Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; IX


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

Δεν βλέπω συνάφεια, μπορεί ως προς το μακρόσυρτο "ειρωνικοειδές" με τα ελαφριά σύμφωνα? Δεν ξερω γιατί όμως.  Και γιατί όχι?


Δεν ξέρω, αλλά τους αδικεί αυτή η ερμηνεία. Ελπίζω να του το πουν κι άλλοι, να τραγουδάει πιο φυσικά. Σε φάσεις θυμίζει Παυλίδη, Αγγελάκα, Φρούτα του Δάσους , γενικά... Σαλονίκη. Edit: τα φαλσέτα και το "ειρωνικόειδές" όπως το λες, θυμίζουν Μούτση! (μπλιαχ)


Εδώ ας  πούμε είναι καλύτερος (μου αρέσει πιο πολύ). Και μου αρέσει και το κομμάτι , ξέρουν τι κάνουν αναλόγως με τη σύνθεση  κάθε φορά.
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Νεάπολλη σίτι και σας )@*#%!!   το σπίτι ρε. Έτσι μιλάμε αφού εδώ, πώς θέτε να τραγουδάμε?

Οκ, σοβαρά τώρα, είναι θέμα ροής της, απροκάλυπτα και δύσκολα, ανοιχτόστομης και μεγαλόστομης ελληνικής εκφοράς και προφοράς γλώσσας. Όλοι αυτοί που είπες +Nastas/Xaxakes, Μάσκες, Μωρά στη Φωτιά αλλά και "Αθηνέζοι" της ροκ ή της hip hop σκηνής ρολάρουν τη γλώσσα αλλιώς όταν την αλλοιώνουν ελαφρά. Παρ' όλα αυτά, βρίσκω συνάφεια και με το αρκετά ειρωνικό ύφος των στίχων του. Δεν με χαλάει καθόλου. Νομίζω δεν θα μου άρεσε αλλιώς. Μπορεί και να μου άρεσε όμως, δεν ξέρω.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Νεάπολλη σίτι και σας )@*#%!!   το σπίτι ρε. Έτσι μιλάμε αφού εδώ, πώς θέτε να τραγουδάμε?

Οκ, σοβαρά τώρα, είναι θέμα ροής της, απροκάλυπτα και δύσκολα, ανοιχτόστομης και μεγαλόστομης ελληνικής εκφοράς και προφοράς γλώσσας. Όλοι αυτοί που είπες +Nastas/Xaxakes, Μάσκες, Μωρά στη Φωτιά αλλά και "Αθηνέζοι" της ροκ ή της hip hop σκηνής ρολάρουν τη γλώσσα αλλιώς όταν την αλλοιώνουν ελαφρά. Παρ' όλα αυτά, βρίσκω συνάφεια και με το αρκετά ειρωνικό ύφος των στίχων του. Δεν με χαλάει καθόλου. Νομίζω δεν θα μου άρεσε αλλιώς. Μπορεί και να μου άρεσε όμως, δεν ξέρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ΘΕΑ...

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

 

 

Ωραια μπαντα και φοβερος ο Τζινγκοβιτς (την Jaguar εγω του την εχω πουλησει :classic_smile:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου