Προς το περιεχόμενο

Marshall Dsl20cr vs EVH 5150III LBXII 15Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

Μεταξύ αυτών των 2 ενισχυτών ποιος είναι καλύτερη επιλογή για κλασσικό ροκ,80's μέχρι Iron Maiden και Μetallica τα πιο βαριά?   Πάω για αγορά καινούργιου λαμπάτου και θέλω να είναι μέχρι 20 watt, με διαθέσιμη επιλογή μείωσης των βατ σε 10 ή 5,   να είναι δικάναλος και να έχει αρκετό gain ώστε να μην χρειάζεται να βάζω πετάλια overdrive. Έχω ήδη τον dsl40cr και τον jvm410 αλλά θέλω πλέον να πάω σε κάτι που να παίζει καλά αλλά σε χαμηλότερη ένταση και να είναι λίγο πιο ελαφρύ. Την χαμηλή ένταση την θέλω τόσο για το σπίτι όσο και για τα live αφού πάντα μπαίνει μικρόφωνο, και σε πολλούς χώρους  η ένταση του πάλκου πρέπει να είναι χαμηλή. Υπάρχει πιθανή σκέψη και για dsl5cr αντί dsl20. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 5αρη δεν θα τον ακους χωρις μονιτορ.

Επισης, το 10αρι ηχειο δεν διδει τον απαιτουμενο ογκο. Αυτο αλλαζει βεβαια...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Τον 5αρη δεν θα τον ακους χωρις μονιτορ.

Επισης, το 10αρι ηχειο δεν διδει τον απαιτουμενο ογκο. Αυτο αλλαζει βεβαια...

Όταν παίζουμε με την μπάντα συνήθως έχουμε 2 site για να ακούμε οπότε νομιζω δεν θα έχω πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι με μερικούς χώρους που δεν πρέπει  ο ενισχυτής να ακούγεται πάρα πολύ δυνατά για να μην χαλάει την έξω μίξη. Αυτό με το 10 ηχείο και τον όγκο ίσως είναι πρόβλημα αν και γενικά τα πολλά μπάσα στην κιθάρα τα αποφεύγω για να μην μπερδεύει με το μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει 12αρι ηχειο, και εχει πολλα μπασα γενικοτερα. Εχω εντελως κλειστο το bass. Με το 10αρι το εχω ψιλοτερμα.

 

Ισως με το 10αρι να σε βολεψει. Υποψη, οτι το καθαρο καναλι δεν κανει breakup οπως ο dsl20 και dsl40. Μενει καθαρο μεχρι τελους, με ελαχιστο breakup σε humbackers.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ισως με το 10αρι να σε βολεψει. Υποψη, οτι το καθαρο καναλι δεν κανει breakup οπως ο dsl20 και dsl40. Μενει καθαρο μεχρι τελους, με ελαχιστο breakup σε humbackers.

 

Χρειάζομαι τα καθαρά οπότε αυτό με βολεύει, αν και δεν ξέρω μέχρι σε τι ένταση διατηρούνται καθαρά. Αυτό που με ανησυχεί με τον dsl5 και τον dsl20 είναι αν έχει αρκετό gain πχ για Iron Maiden. O dsl40 στο OD2(κόκκινο) έχει ικανοποιητικο για τα γούστα μου, αλλα το πράσινο θα έλεγα οτι μου πέφτει λίγο σε μερικές περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ο 5αρης εχει gain για maiden.

Το πολυ πολυ τον σπρωχνεις λιγο με ενα od πεταλι.

Με τι κιθαρα παιζεις?

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να βάζω καθόλου OD πετάλι και ο βασικός λόγος είναι ότι για να αλλάζω απο καθαρό σε βρώμικο χρειάζεται να πατάω 2 πετάλια και να κάνω ποδοπατητό. Γενικά θέλω πολύ gain με ένα πάτημα , και αν θέλω λιγότερο χαμηλώνω το volume της κιθάρας. Ο EVH με τέσσερις προενισχύτριες πιστεύω έχει gain με το τσουβάλι και δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω για τον evh. Ισως να σου κανει δουλεια οντως.

 

Με οd πεταλι always on, και χαμηλα το gain, το καθαρο καναλι θα κανει ενα απαλο breakup. Μονο εαν θες κρυσταλλο ηχο, σβηνεις το πεταλι.

 

Εαν θες σου ηχογραφω gain του lead καναλιου να δεις που φτανει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου κάποια στιγμή ήθελα κι εγώ μικρό ενισχυτή για τέτοια (και πιο βαριά) παιξίματα, οπότε έπαιξα με όλους τους ενισχυτές αυτής της συνομοταξίας. Ένα θα σου. Μόνο EVH LBX II, τα πατάει όλα τα άλλα κάτω. Ποτέ δεν εκφράζομαι έτσι γιατί θα βγει κάποιος που έχει το άλλο μηχάνημα και θα παρεξηγηθεί, αλλά ο μικρός EVH είναι φανταστικός ενισχυτής.

 

Καταρχάς έχει τόσο γκάζι που το πετάλι από μπροστά θα το θέλεις για κάνα solo. Το καθαρό του είναι υπερτίμιο, φτάνει και σε ψιλό-crunch επίπεδα, σε περίπτωση που θες να ρίξεις καμιά μπλουζιά.

 

Ειδικά σε καμπίνα με σοβαρά μεγάφωνα ο ενισχυτής πετάει, δε δίνει καθόλου την αίσθηση του "μικρού" ενισχυτή. Πήγαινε άφοβα λέμε.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos παίζει να είχες παίξει και με prs Tremonti ή δεν είχε κυκλοφορήσει τότε;;

 

Κι εγώ EVH LBX προτείνω . Απίστευτος ενισχυτής , τον είχα αλλά η πρώτη έκδοση δεν είχε καθαρό και τον έδωσα . Δεν θα με χάλαγε να τον κρατούσα αλλά δεν είμαι και επαγγελματίας να έχω 2-3 

 

θα σε καλύψει από 80'ς μέχρι μοντέρνο μεταλ . 

 

Θα πρότεινα και αλλαγή λαμπών και ένα clean boost για να κελαηδήσει 

 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου