Προς το περιεχόμενο

[VIDEO] Η κιθάρα μου δεν είναι τόσο καλή για εγγραφή σε studio, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

κάτι έγραψα προχτές για τα κανάλια, αλλά με πήρατε στο ψιλό...


Sorry παίδες ο OP είναι παρών, μπορείτε να του το πείτε ευθέως. Τηρήστε μια στοιχειώδη ευγένεια τουλάχιστον, και αν δεν συμφωνείτε με τα λεγόμενα αναφέρετέ το για να γίνει εποικοδομητικός διάλογος σαν να ήταν μπροστά. Ωπ! Τι λέω, είναι μπροστά.

Το θεωρώ αγένεια λίγο έως πολύ, γνώμη μου...

Όσον αφορά το "όργανο για μελέτη" δεν είμαι καθόλου δογματικός, αλλά όταν μπορώ να αποφύγω να χρησιμοποιήσω το βασικό μου όργανο (αυτό που θα ηχογραφήσω ή θα παίξω, τουλάχιστον στο επόμενο live) θα το κάνω. Θες απο τσιγγουνιά, θες από γυφτιά, όπως θες πες το. Αλλά το κάνω. Προτιμώ να αφήνω το "κυριλέ" όργανο όσο λιγότερο παιγμένο, τουλάχιστον πριν από live.

Αφτά

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω παλιότερη προσπάθεια δεν είχε καλή τύχη... 

εκτός αν θυμάμαι λάθος.

 

παρενθετικά και πάντα με το θάρρος της γνώμης μου δεν μου αρέσει να χρησιμοποιείται ο χώρος (που φυσικά με φιλοξενεί) για προώθηση εμπορικών και προσωπικών επιδείξεων από μέλη που δεν θέλουν να συμμετέχουν πέραν τούτου στην κοινότητα.

Θα μου πείτε, επιλογή τους... ΟΚ. Αποψή τους, αποψή μου.

  • Like 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε

3) Δώστε μας παραδείγματα μιας "κιθάρας - φόρμας γυμναστικής" και μιας "κιθάρας κυριλέ" και γιατί η μια δεν ακούγεται καλά και η άλλη όχι.

Squier affinity ή bullet για εξάσκηση και πιο ακριβή fender για λάηβ ή στούντιο. Εpiphone με Gibson, Ibanez Gio με Ibanez signature, RG κλπ και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fender μου ζυγίζει 6 κιλά.

Και παίζει αποδεδειγμένα καλύτερα από τις squier που έχω.

Η Epiphone dot επίσης, αλλά είναι σαν μια βαλίτσα με μαγνήτες.

Εχοντας παίξει πολλά χρόνια με τη fender έχω αποκτήσει καμπούρα.

Τις τελευταίες φορές που βγήκα έστω σε πρόβα βγήκα με την squier 

 

Αυτά τα πράγματα δεν ισχύουν δεν λέγονται.

Δικαίωμα του καθενός να τα λέει, δικαίωμά μου να τα θεωρώ....whatever

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε


Sorry παίδες ο OP είναι παρών, μπορείτε να του το πείτε ευθέως. Τηρήστε μια στοιχειώδη ευγένεια τουλάχιστον, και αν δεν συμφωνείτε με τα λεγόμενα αναφέρετέ το για να γίνει εποικοδομητικός διάλογος σαν να ήταν μπροστά. Ωπ! Τι λέω, είναι μπροστά.

Το θεωρώ αγένεια λίγο έως πολύ, γνώμη μου...

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν χρειάζεται σαρκασμός.

 

Από την άλλη, διαφωνώ κάθετα με τη χρήση πολλών κιθαρών, αφού πολύ δύσκολα θα έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια αίσθηση, αλλά και ίδια τονικά χαρακτηριστικά. Όταν θέλεις το 100% στο λάιβ ή στο στούντιο, θα πρέπει να χρησιμοποιείς την ίδια κιθάρα πάνω στην οποία έχεις μάθει. Ειδικά μάλιστα, αν δεν είσαι ο Lukather.

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε


Sorry παίδες ο OP είναι παρών, μπορείτε να του το πείτε ευθέως. Τηρήστε μια στοιχειώδη ευγένεια τουλάχιστον, και αν δεν συμφωνείτε με τα λεγόμενα αναφέρετέ το για να γίνει εποικοδομητικός διάλογος σαν να ήταν μπροστά. Ωπ! Τι λέω, είναι μπροστά.

Το θεωρώ αγένεια λίγο έως πολύ, γνώμη μου...

Όσον αφορά το "όργανο για μελέτη" δεν είμαι καθόλου δογματικός, αλλά όταν μπορώ να αποφύγω να χρησιμοποιήσω το βασικό μου όργανο (αυτό που θα ηχογραφήσω ή θα παίξω, τουλάχιστον στο επόμενο live) θα το κάνω. Θες απο τσιγγουνιά, θες από γυφτιά, όπως θες πες το. Αλλά το κάνω. Προτιμώ να αφήνω το "κυριλέ" όργανο όσο λιγότερο παιγμένο, τουλάχιστον πριν από live.

Αφτά


Τι θεωρείς ότι πρέπει να ειπωθεί και δεν ειπώθηκε;
Γιατί θεωρείς ότι όλα τα σχόλια αφορούν το συγκεκριμένο βίντεο;
(όλο ερωτήσεις κάνω σήμερα!)

Προσωπικά, θεωρώ αγένεια και lame το να αναφέρεται κάποιος στους συμφορουμίτες γενικά και αόριστα ("τηρείστε", "να του το πείτε" κ.λπ.), χωρίς να κατονομάζει σε ποιον απευθύνει το συγκεκριμένο σχόλιο, όπως έκανες εσύ.

 

Διευκρινίζω λοιπόν, για να το καταλάβει όποιος προσβάλλεται εύκολα:
Αναφορικά με το εκπαιδευτικό βίντεο έκανα κάποιες ερωτήσεις και αναμένω απαντήσεις. Ελπίζω!
Το βίντεο του Steve Τ που πόσταρα, αποτελεί απάντηση στο σχόλιο του dimsonic και σε ένα γενικότερο σχόλιο (θα μπορούσε δηλαδή να έχει ποσταριστεί στο thread στο οποίο είχε συζητηθεί το ζήτημα των youtubers) - όποιος έχει τη μύγα, να τη φέρει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ο ΟΡ δεν είναι παρών. Έρχεται πετάει ένα βιντεάκι και εξαφανίζεται. Δεν έχει τη στοιχειώδη ευγένεια να απαντήσει σε ερωτήσεις ή σχόλια συμφορουμιτών.

Το να έχει τη δική του άποψη περί του θέματος και ύστερα φυσικά από τόσα χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης με την κιθάρα, το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Squier affinity ή bullet για εξάσκηση και πιο ακριβή fender για λάηβ ή στούντιο. Εpiphone με Gibson, Ibanez Gio με Ibanez signature, RG κλπ και πάει λέγοντας.


Θες να μου πεις δηλαδή ότι έχεις μια ακριβή Fender που γουστάρεις να παίζεις και να ηχογραφείς αλλά κάνεις εξάσκηση με τη Squier bullet;
(και πάει λέγοντας)


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Θες να μου πεις δηλαδή ότι έχεις μια ακριβή Fender που γουστάρεις να παίζεις και να ηχογραφείς αλλά κάνεις εξάσκηση με τη Squier bullet;
(και πάει λέγοντας)


 

Εγώ όχι. Όλες οι κιθάρες μου χρησιμοποιούνται για όλους τους σκοπούς. 

Απλά λέω αν συμφωνεί κάποιος και είναι να κάνει αυτά που λέει ο ΟΡ, τουλάχιστον να έχει κιθάρες με ίδια χαρακτηριστικά. 

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω κανάλι, και χωρίς ιδιαίτερη επαγγελματική μουσική εμπειρία (μόνο ερασιτεχνική) έχω να πω ότι μετά από 40 και χρόνια στο κουρμπετ, με ό,τι κιθάρα παίξω βγαίνει το ίδιο.

Ακόμα και για ηχογραφήσεις καταλήγω να τα παίζω όλα με την ελαφριά squier, αν και τελικά τότε και μόνο θα χρησιμοποιήσω ακουστική επειδή πρεπει να βάλω ακουστική, την βαριά fender επειδή φοράει διπλούς, την squier στρατ επειδή φοράει το σύνθι, την squier τελε για τα πάντα όλα και την dot για ...ας πούμε πιό τζαζε καταστάσεις επειδή φοράει φλατς.

Αυτά πιστεύω και όποιος τα βρίσκει χρήσιμα ας τα εφαρμόσει.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου