Προς το περιεχόμενο

Marshall Dsl20cr vs EVH 5150III LBXII 15Watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

εμείς του λέμε να πάρει έναν ψωροEVH των 600 ευρώ ( λιγότερο κάνει ) και εσείς του προτείνετε axe fx & Kemper . Ρωτήσατε το παιδί αν θέλει να δώσει 2-3 χιλιάρικα ή τεσπα όσο κάνουν αυτά τα πράματα του σατανά  ;;; 😛

 

Αν πάρω τον EVH  πρέπει να πάρω και την καμπίνα του, την 1Χ12 που έχει (άλλα 300), γιατί εγώ έχω μόνο 2Χ12 και 4Χ12 (οι οποίες σκονίζονται σε ενα υπόγειο).

Η αλήθεια είναι δεν ψήνομαι πολύ να διαθέσω 2-3 χιλιάρικα για να πάρω axe fx & και kemper 🙂

Εχω την gt-1000,αν δεν θέλω να κουβαλώ ενισχυτές. Έχει κανείς εμπειρία στο πόσο διαφέρει όσο αφορά τον ήχο από τα axe fx και kemper?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η Boss GT-1000 είναι η μόνη πεταλιέρα που δεν έχω παίξει από τις "ακριβές". Σε ένα forum που είμαι μέλος και έχει κόσμο τρελαμένο με modelers λένε όλοι ότι είναι αρκετά μεγάλη η απόσταση των amp sims του από Axe Fx, Kemper και Atomic. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnwow13 είπε

 

Εχω την gt-1000,αν δεν θέλω να κουβαλώ ενισχυτές. Έχει κανείς εμπειρία στο πόσο διαφέρει όσο αφορά τον ήχο από τα axe fx και kemper?

Δεν ειναι τόσο απλή η σύγκριση.

Αν βάλεις τις "μετρήσεις" κάτω και τις συγκρινεις, ναι δεν έχουν σχέση.

 Μπορεί όμως πολυ ευκολα κι ένας πoυ παίζει με prs custom πάνω σε slo100 να ακουστεί απαίσια διπλα σε κάποιον που παίζει με harley benton πάνω σε ένα boss katana.

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αιρετική άποψη, θεωρώ ότι ήδη έχεις όλα τα υλικά για να φτιάξεις ήχο, κιθάρα, πεταλιέρα, ενισχυτές, απλά ψάξου λίγο παραπάνω με τον εξοπλισμό σου.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλύτερο ήχο θα πάρεις σε εντάσεις σπιτιού αγοράζοντας ενάν νέο ενισχυτη, ένα 5%; ένα 10%; Νομίζω ότι πέρα από τη χαρά της αγοράς ενός νέου gear δεν θα δεις κάποια αξιοσημειωτη διαφορά σε βάθος χρόνου..

 

 

  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Rebel_Of_South said:

εμείς του λέμε να πάρει έναν ψωροEVH των 600 ευρώ ( λιγότερο κάνει ) και εσείς του προτείνετε axe fx & Kemper . Ρωτήσατε το παιδί αν θέλει να δώσει 2-3 χιλιάρικα ή τεσπα όσο κάνουν αυτά τα πράματα του σατανά  ;;; 😛

Πρότεινα στο πρώτο μου ποστ axe fx version 1, ούτε καν ultra,

imo δε μπορείς να χεις καλύτερο ήχο με λιγότερα λεφτά + αμέτρητες δυνατότητες (εφέ κλπ.)

Ξαναγράφω, τα υπόλοιπα είναι για την κ@#$@ και μόνο, που αν ο φίλος την έχει ας πάει προς τα κει.

Αν όμως ψάχνει εργαλείο, στα λεφτά που το βρίσκεις can't be beaten.

+https://www.thomann.de/gb/two_notes_torpedo_cab.htm

+https://www.thomann.de/gb/quilter_interblock_45.htm

Από βόλτα σε φίλο για jam, μέχρι live σε 50κ κόσμο 

Με το ΙΔΙΟ ήχο και χωρίς κουβάλημα.

 

και πέσατε να με φάτε😁

 

Επεξεργασμένο από sharpshooter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Axe Fx Standard έχει 6 IR θέσεις, είπαμε δε χρειαζόμαστε 2000 που προσφέρει το ΙΙΙ, αλλά και οι 6 είναι λίγες, για μένα προσωπικά... Το Ultra τουλάχιστον δίνει 10, κάτι γίνεται εκεί.

 

Για μένα ο φίλος χρειάζεται reactive loadbox, audio interface και monitors, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρεις power amp distortion στο σπίτι. Στις πρόβες μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιον από τους ενισχυτές του σε χαμηλότερο watt mode.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, sharpshooter said:

 

Αν όμως ψάχνει εργαλείο, στα λεφτά που το βρίσκεις can't be beaten.

+https://www.thomann.de/gb/two_notes_torpedo_cab.htm

+https://www.thomann.de/gb/quilter_interblock_45.htm

 

με πεταλια πως κουμπωνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2019 στις 3:13 ΠΜ, johnwow13 είπε

 

Αν πάρω τον EVH  πρέπει να πάρω και την καμπίνα του, την 1Χ12 που έχει (άλλα 300), γιατί εγώ έχω μόνο 2Χ12 και 4Χ12 (οι οποίες σκονίζονται σε ενα υπόγειο).

 

Γιατί; Δεν συνδέεται με 2Χ12; 

Γενικά, κι εγώ πιστεύω ότι η συνταγή είναι με κάποιο booster για να έχεις κι ένα πιο προσωπικό ήχο ανάλογα πως χρωματίζεις. Αλλά όπως κόβω τις προτιμήσεις σου μάλλον σου κάνει ένας πιο σφιχτός ενισχυτής χωρίς booster (και γιατί όχι eq..;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, schreivox είπε

Γιατί; Δεν συνδέεται με 2Χ12; 

Γενικά, κι εγώ πιστεύω ότι η συνταγή είναι με κάποιο booster για να έχεις κι ένα πιο προσωπικό ήχο ανάλογα πως χρωματίζεις. Αλλά όπως κόβω τις προτιμήσεις σου μάλλον σου κάνει ένας πιο σφιχτός ενισχυτής χωρίς booster (και γιατί όχι eq..;) 

Ο βασικός λόγος που δεν θέλω την 2Χ12 είναι ότι προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω την ένταση στο πατάρι, και η 1Χ12 μπορεί να μην ακουγεται τόσο καλά όσο η 2X12 αλλά σίγουρα είναι πιο ήσυχη. 2ος λόγος είναι ότι είναι πιο βαριά, αν και για τον καλό ήχο τύφλα να έχουν τα κουβαλήματα! 

Για το booster τώρα..ο βασικότατος λόγος που δεν θέλω μπουστερ είναι ότι δεν θέλω να πατάω πολλά πετάλια αλλάζοντας απο καθαρά (πολύ καθαρά) σε βρώμικα και το αντίθετο. Φτανουν τα delay και το clean boost για σόλο. Βέβαια ένα Βοss SD-1 το έχω εκεί να βρίσκεται αλλά συνήθως δεν το χρησιμοποιώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, johnwow13 said:

Ο βασικός λόγος που δεν θέλω την 2Χ12 είναι ότι προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω την ένταση στο πατάρι, και η 1Χ12 μπορεί να μην ακουγεται τόσο καλά όσο η 2X12 αλλά σίγουρα είναι πιο ήσυχη. 2ος λόγος είναι ότι είναι πιο βαριά, αν και για τον καλό ήχο τύφλα να έχουν τα κουβαλήματα! 

Για το booster τώρα..ο βασικότατος λόγος που δεν θέλω μπουστερ είναι ότι δεν θέλω να πατάω πολλά πετάλια αλλάζοντας απο καθαρά (πολύ καθαρά) σε βρώμικα και το αντίθετο. Φτανουν τα delay και το clean boost για σόλο. Βέβαια ένα Βοss SD-1 το έχω εκεί να βρίσκεται αλλά συνήθως δεν το χρησιμοποιώ. 

 

Με το sd1 δεν ξεκινησες τοτες?? Μια χαρα θα σου κανει το boostαρισμα! Θα σου διδει και ενδιαμεσα καναλια, με τη χρηση του στο καθαρο και στο βρωμικο. Ξανασκεψου το.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου