Προς το περιεχόμενο

Προσωπικά τοπ10 (2 λίστες προσωπικής ενδοσκόπησης)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό απόγευμα κυρίες (μακάρι να υπάρχετε κι εσείς εδώ τριγύρω) και κύριοι,

 

Τα νήματα "Τι μουσική ακούτε τώρα;" που ανανεώνονται συνεχώς εντός noiz σίγουρα είναι ενδιαφέροντα, μιας και όλο και κάτι θα πάρει το μάτι σου που δεν έχεις τσεκάρει. Ωστόσο, προσωπικά μιλώντας, για μένα χάνουν λίγο το νόημά τους όταν αναρτώνται βίντεο που δεν είναι ακριβώς μουσική (π.χ. βίντεο με έναν αυτοσχεδιασμό ή ένα ωραίο τζαμάρισμα), όπως και επίσης όταν μαζεύονται πολλά live βίντεο, καθώς σε αυτά, θέλοντας και μη, επενδύεις αρκετά και σε αυτό που βλέπεις. Να το πω κι αλλιώς, πολλές φορές η φάση γίνεται περισσότερο "τι μουσικά βίντεο στο youtube γουστάρετε τώρα", και όσο κι αν μπορεί να ποστάρονται βίντεο-διαμαντάκια, κάπου το πράγμα ελαφρώς διαφοροποιείται από την αρχική του ιδέα.

 

Ένα πράγμα που γουστάρω πολύ είναι να βλέπω σε μορφή λίστας τις βαθιές, ειλικρινείς και εντελώς προσωπικές προτιμήσεις φίλων, αλλά και γνωστών καλλιτεχνών (ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τη μουσική). Εδώ μέσα, μπορεί να μην σας γνωρίζω προσωπικά ώστε να έχω ανάλογη περιέργεια για συγκεκριμένα άτομα, όμως πιστεύω θα ήταν ωραία φάση ο καθένας μας να σκεφτεί ποια είναι εκείνα τα κομμάτια που - χωρίς ντε και καλά να είναι τα μεγαλύτερα αριστουργήματα - τον έχουν σημαδέψει πιο πολύ.. εκείνα δηλ. που μόλις τα ακούσει χτυπάει η καρδούλα έντονα λόγω προσωπικού βιώματος, ή που νιώθει μια αίσθηση διαφορετική σε σχέση με άλλα κομμάτια που γουστάρει, ή που θέλει οπωσδήποτε να τα ακούει κάθε λίγο και λιγάκι για να του φτιάχνουν τη διάθεση ή να τον επαναφέρουν, ή που τα θεωρεί τόσο τέλεια που δεν μπορεί να διανοηθεί μια προσωπική λίστα με αγαπημένα στα οποία να μην βρίσκονται μέσα.

 

Με αυτά σαν πρόλογο λοιπόν, σας προσκαλώ να αρχίσετε την προσωπική σας ανασκαφή και να παραθέσετε (με βίντεο, με λόγια ή και μόνο με απλή ονομαστική αναφορά) 2 λίστες:

1) Τοπ 10 προσωπικά αγαπημένων τραγουδιών

2) Τοπ 10 προσωπικά αγαπημένων ορχηστρικών κομματιών

 

Εγώ εδώ και λίγες μέρες είμαι σε διαδικασία ανασκαφής σε στιγμές ησυχίας.. μόλις καταλήξω, θα τις γράψω. Μπορεί ωστόσο την αρχή να την κάνει και κάποιος άλλος. 😉

 

Υ.Γ.: ⚠️

- Καλύτερα να προϋπάρξει η σκέψη, και να γίνει ένα συνολικό ποστάρισμα για καθεμία ή και για τις δύο λίστες.. και όχι random posts ενός κομματιού εδώ, άλλου ενός παρακάτω κλπ...

- Αν τα 10 φαντάζουν πολύ λίγα για ορισμένους για κάποια από τις κατηγορίες, ας το πάμε μέχρι και 20. Καλύτερα όχι παραπάνω όμως, μιας και ο αριθμητικός περιορισμός βοηθάει στο να εμβαθύνουμε στα εντελώς απαραίτητα και προσωπικά αγαπημένα.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά! Μπορεί να σου φανεί λίγο κουφό, αλλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να απαντήσω στις λίστες των 10...

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ ΛΕΜΕ!!!

Πιθανόν βέβαια να το ακούσεις και από άλλους αυτό...

Άσε που ΟΛΑ τα κομμάτια έχουν κάτι όμορφο πάνω τους, απλά πρέπει να μπορέσεις να το νιώσεις...

Όλα μπορούν να γίνουν αγαπημένα υπό κάποιες προϋποθέσεις...

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου κουφό.. Ίσα ίσα που το θεωρώ δύσκολο και πρόκληση, για αυτό και το έθεσα σαν θέμα. Εννοείται πως θα αφήσεις πολλές αγάπες απ'έξω, κι απλά θέλω να δω ποια (και για ποιους λόγους πιθανά) είναι τα πιο αγαπημένα για τον καθένα.

 

Σίγουρα η φάση θέλει το χρόνο της. Οι "desert island" είναι οι πιο δύσκολες επιλογές, αλλά και οι πιο ενδιαφέρουσες.  Εγώ δεν βιάζομαι πάντως... 😉

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως με βόλευε λίγο πιο εύκολα να βάλω τοπ 10 καλλιτεχνών παρά κομματιών αλλά θα το κάνω 

 

το τοπ10 κομματιών θα εστιάσει σε αυτό που ανέφερες ότι μου φτιάχνει τη διάθεση ή "νιώθω μια αίσθηση διαφορετική"

 

δεν είμαι μεγάλος φαν των ορχηστρικών , ή μάλλον των μεγάλων μεταλο-βιρτουόζων οπότε θα δυσκολευτώ πάρα πολύ 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rebel_Of_South είπε

ίσως με βόλευε λίγο πιο εύκολα να βάλω τοπ 10 καλλιτεχνών παρά κομματιών αλλά θα το κάνω..

Το σκέφτηκα κι εγώ για τους 10 καλλιτέχνες, αλλά κι αυτοί παραείναι λίγοι...

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

το τοπ10 κομματιών θα εστιάσει σε αυτό που ανέφερες ότι μου φτιάχνει τη διάθεση ή "νιώθω μια αίσθηση διαφορετική"

 

Ναι.. Τα κριτήρια "αγαπημενότητας" ίσως ψιλοδιαφοροποιούνται ανά άτομο, για αυτό και ανέφερα μπόλικα στην εισαγωγή, αλλά το νόημα είναι να καταλήξουμε σε "προσωπικά αγαπημένα"... αυτή είναι η φράση-κλειδί (ή και "desert island" επιλογές, όπως πήγα να το προσθέσω στον τίτλο αργότερα αλλά δεν γινόταν).

Επεξεργασμένο από fusionakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται....

ιδίως με ...τραγούδια.

Ενδεχομένως με άλμπουμ....το έχω κάνει στο παρελθόν δεξιά και αριστερά (σε σοβαρούς χώρους) αλλά και πάλι νομίζω ότι δεν έχει κανένα νόημα περαν του να καταλάβουμε πόσο διαφορετικά αισθάνεται κανείς αυτό που λέμε "μου αρέσει"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω έτοιμες λίστες και με τραγούδια, και με ορχηστρικά, και με albums (και με ταινίες, στα των έξω της μουσικής)... και μένει μόνο η σκέψη και το τελικό φιλτράρισμα για ένα τοπ10 ή τοπ20 σε κάθε περίπτωση. Νομίζω άλλωστε πως σε ένα έρημο νησί (με ηλεκτρισμό) μπορείς με 20 κομμάτια να την κουτσοπαλέψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

 

Duran Duran - A View To A Kill
Bon Jovi - Living on A Prayer
Gladys Knight - Licence to Kill
Roxette - For The very first time
Led Zeppelin - Stairway to Heaven
Queen - Bohemian Rhapsody
Queen - Princes of the Universe
Celine Dion - It's all coming back to me
Urban Shakedown - Some Justice
Clash - Rock the Casbah

 

ΓΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΑ


Star Wars Intro
Star Trek Intro (circa 1979 The motion picture)
Hans Zimmer - Injection
Lalo Schifrin - Mission Impossible - main title
Harold Faltermeyer - Top Gun Anthem
Hans Zimmer - The Rock Main Theme
Giorgos Chatzinasios - To agkistri main theme

είναι και άλλα που δεν μου έρχονται τώρα, βολέψου με αυτά χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rebel_Of_South είπε

το τοπ10 κομματιών θα εστιάσει σε αυτό που ανέφερες ότι μου φτιάχνει τη διάθεση ή "νιώθω μια αίσθηση διαφορετική"

 

ωραία λοιπόν, πάμε με πόνο καρδιάς ένα τοπ10. Πάντα έχω μπούσουλα ότι θα βάζω τα 10 που ήρθαν πιο γρήγορα στη σκέψη μου , ώστε να μετριάσω κιόλας τις ενοχές 

 

top 10 τραγουδιών 

 

Motorhead - killed by death

Lynyrd Skynyrd - Tuesday's Gone

Lynyrd Skynyrd - Born to Run ( το καλύτερο outro southern δίσκου & κομματιού ) 

Helloween - Keeper of the 7 keys 

Down - Nothing in Return 

ZZ Top - Jesus Just Left Chicago ( ε κολλάει και το waitin for the bus ως ιντρο σαφέστατα )

Savatage - Wake of Magellan

Savatage - All That I Bleed

Gamma Ray - The Valley of the Kings

Gamma Ray - Last Before the Storm 

 

τελικά ήταν απίστευτα δύσκολο 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου