Προς το περιεχόμενο

[VIDEO] Η κιθάρα μου δεν είναι τόσο καλή για εγγραφή σε studio, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Και εαν αυτο ειναι δυσκολο για το οποιοδηποτε νεο μελος, μπορω να φανταστω ποσο δυσκολοτερο ειναι για καποιον επαγγελματια του κλαδου, οπου κυριαρχει η αρχικη δυσπιστια ως προς τις προθεσεις.

Έγινε μετά από προτροπή του @yameth και τον ευχαριστώ γι΄ αυτό. Ότι δηλ. το να συμμετέχω με την ιδιότητά μου, δεν αποτελεί διαφήμιση με την εκμεταλλευτική έννοια. Αλλά ναι, είχα πολλούς ενδοιασμούς. Και θα ήθελα πολύ να δω και άλλους εκλεκτούς συναδέλφους επαγγελματίες να συμμετέχουν ενεργά. Όπως κάνουν και σε forum του εξωτερικού, όπου μπορείς να βρεις από τον Dan Erlewine μέχρι τον Juha Ruokangas η τον Paul Reed Smith. 


 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να φανταστώ κανένα forum παγκοσμίως που θα υποδέχονταν ένα τέτοιο thread καλύτερα απ΄ό,τι το υποδέχθηκαν τα μέλη του Noiz.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tamtam said:

Δεν μπορώ να φανταστώ κανένα forum παγκοσμίως που θα υποδέχονταν ένα τέτοιο thread καλύτερα απ΄ό,τι το υποδέχθηκαν τα μέλη του Noiz.

 

 

Τι χειροτερο θα μπορουσε να ειχε συμβει? Οκτω σελιδες ασχολουμαστε με το ατομο και οχι με το θεμα.

 

Θα μπορουσαμε να ασχολουμασταν με το περιεχομενο του 1ου σου ποστ. Αυτο πραγματικα θα ηταν εποικοδομιτικο.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τι χειροτερο θα μπορουσε να ειχε συμβει? Οκτω σελιδες ασχολουμαστε με το ατομο και οχι με το θεμα.

 

Θα μπορουσαμε να ασχολουμασταν με το περιεχομενο του 1ου σου ποστ. Αυτο πραγματικα θα ηταν εποικοδομιτικο.


Σε φόρα της αλλοδαπής, θα τον είχαν πάρει απ' τα μούτρα τον άνθρωπο. Εμείς εδώ είμαστε ανεκτικοί, μικρή η αγορά αφού.

Κάποιοι παραξενιάρηδες σαν τον Φάνη :) , γκρίνιαξαν για τους αστεϊσμούς μας, όμως νομίζω οτι κι εκείνος κατάλαβε μετά, πότε ειρωνευτήκαμε κάποιοι και πότε όχι (και ότι δεν ειρωνευόμασταν στην αρχή τουλάχιστον).

Αν δεν υπήρχαν μάλιστα και κάποιοι όπως εσύ Γιώργο, που φτάνεις να υπερασπιζεσαι το video, το θέμα θα είχε λήξει και κανείς δεν θα έδινε σημασία.
Αλλά να, όσο κι αν με διαολίζει να απαντήσω στο σχόλιό σου ("αυτο που λετε "αγγελια" εγω το βλεπω ως υπηρεσια που προσφερει με σκοπο το κερδος. Δεν ειναι κατι το μεμπτο", "ο τυπος δεν ειναι χομπιστας. Εχει επενδυσει σε ολο αυτο και μπραβο του" , "το μαρκετινγκ ειναι ενα σημαντικο κομματι του πως λειτουργει" "τακτικη μαρκετινγκ που εχει -  Απωτερος σκοπος ειναι οι πελατες"), ΔΕΝ θα το κάνω.
Θα πω μόνο, ότι υπάρχει ειδικό section στο forum που λέγεται AΓΟΡΑ (Agora ελληνιστί).
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW πουλάω ένα πετάλάκι σούπερ αυτή την εποχή.
( Δεν είναι "αγγελια" εγω το βλεπω ως υπηρεσια που προσφερω με σκοπο το κερδος. Δεν ειναι κατι το μεμπτο.  Δεν ειμαι χομπιστας. Αγοράζω και πουλάω με κέρδος. Εχω επενδυσει σε ολο αυτο και το μαρκετινγκ ειναι ενα σημαντικο κομματι του πως λειτουργώ-  Απωτερος σκοπος μου ειναι οι πελατες").

Βλέπεις πόσο λάθος  είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βρε Φάνη, αν κάποιος επαγγελματίας λούθιερ έβαζε ένα βιντεάκι στο οποίο να λέει απαντώντας σε ερωτήσεις ενδιαφερόμενων ...

"φίλε μου αν από αυτό το κομμάτι ξύλο δεν σου βγήκε καλή η κιθάρα πάρε άλλο κομμάτι να σου βγει καλύτερη γιατί φταίει το ξύλο που δεν βγήκε καλή"

 .... σε site οργανοποιών, χωρίς να λέει τίποτε άλλο, και το έβλεπες, πώς θα αντιδρούσες?

 

Και οι υπόλοιποι του site?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε @Tamtam, το "υπερασπιζομαι" διοτι θεωρω αδικη τοση προσωπικη (με το γαντι, και κοσμια παντα) επιθεση.

 

Για το σχολιο μου φυσικα και δεν αλλαζω αποψη. Ενα εκπαιδευτικο βιντεο δεν θα μπορουσε να παει στο section agora. Δεν ειναι διαφημιση. Ειναι εμμεση διαφημιση. Ειναι απολυτα ηθικο και πρεπον.

 

Επι της ουσιας του θεματος, συμφωνω 100% μαζι σου.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Φιλε @Tamtam, το "υπερασπιζομαι" διοτι θεωρω αδικη τοση προσωπικη (με το γαντι, και κοσμια παντα) επιθεση.

 

Για το σχολιο μου φυσικα και δεν αλλαζω αποψη. Ενα εκπαιδευτικο βιντεο δεν θα μπορουσε να παει στο section agora. Δεν ειναι διαφημιση. Ειναι εμμεση διαφημιση. Ειναι απολυτα ηθικο και πρεπον.

 

Επι της ουσιας του θεματος, συμφωνω 100% μαζι σου.


Μόνο που το thread περιλαμβάνει από κάτω εγγράφως όλα τα στοιχεία της "Αγορας" (website, mail, contact, πρόσκληση ενδιαφέροντος). Σε άλλα φόρουμ, κάτι τέτοια τα κόβουν με τη μία. Και όσοι κατασκευαστές συμμετέχουν σε αυτά που παρακολουθώ, ακόμη και αυτοί που είναι μέλη μεγάλων εταιριών (Digitech κ.λπ) δεν κάνουν πρόμο, αλλά απαντούν σε ερωτήσεις και συμετέχουν. Όταν πετάς ένα διαφημιστικό και φεύγεις, είσαι το λιγότερο σπάμερ.

Για να στο πω πιο απλά, αν αντί για τον ίδιο, είχα ποστάρει εγώ ή κάποιος άλλος από το φόρουμ το βιντεάκι του επειδή θεώρησα ότι είναι ενδιαφέρον, α) δεν θα είχαμε συμπεριλάβει τη ρεκλάμα από κάτω) β) θα είχε γίνει πάλι η ίδια συζήτηση ενδεχομένως, χωρίς όμως να χρειάζεται κανείς να υπερασπιστεί το όσιο δικαίωμα του δημιουργού του βίντεο να μας μοστράρει τη διαφήμιση των υπηρεσιών του στα μούτρα εν είδει καλόπιστης ανάρτησης.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

όταν μπορώ να αποφύγω να χρησιμοποιήσω το βασικό μου όργανο (αυτό που θα ηχογραφήσω ή θα παίξω, τουλάχιστον στο επόμενο live) θα το κάνω. Θες απο τσιγγουνιά, θες από γυφτιά, όπως θες πες το. Αλλά το κάνω. Προτιμώ να αφήνω το "κυριλέ" όργανο όσο λιγότερο παιγμένο, τουλάχιστον πριν από live.

Φάνη η άποψη σου είναι απολύτα σεβαστή και έχει αυξημένη βαρύτητα λόγω ιδιότητας. Πέρα από τις χορδές όμως, τι άλλο μπορεί να φθαρεί σε τόσο μεγάλο βαθμό σε μια κιθάρα ώστε να προτιμήσεις να την προφυλάξεις πριν τα live ή ηχογραφήσεις;

Εγώ προσωπικά θα έβγαινα σε live=πόλεμος με την κιθάρα που νιώθω  πιο σίγουρος, και αναφέρομαι στην σιγουριά που έρχεται απ’ τις πολλές ώρες εξάσκησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου