Προς το περιεχόμενο

Πόσες κιθάρες χρειαζόμαστε πραγματικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, qesh said:

Οταν ημουν πιο νεος και δεν καταλαβαινα πολλα πραγματα ειχα βαλει στοχο να εχω πολλες διαφορετικες μεταξυ τους ωστε να εχω ολη την "γκαμα".Tele, strat, 335, LP, SG, superstrat, kramer, rickenbaker, danelectro κλπ

Αργοτρεα μεγαλωνοντας που καταλαβαινα περισσοτερα καποια πραγματα  αποφασισα κρατησω το holy triad tele-strat-LP.

Τωρα που εχω μεγαλωσει ακομα πιο πολυ και καταλαβαινω ακομα περισσοτερα εχω κρατησει μονο την tele μου

ειπαμε.....

νοιζ!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, qesh είπε

Οταν ημουν πιο νεος και δεν καταλαβαινα πολλα πραγματα ειχα βαλει στοχο να εχω πολλες διαφορετικες μεταξυ τους ωστε να εχω ολη την "γκαμα".Tele, strat, 335, LP, SG, superstrat, kramer, rickenbaker, danelectro κλπ

Αργοτρεα μεγαλωνοντας που καταλαβαινα περισσοτερα καποια πραγματα  αποφασισα κρατησω το holy triad tele-strat-LP.

Τωρα που εχω μεγαλωσει ακομα πιο πολυ και καταλαβαινω ακομα περισσοτερα εχω κρατησει μονο την tele μου

 

Την περίπτωση όσο μεγαλώνεις να ξεχνάς σιγά-σιγά ότι έχεις ακόμα κι άλλες κιθάρες την αποκλείουμε; 😄

  • Like 1
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φτάσει στο maximum στις τρείς κιθάρες με την μία να βρίσκεται στο σπίτι της τότε φίλης μου. Εναλλακτικά προτιμώ δύο και παίζω κυρίως με μία που αλλάζω κατά διαστήματα. Δεν μπορώ τις πολλές κιθάρες δεδομένου ότι έχουν έξοδα συντήρησης (σεταπ) κ.α. κάθε χρόνο. Ιδανικά θα ήθελα να έχω δέκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, D'Ailleurs said:

.Δεν μπορώ τις πολλές κιθάρες δεδομένου ότι έχουν έξοδα συντήρησης (σεταπ) κ.α. κάθε χρόνο

 

Δεν ειναι δεδομενο αυτο. Η κιθαρα δεν χρειαζεται να πηγαινει καθε χρονο στον τεχνικο. Αρκει να εισαι θεση να χρησιμοποιησεις ενα αλλεν και να δωσεις μιση στροφη στο truss rod, σε καθε αλλαγη καιρου (1-2 φορες τον χρονο), και να σφιξεις και καμια λασκαρισμενη βιδα. Αυτο, μαζι με αλλαγες χορδων θα ειναι το μονο που θα σου ζητησει μια σεταρισμενη κιθαρα, σε βαθος 3ετιας. Ειδικα σε περιπτωση που εχεις πολλες κιθαρες, η φθορα σε καθε μια, ξεχωριστα, ειναι ελαχιστη. 

 

Για καποιον που ξερει να κανει τα βασικα (relief, action, intonation, pickup height κλπ) θα κανει πολλα πολλα χρονια να επισκεφτει ειδικο (με δεδομενο οτι το υπολοιπο setup της κιθαρας -frets, nut κλπ- ειναι οκ).

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Δεν ειναι δεδομενο αυτο. Η κιθαρα δεν χρειαζεται να πηγαινει καθε χρονο στον τεχνικο. Αρκει να εισαι θεση να χρησιμοποιησεις ενα αλλεν και να δωσεις μιση στροφη στο truss rod, σε καθε αλλαγη καιρου (1-2 φορες τον χρονο), και να σφιξεις και καμια λασκαρισμενη βιδα. Αυτο, μαζι με αλλαγες χορδων θα ειναι το μονο που θα σου ζητησει μια σεταρισμενη κιθαρα, σε βαθος 3ετιας. Ειδικα σε περιπτωση που εχεις πολλες κιθαρες, η φθορα σε καθε μια, ξεχωριστα, ειναι ελαχιστη. 

  

Για καποιον που ξερει να κανει τα βασικα (relief, action, intonation, pickup height κλπ) θα κανει πολλα πολλα χρονια να επισκεφτει ειδικο (με δεδομενο οτι το υπολοιπο setup της κιθαρας -frets, nut κλπ- ειναι οκ).

 

δεν έχεις άδικο αλλά όποτε χρησιμοποίησα το αλεν στο rod ακόμα και με την χρήση της τηλεκάρτας (τότε) τα αποτελέσματα ήταν ότι νάναι κικιρίκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου στο θέμα έχει πάει ως εξής: 

 

Στην αρχή θες να έχεις μία γκάμα για ποικιλία. Για τους περισσότερους είναι τα γνωστά Strat, Tele, Les Paul, ίσως κάποιο σκάφος κτλ.

Μετά όμως αποκτάς κάποια που ίσως δεν ταιριάζει στα παραπάνω ( π.χ. μια Flying V), την οποία δεν είχες βάλει στην λίστα και απλά την πήρες επειδή την δοκίμασες και για κάποιο λόγο σου άρεσε. Άρα έχεις ήδη πάει στις 5, και μετά στις 10 κτλ...

 

Δεν μπορώ να μιλήσω για επαγγελματίες που παίζουν σε στούντιο ή live, αλλά εν τέλει για εμένα που παίζω στο σπίτι καταλαβαίνεις πως ακόμα και αν έχεις τις 3-4 που ήθελες ιδανικά εξ αρχής, πάντα θα έχεις μια αγαπημένη την οποία θα πιάνεις με το που θες να γρατζουνίσεις μετά από μια γεμάτη μέρα στη δουλειά. 

 

Οπότε η απάντηση αλλάζει σε μία! Ή μήπως....

 

Για εμένα όσο και να μου αρέσει μια συγκεκριμένη κιθάρα, μετά από καιρό την συνηθίζεις και ίσως και την..βαριέσαι. Οπότε μετά όποια άλλη και να πιάσεις θα σου κάνει κλικ, μόνο επειδή είναι διαφορετικός ήχος και αίσθηση από αυτό που έχεις συνηθίσει. 

 

Άρα η απάντηση για μένα είναι 2 με 3 την φορά, αλλά περιστασιακά τις αλλάζεις για να υπάρχει ενδιαφέρον.

 

Υ.Γ. Δεν μπορεί να είμαι μόνο εγώ που έχω όνειρο να έχω κάποια στιγμή έναν "ναό" με : Strat, Tele, Les Paul (ίσως και 335), έναν Marshall, έναν Fender και έναν Vox (με ένα switcher για να αλλάζεις και εύκολα μεταξύ τους), και μια μεγάλη γκάμα από πετάλια; 🤩

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να πω ότι επειδή είμαι και ψυχαναγκαστικός θέλω οι κιθάρες μου να είναι μόνο στράτ (όλες) ή v (όλες), δηλαδή όχι συνδιασμός μία στρατ και μία v και μάλιστα v τύπου epiphone/gibson όχι μοντέρνες jackson. Μην ψάχνετε απάντηση ο ψυχολόγος μου δεν μπορεί να το εξηγήσει. 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Δημοσθένης Μανώλης είπε

. Δεν μπορεί να είμαι μόνο εγώ που έχω όνειρο να έχω κάποια στιγμή έναν "ναό" με : Strat, Tele, Les Paul (ίσως και 335), έναν Marshall, έναν Fender και έναν Vox (με ένα switcher για να αλλάζεις και εύκολα μεταξύ τους), και μια μεγάλη γκάμα από πετάλια; 🤩

 

 

Κατσε ρε φιλωΟυς με παρακολουθεις? 🤣

 

https://superfunk12.wordpress.com/my-gear/

 

εξω απο την πλακα οταν ΟΝΤΩΣ επαιζα επαγγελματικα ειχα 2 tele & εναν ενισχυτη..

οταν σταματησα γεμισα κιθαρες και τζιμπραγκαλα..... 

 

Τωρα ειμαι ξανα στη φαση να τα σπρωξω σχεδον ολα και να κρατησω μονο 2 tele,τα λιγα πεταλια μου & τον Marshall μου ....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dorian Earl Gray είπε

 

Την περίπτωση όσο μεγαλώνεις να ξεχνάς σιγά-σιγά ότι έχεις ακόμα κι άλλες κιθάρες την αποκλείουμε; 😄

Βλεπω ακομα καλα (με 👓 βεβαια) και δεν βλεπω αλλες κιθαρες τριγυρω

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι μία, θέλω πολλές.

Κάθε 5-6 μήνες κάνω αλλαγή, πιάνω την ξεχασμένη, την φτιάχνω, παίζω και κάθε φορά λέω "αυτή είναι! Γιατί δεν παίζω μόνο με αυτή"

Πάντα το ίδιο πράγμα, κάποιος να με βοηθήσει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου