Προς το περιεχόμενο

[VIDEO] Η κιθάρα μου δεν είναι τόσο καλή για εγγραφή σε studio, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα συμφωνήσω με τον s,f μια απλή αλλά σωστά σεταρισμένη κιθάρα.

Με αξιοπρεπές μαγνήτες και όλα τα σχετικά.

Δεν έχει λόγο να ακουστεί χάλια.

 

Εάν θυμάμαι καλά ο slash και ο van Halen δήλωσαν πως στο πρώτο-α άλμπουμ ηχογράφησαν με replica.

 

Αν ισχύουν αυτά τότε οι replica δεν μου ακούγονται και τόσο χάλια.

 

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Για καποια παιξιματα ειναι πιο ξεκουραστο το λεπτο.

Κι εγω ακουω που πολλοι εδω λενε οτι ειναι πιο ξεκουραστο το παχιο μπρατσο, και απορω.

 

Για ακκορντα πάντως και ρυθμική κιθάρα (το 90% δηλ.του χρόνου που κάποιος παίζει κιθάρα) είναι φρίκη το λεπτό μπράτσο.

 

Αλλά και στο lead εδώ δεν βλέπω να τον ενοχλεί τον παίκτη το μπράτσο κτήνος της nocaster 🙂

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Superfunk said:

 

 

 

 

 

off topic [on]

 

Ρε........τι σολάρα έπαιξε ο σαξόφωνος; έμεινα!
Ειλικρινής, τίμιος, δωρικός, χομπίστας.

νταξει και ο κιθάρας καλός ήταν :classic_tongue:

 

off topic [off]

  • Like 4

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνάω

κι εγώ. Θεωρώ ότι ο SRV ο Rory κλπ κοιμόντουσαν μαζί με τα axes τους.

 

Προσωπικά, αν είναι να παίξω με μια συγκεκριμένη κιθάρα το βράδυ , θα προτιμήσω να μελετήσω με την εν λόγω κιθάρα και πάντα όρθιος για να συνηθίζουν και οι μυς που θα δουλέψουν.

 

Από κει και πέρα ... Δεν μπορώ τα λεπτά μανίκια γιατι δε με βολεύουν και μου τη σπάνε... Απ την άλλη όμως ούτε δάσκαλος είμαι ούτε  βίρτου ούτε σρεντερ...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν πρόκειται να επιχειρηματολογήσω για το θέμα του βίντεο, την δική μου οπτική την κατέθεσα και ΣΕΒΟΜΑΙ την οπτική του άλλου στο πώς βλέπει, διαχειρίζεται και πράττει όσον αφορά το τί όργανο χρησιμοποιεί και πού.

Η δική μου η ένσταση αφορά στον τρόπο αντιμετώπισης ενός συμφορουμίτη με ad hominem επιχειρήματα (ούτε καν επιχειρήματα δηλ. ειρωνίες) και ΜΟΝΟΝ. Όποιος έχει διάθεση να με πείσει ότι δεν ήταν έτσι ευχαρίστως. Τα άλλα περί συμμετοχής, βρείτε τα μεταξύ σας, μοιράστε το χωροχρόνο ελάχιστης συνεισφοράς και αποκλείστε όποιον δεν μπορεί να ανταποκριθεί.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Δεν πρόκειται να επιχειρηματολογήσω για το θέμα του βίντεο, την δική μου οπτική την κατέθεσα και ΣΕΒΟΜΑΙ την οπτική του άλλου στο πώς βλέπει, διαχειρίζεται και πράττει όσον αφορά το τί όργανο χρησιμοποιεί και πού.

Η δική μου η ένσταση αφορά στον τρόπο αντιμετώπισης ενός συμφορουμίτη με ad hominem επιχειρήματα (ούτε καν επιχειρήματα δηλ. ειρωνίες) και ΜΟΝΟΝ.

 

Φάνη δεκτή η ένστασή σου σχετικά με την αντιμετώπιση.

Όμως εδώ δεν έχουμε την απλή κατάθεση μιας οπτικής κάποιου σε σχέση με την χρήση και την διαχείριση του δικού του εξοπλισμού.

 

Εδώ έχουμε ένα δάσκαλο/ειδικό ο οποίος απαντάει σε ερωτήσεις μαθητών/υποψήφιων μαθητών/μικρότερων ηλικιακά ίσως/ανθρώπων όμως στους οποίους είναι καθοδηγητής γνώμης όπως λένε και στην κοινωνιολογία, σχετικά με την δική τους διαχείριση και χρήση εξοπλισμού.

Διαμορφώνει απόψεις και γνώμες.

Δεν άκουσα και πολλά επιχειρήματα από τον ίδιο που να τεκμηριώνουν γιατί πρέπει να κάνουν οι ερωτώντες αυτό που υποστηρίζει ως το σωστό.

 

Δεν λέει "αυτή είναι η άποψή μου πάνω στο θέμα, γι' αυτούς τους λόγους".

Άρα διαμορφώνει απόψεις και γνώμες χωρίς επιχειρήματα, έτσι ώστε κάποιος να καταλάβει τι του ταιριάζει και γιατί.

Δεν αφήνεται έτσι χώρος για δημιουργία άποψης, αλλά μόνο για παπαγαλία, και αν αυτή είναι λάθος (δεν εκφέρω εδώ άποψη περί της άποψης του βίντεο), καταλαβαίνεις ότι κάποιοι μαθαίνουν λάθος πράγματα χωρίς να έχουν τα στοιχεία της αξιολόγησης.

 

Και μάλιστα με παραδείγματα του στυλ, η προπόνηση με φόρμα που σε βοηθάει για επιδόσεις, αλλά και κοστούμι.

Εγώ θα τον ρωτούσα το εξής.

"Εντάξει, να βάλω την φόρμα που θα με βοηθήσει να κάνω προπόνηση για καλύτερες επιδόσεις, στον αγώνα όμως που πρέπει να κάνω αυτές τις επιδόσεις που δουλεύω στην προπόνηση, θα φορέσω κοστούμι? Θα με βοηθήσει αυτή η αμφίεση περισσότερο να πετύχω τις επιδόσεις για τις οποίες προπονούμαι, ή δεν θα μπορώ να πάρω τα χέρια μου και τα πόδια μου?

Δεν θα χρειαστώ κάτι τουλάχιστον τόσο άνετο όσο και η καθημερινή μου φόρμα?

Δεν προπονούμαι στο γυμναστήριο για πάω σε γάμο."

 

Τέλος πάντων συγγνώμη για όλο αυτό το πανωσέντονο, αλλά αισθάνομαι ότι έπρεπε να το γράψω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tamtam είπε

1) Γιατί την "κυριλέ κιθάρα - κοστούμι" που είναι για στούντιο και για λάηβ, να μην τη χρησιμοποιώ και για μελέτη, αλλά να έχω άλλη;

2) Συνακόλουθα: Aποκλείεται μια καλή κιθάρα που μου κάθεται καλά και ακούγεται και καλά, να κάνει ΚΑΙ για λάηβ ΚΑΙ για μελέτη;

3) Αν κάτι δεν ακούγεται καλά στο στούντιο, φταίει πάντα το όργανο ή μήπως φταίει και ο ηχολήπτης/τεχνικός του στούντιο;


Ταλιράκια. Τα ίδια more or less ρώτησα κι εγώ @fusiongtr .
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μπραβο, κατ' αρχην, για τον δημιουργο του βιντεο για την ορεξη, και τον κοπο του να δημιουργησει ενα εκπαιδευτικου τυπου βιντεο. Προσωπικα με εβαλε σε σκεψεις, καθως η les paul μου εχει ηχο που "γραφει" ωραια σε live, αλλα ειναι δυστροπη για να την εξασκω ολη την ωρα. Με εκανε να εχω λιγοτερες ενοχες για το γεγονος οτι την χρησιμοποιω για συγκεκριμενο σκοπο. Προτιμω να παιζω με ολες τις υπολοιπες και ας μην εχουν τον ηχο της. Ηταν σιγουρα κερδος που παρακολουθησαντο βιντεο. Δεν ειπε κατι καινουργιο, αλλα δεν ειπε και κατι λαθος.

 

Απο την αλλη, μεχρι εκει ηταν και η συνεισφορα του βιντεο στην αρχικη ερωτηση. Ο δημιουργος αναφερε ενα μικρο κομματι της ολης αληθειας και παρελειψε ολα τα σωστα τα οποια ανεφερθηκαν σε προηγουμενα ποστ. Εννοειται οτι μια καλοσυντηρημενη/αναβαθμισμενη κιθαρα μπορει να "γραψει" ο ηψος της, και εννοειται οτι το ιδανικο ειναι να παιζει καποιος ολη την ωρα μονο με μια κιθαρα, κλπ. Ολα οσα αναφερθηκαν με βρισκουν συμφωνο (εκτος εκεινο με το χοντρο μπρατσο που αναφερει ο sf).

 

Αρα, θα μπορουσα να κατηγορησω τον δημιουργο του θεματος μονο για το οτι παρελειψε, σκοπιμα εκτιμω, να απαντησει πληρως στο αρχικο ερωτημα. Εδωσε ενα πολυ απλοϊκο μερος απαντησης. Μεχρι εκει. Δεν μπορω να του προσαψω κατι παραπανω. Το επομενο του βιντεο πιθανοτητα να το παρακολουθησω.

 

Τελος, συμφωνω οτι η ειρωνια ειναι ασχημο πραγμα. Η επιχειρηματολογια ειναι το ιδανικο. Βεβαια, το παρον θρεντ περιεχει σχετικα "κοφτερες" απαντησεις, αλλα δεν διακρινω σημαντικη ειρωνια καπου. Μια χαρα πολιτισμενα σχολιαζουμε το βιντεο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, gkourmoul1 said:

Τελος, συμφωνω οτι η ειρωνια ειναι ασχημο πραγμα. 

 

και το σνομπάρισμα περισσότερο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου