Προς το περιεχόμενο

Marshall Dsl20cr vs EVH 5150III LBXII 15Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Με απεριόριστο budget θα επέλεγα έναν λαμπάτο με μια 2x12 για τη σκηνή και ένα IR loader για να στέλνει στην κονσόλα, ούτε μικρόφωνα, ούτε τίποτα. 

 

Αυτό το ΙR loader, αν και δεν το έχω δοκιμάσει  φαίνεται μια καλή λύση για να γλυτώσεις τα προβλήματα του μικροφώνου. Βεβαια δεν ξέρω αν χάνει κάπου αλλού σε σχέση με το μικρόφωνο. Για την καμπίνα ίσως η 1Χ12 για μένα θα ήταν πιο κατάλληλη, ειδικά σε κλειστούς χώρους και μικρές σκηνές που πρέπει να κρατάμε την ένταση του πάλκου χαμηλά. Βέβαια η 2Χ12 και η 4Χ12  έχουν άλλη χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν έχεις στο μυαλό σου ότι Impulse Response είναι αυτό που ακούμε ως αποτέλεσμα κεφαλής-καμπίνας-μικροφώνου σε οποιοδήποτε monitor, studio ή stage, τότε δε βρίσκω λόγο να μη σε βολέψει και γιατί όχι να σου αρέσει κιόλας. Αν πας να το συγκρίνεις με κάτι που δεν είναι, δηλαδή η απευθείας αίσθηση της καμπίνας στα αυτιά σου από απόσταση 2-3-10 μέτρων, τότε θα απογοητευτείς.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2019 στις 1:06 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Αν και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ενας 40αρης μπορει να ενοχλησει σε μια σκηνη που παιζεται iron maiden και υπαρχουν τυμπανα.

Θα συμφωνησω απολυτα.

 

Αν και οι απαντησεις εχουν παει αλλου το θεμα

παω πισω στο αρχικο  ερωτημα σου

Παράθεση

Μεταξύ αυτών των 2 ενισχυτών ποιος είναι καλύτερη επιλογή για κλασσικό ροκ,80's μέχρι Iron Maiden και Μetallica τα πιο βαριά? 

EVH πααΑΑΑααρα πολυ καλα καθαρα και gain ατελειωτο.

 

Υ.Γ. Δεν θα επαιρνα τα λιγα watt.

Το ποσο χαμηλα θα ακουγεσαι, το ρυθμιζει το χερι σου οπως ξερεις,

ακομα και σε μια 4χ12.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, digisilence είπε

 

Υ.Γ. Δεν θα επαιρνα τα λιγα watt.

Το ποσο χαμηλα θα ακουγεσαι, το ρυθμιζει το χερι σου οπως ξερεις,

ακομα και σε μια 4χ12.

 

Είναι τόσο πρόβλημα τα λίγα βατ άμα υπάρχει μόνιτορ? Να μου πεις αλλιώς ευχαριστιέσαι τον ήχο από την καμπίνα και αλλιώς από το μόνιτορ. Πάντως τον Dsl40 τον παίζω πάντα στα μισά βατ και με ένταση αρκετή όση χρειάζεται μέχρι να αρχίσει να δουλεύει η τελική λάμπα. Στα κανονικά βατ (40), πρέπει να είναι υπερβολικά δυνατά για να δουλέψει η τελική..ήδη έχω αποκτήσει κάποια μόνιμη εμβοή οπότε δεν με παίρνει άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2019 στις 1:37 ΜΜ, johnwow13 είπε

Γεια χαρά σε όλους!

Μεταξύ αυτών των 2 ενισχυτών ποιος είναι καλύτερη επιλογή για κλασσικό ροκ,80's μέχρι Iron Maiden και Μetallica τα πιο βαριά?   Πάω για αγορά καινούργιου λαμπάτου και θέλω να είναι μέχρι 20 watt, με διαθέσιμη επιλογή μείωσης των βατ σε 10 ή 5,   να είναι δικάναλος και να έχει αρκετό gain ώστε να μην χρειάζεται να βάζω πετάλια overdrive. Έχω ήδη τον dsl40cr και τον jvm410 αλλά θέλω πλέον να πάω σε κάτι που να παίζει καλά αλλά σε χαμηλότερη ένταση και να είναι λίγο πιο ελαφρύ. Την χαμηλή ένταση την θέλω τόσο για το σπίτι όσο και για τα live αφού πάντα μπαίνει μικρόφωνο, και σε πολλούς χώρους  η ένταση του πάλκου πρέπει να είναι χαμηλή. Υπάρχει πιθανή σκέψη και για dsl5cr αντί dsl20. 

 

Δεν θα έπαιρνα άλλο ενισχυτή. Ο Jvm άλλωστε είναι ενισχυτάρα και καλύπτει τα είδη που σου αρέσουν. Οι πολύ μικροί λαμπάτοι με μικρά μεγάφωνα θα ακούγονται χάλια (ειδικά για το στυλ που θες), ενώ με τους μεγαλύτερους πάλι θα θέλεις ένταση για να τους χαρείς.  

 

Θα κοιτούσα σε κάτι κορυφαίο ψηφιακό, Kemper η Axe. Προσωπικά από τότε που πήρα το πρώτο ούτε που ξαναασχολήθηκα με ενισχυτές, λάμπες εντάσεις κλπ. Έχει όλα τα tones που μπορεί να χρειαστείς ποτέ, και όταν θα θέλεις να κάνεις καμιά κατεδάφιση θα έχεις είτε τον Jvm, είτε βάζεις στη λούπα το Kemper και χρησιμοποιείς τον τελικό του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kemper ή axe fx

+

fryette power station

Για όποιον ψάχνει την απόλυτη λύση.

Τα υπόλοιπα είναι απλά φετίχ και gas πλέον.

Εδώ οι metallica βγαίνουν με axe fx και crown transistor,

που μιλάμε για budget πετρελαϊκής🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αφήνω αυτό το διαμαντάκι εδώ να υπάρχει (δεν έχω καμία σχέση με τον πωλητή).

Είναι πολλά βατ βέβαια, αλλά .... τα έχει όλα.

https://smart.noiz.gr/details.php?id=415824

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμείς του λέμε να πάρει έναν ψωροEVH των 600 ευρώ ( λιγότερο κάνει ) και εσείς του προτείνετε axe fx & Kemper . Ρωτήσατε το παιδί αν θέλει να δώσει 2-3 χιλιάρικα ή τεσπα όσο κάνουν αυτά τα πράματα του σατανά  ;;; 😛

  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου