Προς το περιεχόμενο

Marshall Dsl20cr vs EVH 5150III LBXII 15Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

@BillTrantos παίζει να είχες παίξει και με prs Tremonti ή δεν είχε κυκλοφορήσει τότε;;

 

Κι εγώ EVH LBX προτείνω . Απίστευτος ενισχυτής , τον είχα αλλά η πρώτη έκδοση δεν είχε καθαρό και τον έδωσα . Δεν θα με χάλαγε να τον κρατούσα αλλά δεν είμαι και επαγγελματίας να έχω 2-3 

 

θα σε καλύψει από 80'ς μέχρι μοντέρνο μεταλ . 

 

Θα πρότεινα και αλλαγή λαμπών και ένα clean boost για να κελαηδήσει 

 

 

Δυστυχώς όχι, τη φετινή φουρνιά δεν την έχω δοκιμάσει. Ο MT-15 από direct comparisons που μου έστειλες ένας γνωστός μου από την Πολωνία είναι ένας mini Archon ουσιαστικά. Αν σου αρέσει αυτή η μοντέρνα Αμερικάνικη χροιά που πάει προς Boogie θα ξετρελαθείς. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν γνωριζω για τον evh. Ισως να σου κανει δουλεια οντως.

 

Με οd πεταλι always on, και χαμηλα το gain, το καθαρο καναλι θα κανει ενα απαλο breakup. Μονο εαν θες κρυσταλλο ηχο, σβηνεις το πεταλι.

 

Εαν θες σου ηχογραφω gain του lead καναλιου να δεις που φτανει.

 

Σε ευχαριστώ gkourmoul1, δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία της ηχογράφησης, έχω την εντύπωση πως το gain είναι παρόμοιο με το gain που έχει ο dsl40 στο πράσινο OD κανάλι, ίσως και λίγο παραπάνω από όσα διαβάζω σε ξένα φόρουμ. Δυστυχώς το od πετάλι χρωματίζει λίγο τον ήχο το οποίο είναι κάτι που δεν επιθυμώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρηγορη ηχογραφηση εκανα πριν ξυπνησει ο μπομπιρας. Δεν ρυθμισα ενισχυτη, δεν κουρδισα. Ειμαι και κουλος...

 

Τερμα gain, στη μεση το vol, με prs se 24. Καρφι στον ενισχυτη.

 

DR0000_0040.mp3

 

Σιγουρα μπορεις να βρεις καλυτερο ηχο απο αυτον. Στα λεφτα αυτα ισως οχι.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια γρηγορη ηχογραφηση εκανα πριν ξυπνησει ο μπομπιρας. Δεν ρυθμισα ενισχυτη, δεν κουρδισα. Ειμαι και κουλος...

 

Τερμα gain, στη μεση το vol, με prs se 24. Καρφι στον ενισχυτη.

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


DR0000_0040.mp3 945 kB · 5 downloads

 

 

Σιγουρα μπορεις να βρεις καλυτερο ηχο απο αυτον. Στα λεφτα αυτα ισως οχι.

 

Το gain φαίνεται ικανοποιητικό αν και δεν μπορώ να καταλάβω λεπτομέρειες αν δεν τον ακούω live και να παίζω ο ίδιος! Ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βασικά έχω ήδη 2 μαρσαλ και καλό θα ήταν να μην πάρω και τρίτο. Επίσης για τον dsl20 εχω διαβάσει διάφορα προβλήματα με το loop. Ενδιαφέροντα και δελεαστικά αυτά που λέτε για τον EVH. Προς τα εκεί έτεινα να πάω, τώρα όμως με τον PRS MT15 με βάλατε σε σκέψεις! Ενα πλεονέκτημα που έχει υπερ του EVH είναι το ξεχωριστώ eq. Ποιον να διαλέξει κανείς άραγε?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελείως διαφορετικό voicing. Θέλει σίγουρα δοκιμή από κοντά. Ο EVH υπάρχει στο Νάκα, στο κέντρο. Απλά τον έχουν σε μία τελείως αδιάφορη Orange καμπίνα, οπότε έχε το αυτό στο νου σου αν πας να τον ακούσεις.

 

O PRS από την άλλη νομίζω δεν υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα... Άπειρο gain και αυτός πάντως, πετάλι θα έβαζα μπροστά μόνο για να τον σφίξω λιγάκι, μου ακούγονται λίγο πλαδαρά τα μπάσα του. Εδώ το clip ενός φίλου που παίζει με PRS MT-15 και Impulse Responses.

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, BillTrantos said:

O PRS από την άλλη νομίζω δεν υπάρχει ακόμα στην Ελλάδα.

 

Μπορεί ναι μπορεί και όχι, αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις ένα τηλέφωνο σ' αυτούς μήπως και υπάρχει.

 

https://www.skroutz.gr/s/17026874/PRS-Guitars-MT15.html

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε λαμπάτος της προκοπής, με OD μπροστά.

Καλή 4χ12 και Hot κεραμικούς.

Χωρίς OD, τζατζίκι χωρίς σκόρδο.

Οι ήχοι που ψάχνεις είναι όλοι φτιαγμένοι με το boost βασικό παίχτη.

 

Οι ενισχυτές που έχεις είναι καλύτεροι από αυτόν που θες να πάρεις😁

1)Με ένα eq στη λούπα μπορείς να κόψεις 12db, χωρίς διαφορά στον ήχο.

2)https://www.thomann.de/gb/fryette_power_station_ps2.htm

Με αυτό λύνεις όλα σου τα θέματα.

 

Αυτό αν σώνει και καλά θες μικρό https://www.thomann.de/gb/victory_amplifiers_the_sheriff_22_head.htm

Επεξεργασμένο από sharpshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου