Προς το περιεχόμενο

Πόσες κιθάρες χρειαζόμαστε πραγματικά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε σου αρέσουν ηχητικά οι τέλε με SH, HH? και αν όχι γιατί? Προσανατολίζομαι να πάω κι εγώ πρώτα για μια Squier να δω πως θα πάει η συμβίωση μαζί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι.

Ειδικά αυτές με mini humbucker στον neck και κλασσικό μονό Tele για bridge

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Δύο κιθάρες, άντε τρεις (άντε δεκατρείς 😛 ) το πολύ είναι μια χαρά. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν τρία ενδεχόμενα:

είτε είσαι συλλέκτης,

είτε είσαι επαγγελματίας που πρέπει να έχει back up όργανα ειδικά αν παίζει σε σχεδόν καθημερινή βάση,

είτε (το πιο σύνηθες) έχεις G.A.S. (και έχεις πέσει θύμα marketing, έχω μείνει ΧΑΖΟΣ από το level του marketing που έχει φτάσει η συγκεκριμένη βιομηχανία).

Ας μην γελιόμαστε. Αν μπεις στο τριπάκι πχ να πεις ''έχω strat, έχω tele, έχω lp αλλά μου λείπει ένα... ταυράκι'' και μετά πεις ''έχω strat, έχω tele, έχω lp, έχω ταυράκι αλλά μου λείπει ένα.. σκάφος'' και μετά πεις ''έχω strat, tele, lp, SG, σκάφος αλλά μου λείπει και μια strat με τους τάδε μαγνήτες'' και μετά ''έχω μπλα μπλα μπλα αλλά ωραία θα ήταν και μια PRS, είναι κάτι διαφορετικό'' και μετά πας και σε flying V, firebird, Jazzmaster, explorer, 80's superduper shredding guitar, κτλ μεριά, ε, κάπου καταλαβαίνεις το μάταιο του κόσμου ετούτου :classic_biggrin:

 

   Ο λόγος της αέναης αυτής αναζήτησης είναι ότι στην ουσία, κάθε όργανο (μοντέλο) ακούγεται διαφορετικό, όχι ''καλύτερο'' από ένα άλλο και επιζητούμε να έχουμε και το διαφορετικό, ενώ έχουμε ξεχάσει ότι και αυτά που έχουμε στην κατοχή μας, σε σχέση με άλλα όργανα, ''διαφορετικό'' ακούγεται ούτως ή άλλως, και ακόμα και 1.000 κιθάρες να αποκτήσει κάποιος, πάντα θα υπάρχει αυτό το διαφορετικό σε όλες τις άλλες. Πάνω από τρεις διαφορετικές καλές κιθάρες είναι πραγματικά ΜΑΤΑΙΟ να πεις ότι ''χρειάζεσαι'' επιπλέον. Απλά, ομολογείς στον εαυτό σου ότι έχεις g.a.s. (αν δεν ανήκεις στις άλλες δυο κατηγορίες), το αποδέχεσαι και με αυτό ζεις και πορεύεσαι (έτσι κάνω εγώ τουλάχιστον 😛 )

 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  Εμένα πάντα μου φαινόταν ωραίο να έχεις τουλάχιστον μία καλή κιθάρα για κάθε μουσικό στυλ που θέλεις να παίξεις. Οπότε strat, tele, les Paul, 335, ένα σκάφος, μια ακουστική, μια φλαμένκο, μια κλασική, resonator, μαζεύονται..

 

Οσο καλές και να είναι, ποτέ δε θα ακουστεί μια Les Paul σαν tele πχ. Αργά η γρήγορα αν σου αρέσουν τα αντίστοιχα είδη, γίνεται λογικό να πάρεις μια. Από κει και πέρα, αν ασχολείσαι με ακουστική πχ και παίζεις, σπίτι σου η έξω, αργά η γρήγορα έχεις μια Martin θέλεις μια taylor, άλλο όργανο εντελώς.. Και πάει λέγοντας.. Σκάφος με built in διπλούς, θέλεις ένα με μονό floating, μετά ένα με p90... Μπορώ να γράφω μέχρι αύριο 🙂🙂
 

Καλά να είμαστε να αγοράζουμε να πουλάμε και να παίζουμε όργανα! 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ με το post του alter!! 

Εγώ από τη μεριά μου πάντα παίζω λίγο περισσότερο όταν μπαίνει στην παρέα μια 'καινούργια κυρία'! Εδώ πέννες τεστάρω και κολλάω καμμιά εβδομάδα!! 

Το περίεργο με τις κιθάρες είναι ότι ακόμα και δύο ολόιδιες, ακούγονται λίγο διαφορετικά κι εκεί είναι που κολλάμε, τις κρατάμε και μαζεύονται... 

Πρέπει να το παραδεχθούμε όλοι πως η κιθάρα εκτός από χρηστικό όργανο είναι και φετίχ. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτή η ικανοποίηση που νιώθουμε όταν παίρνουμε ένα νέο όργανο που έχει το σχήμα, χρώμα, ήχο που επιθυμούμε εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή και ας το παρατήσουμε μετά από λίγο! 

Νομίζω πως έχω όσες και όποιες χρειάζομαι, αλλά αν έπρεπε να μείνω με αυτές που πραγματικά χρειάζομαι αυτές θα ήταν: 

1.Ενα σκάφος με humbucker. 

2.Ενα σκάφος με floating mini humbucker. 

3.Μια tele. 

4.Μια tele με neck humbucker. 

5.Μια tele (Nashville mod) με τρείς μονούς. 

6.Μια ελαφριά Les Paul. 

7.Μια καλή ακουστική. 

8.Μια καλή Ovation. 

9.Μια κλασσική με cutaway. 

10. Μια solid body κλασσική για τα live. 

(Δεν βάζω strat αφού δεν συμπαθώ τo contour body και κάνω τη δουλειά μου άριστα με την Nashville tele και επίσης δεν βάζω semi τύπου 335 γιατί δεν με βόλεψαν...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στη χειρότερη πάντως εγώ με μια ηλεκτρική, ένα σκάφος, μια ακουστική και μια κλασική επιβιώνω, ενισχυτή δε χρειάζομαι.. ψέματα μπορεί να πάρω κάνα δυο.. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είμαι κι εγω της λογικής "ένα όργανο για κάθε ήχο" κι όχι πολλές παραλλαγές του ίδιου.

Γι αυτό πάντα όσες κιθάρες και να είχα, ήταν εξαιρέσεις όταν έκανε overlap η μια την άλλη.

Σήμερα λοιπόν κατέληξα να παίζω τους παρακάτω βασικούς ήχους:

  • 335 με humbuckers
  • Les Paul chambered με P90
  • Strat SSS
  • Jazzbox με humbucker 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alter είπε

Στη χειρότερη πάντως εγώ με μια ηλεκτρική, ένα σκάφος, μια ακουστική και μια κλασική επιβιώνω, ενισχυτή δε χρειάζομαι.. ψέματα μπορεί να πάρω κάνα δυο.. 😉

και εγω χωρις σκαφος δεν μπορω ..{και ας με σκιζει ο Τσι}

 

110757.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου