Προς το περιεχόμενο

[VIDEO] Η κιθάρα μου δεν είναι τόσο καλή για εγγραφή σε studio, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
5 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Κάποιοι παραξενιάρηδες

Αντε ρε άντε ρε αντε τωρα ρε αντε

 

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Πάντως βρε Φάνη, αν κάποιος επαγγελματίας λούθιερ έβαζε ένα βιντεάκι στο οποίο να λέει απαντώντας σε ερωτήσεις ενδιαφερόμενων ...

 "φίλε μου αν από αυτό το κομμάτι ξύλο δεν σου βγήκε καλή η κιθάρα πάρε άλλο κομμάτι να σου βγει καλύτερη γιατί φταίει το ξύλο που δεν βγήκε καλή"

  .... σε site οργανοποιών, χωρίς να λέει τίποτε άλλο, και το έβλεπες, πώς θα αντιδρούσες?


Με ψυχραιμία και ευγένεια. Και το έχω κάνει πολλές φορές (όχι εδώ, σε group του Facebook πχ) και μάλιστα απευθυνόμενος στον ίδιο τον συνάδελφο, με σεβασμό και επιχειρήματα. Εκτός αν είναι εριστικός, εμπαθής, αλλαζόνας, αγενής ή απατεώνας. Δεν νομίζω να είδα κάτι τέτοιο στον OP. 

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Αντε ρε άντε ρε αντε τωρα ρε αντε


'Αντε εσύ ρε
😀😍

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tamtam said:


Μόνο που το thread περιλαμβάνει από κάτω εγγράφως όλα τα στοιχεία της "Αγορας" (website, mail, contact, πρόσκληση ενδιαφέροντος). Σε άλλα φόρουμ, κάτι τέτοια τα κόβουν με τη μία. Και όσοι κατασκευαστές συμμετέχουν σε αυτά που παρακολουθώ, ακόμη και αυτοί που είναι μέλη μεγάλων εταιριών (Digitech κ.λπ) δεν κάνουν πρόμο, αλλά απαντούν σε ερωτήσεις και συμετέχουν. Όταν πετάς ένα διαφημοσιστικό και φεύγεις, είσαι το λιγότερο σπάμερ.

Για να στο πω πιο απλά, αν αντί για τον ίδιο, είχα ποστάρει εγώ ή κάποιος άλλος από το φόρουμ το βιντεάκι του επειδή θεώρησα ότι είναι ενδιαφέρον, α) δεν θα είχαμε συμπεριλάβει τη ρεκλάμα από κάτω) β) θα είχε γίενι πάλι η ίδια συζήτηση ενδεχομένως, χωρίς να χρειάζεται κανείς να υπερασπιστεί το όσιο δικαίωμα του δημιουργού του βίντεο να μας μοστράρει τη διαφήμιση των υπηρεσιών του στα μούτρα εν είδει καλόπιστης ανάρτησης.

 

Συμφωνω οτι ειναι αρκετα in your face το ολο σκηνικο. Ουτε εμενα αρεσει. Μεχρι εκει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 Έχω λοιπόν μια Gibson Les Paul του '58 την οποία λατρεύω αλλά όποτε πάω να γράψω κάτι, τίποτα, χάλια. Ακούγεται σαν Βilly Gibbons η σαν Clapton. Οπότε έχω την βασική μου την Kumika μόνο για live και recording sessions σε προθήκη με humidifier και την 58άρα την παίρνω στις πρόβες ή την έχω σπίτι αντί για gripmaster ή την παίρνω camping για γύρω απ' τη φωτιά.


Βασικά, ΑΥΤΟ είναι το μόνο που αξίζει να συζητηθεί σοβαρά. Practice όργανο VS stage όργανο. (θα έπρεπε να ) υπάρχει διαχωρισμός; Αν ναι, γιατί; Αν όχι, γιατί.
Aυτό θα έπρεπε να έχει γίνει thread και όχι να συζητάμε για φόρμες και καλτσοσώβρακα.
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, gkourmoul1 said:

Φιλε @Tamtam, το "υπερασπιζομαι" διοτι θεωρω αδικη τοση προσωπικη (με το γαντι, και κοσμια παντα) επιθεση.

 

Για το σχολιο μου φυσικα και δεν αλλαζω αποψη. Ενα εκπαιδευτικο βιντεο δεν θα μπορουσε να παει στο section agora. Δεν ειναι διαφημιση. Ειναι εμμεση διαφημιση. Ειναι απολυτα ηθικο και πρεπον.

 

Επι της ουσιας του θεματος, συμφωνω 100% μαζι σου.

Γιωργο γνωριζεις οτι τα βιντεο αποφερουν αμεσα κερδη και εμμεσα απο την μεθοδικη δομηση της επαγγελματικης εικονας του op

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε


Βασικά, ΑΥΤΟ είναι το μόνο που αξίζει να συζητηθεί σοβαρά. Practice όργανο VS stage όργανο. (θα έπρεπε να ) υπάρχει διαχωρισμός; Αν ναι, γιατί; Αν όχι, γιατί.

Αυτά είναι ωραία θέματα βρε παιδιά.

Γιατί δεν κάνουμε πια τέτοιες συζητήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekim said:

Αυτά είναι ωραία θέματα βρε παιδιά.

Γιατί δεν κάνουμε πια τέτοιες συζητήσεις;

 

Γιατί μαθαίνουμε το σωστό από αυτούς που ξέρουν.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, ekim είπε

Φάνη η άποψη σου είναι απολύτα σεβαστή και έχει αυξημένη βαρύτητα λόγω ιδιότητας. Πέρα από τις χορδές όμως, τι άλλο μπορεί να φθαρεί σε τόσο μεγάλο βαθμό σε μια κιθάρα ώστε να προτιμήσεις να την προφυλάξεις πριν τα live ή ηχογραφήσεις;


Δεν έχει καθόλου αυξημένη βαρύτητα, μιλάω σαν μουσικός εδώ και όχι σαν τεχνικός. Όταν έχω να κάνω αγγαρεία στην κιθάρα (δηλ. να δοκιμάσω licks, να "βγάλω" ένα κομμάτι, να "στήσω" ένα σόλο, προτιμώ να μην ξοδεύω ώρες από τις χορδές ή τα τάστα  ή το hardware της "κουστουμάτης"- η οποία υπ' όψη- είναι Epiphone). That's me. Ούτε το προτείνω, ούτε συμβουλεύω για αυτό. Έχω ένα όργανο handyman για τέτοιες δουλειές. Όταν πρέπει να πάω στην πρόβα, να φτιάξω ήχο και να εξασκηθώ σε αυτά που μελέτησα στη handyman, τότε πάω στο κουστούμι. Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου. Δεν βρίσκω τίποτα το μεμπτό σε αυτό και δεν θα απολογηθώ, ούτε θα δικαιολογηθώ σε κανέναν για την επιλογή μου. Και ούτε θα επιτρέψω σε κανέναν να με χλευάσει γι' αυτό ή να αστειευτεί ή να αμφισβητήσει, όχι την ορθότητα αλλά την πρόθεση. Και αν ήθελα θα το έγραφα και στο blog μου και θα έβαζα και link. Γιατί αυτό μου αρέσει να κάνω. Να φτιάχνω, να μιλάω και να γράφω για κιθάρες. Δεν κατάλαβα. Όλο το forum βρίθει από έμμεσες αναφορές σε Fender, Gibson, Thomann, Seymour Duncan, Κlon, JHS, Roland κ.ο.κ. Ο blogger και ο youtuber της διπλανής πόρτας μας πείραξε;

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου