο να μην μπορείς να παίζεις ΚΑΘΟΛΟΥ και ΤΙΠΟΤΑ γιατί θα έχεις ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ τα χέρια σου. .

 

Υπαρχει και η φωνητικη. Εχω πετυχει περιπτωσεις που διδασκουν φωνητικη μη εξειδικευμενα ατομα, και μαλιστα σε μικρα παιδια. Αυτο ειναι ακομα μεγαλυτερο εγκλημα. 

Για οσους δεν γνωριζουν, υπαρχει πιθανοτητα να καταστραφει η φωνη στα μικρα παιδια, μονιμα. Χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις φωνητικης, και οχι απλα ενας εμπειρος τραγουδιστης.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, vagelism said:

Oσο το ιδιο το κρατος δεν αναγνωριζει τα μοντερνα μουσικα οργανα σαν μουσικα οργανα - και δεν δινει κρατικα πτυχια ...

 

 

Ναι γιατί στα αλλά όργανα που δίνει αναγνωρισμένα από το κράτος πτυχία είναι καλύτερα τα πράγματα....

Τώρα που θέλουν να περάσουν και το νομοσχέδιο περί κρατικού πιστοποιητικού μουσικών γνώσεων να δεις γέλιο (και κλάμα) που έχει να πέσει (εγώ ήδη γελάω)

Επεξεργασμένο από gmoukou

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Ναι γιατί στα αλλά όργανα που δίνει αναγνωρισμένα από το κράτος πτυχία είναι καλύτερα τα πράγματα....

Τώρα που θέλουν να περάσουν και το νομοσχέδιο περί κρατικού πιστοποιητικού μουσικών γνώσεων να δεις γέλιο (και κλάμα) που έχει να πέσει (εγώ ήδη γελάω)

απο το τιποτα...το να δινεις εξετασεις σε μια επιτροπη διορισμενη απο το υπουργειο..ειναι νομιζω κατι.

Ολοι οι μοντερνοι - με βεβαιωσεις σπουδων διδασκουμε.

Πιστεψε με , ο 1ος που θα δωσει εξετασεις σε περιπτωση που αναγνωριστουν τα μοντερνα οργανα θα ειμαι εγω.

 Αυτο το πιστοποιητικο δεν ξερω τι ειναι.

Εχεις κανενα λινκ ?

tnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πιστοποιητικό είναι χρήσιμο μόνο για όσους θέλουν να εργαστούν στη δημόσια εκπαίδευση. Για την ιδιωτική ισχύει ότι μέχρι και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, vagelism said:

Εχεις κανενα λινκ ?

tnx

 

https://www.madata.gr/mobile/epikairotita/social/675567-erchetai-kratiko-pistopoihtiko-moysikon-gnoseon-poioi-antidroyn.html

 

2 hours ago, vagelism said:

Πιστεψε με , ο 1ος που θα δωσει εξετασεις σε περιπτωση που αναγνωριστουν τα μοντερνα οργανα θα ειμαι εγω.

 

Και πολύ καλά θα κανεις αλλά δε φαινεται να έχουν τη διάθεση να ανανεώσουν τον ορισμό του “μοντερνος” και δη “μοντέρνο μουσικό οργανο”. 

 

Κατ εμε αν θα έπρεπε να γίνει κάτι (μέσα στα τοοοοοσα πολλά) είναι πρώτα η αναγνώριση των μοντέρνων οργάνων, ισως και διαχωρισμός τους από τα παραδοσιακά γιατί....ελλάδα είμαστε δε θα αργήσει να λαμπαδιάζει το πραμα, και επιτέλους αυτή η ρημάδα η διαβάθμιση που ούτε τα εγγόνια μου δε θα δουν (και είμαι και στα 33...)

  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου