Προς το περιεχόμενο

Όταν η Τεχνητή Νοημοσύνη Παράγει Μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κανάλι στο Youtube streamάρει ασταμάτητα μουσική η οποία παράγεται αυτόματα μέσω τεχνητής νοημοσύνης:

 

Η μπάντα ονομάζεται DADA BOTS και οι δημιουργοί χρησιμοποιούν τεχνολογία "deep learning software", που βασίζεται σε υπολογιστική αρχιτεκτονική που "μαθαίνει" patterns από μεγάλο input δεδομένων (μουσικής death metal) ώστε να μπορεί να προβλέψει μουσικά στοιχεία και ακολουθίες που συνηθίζονται ώστε να τις αναπαράξει. 

Το αποτέλεσμα ξεπερνάει τα όρια του τι μπορεί να παράξει το ανθρώπινο σώμα, και αυτό είναι εμφανές στο ξεκάθαρα αφύσικο αποτέλεσμα κυρίως στα φωνητικά αλλά και στις ταχύτητες των drums ή στα shreds της κιθάρας.

 

Εσάς τώρα πως σας φαίνεται αυτή η εξέλιξη;

Εγώ λέω να αναπτύξουμε και ένα AI ώστε να ακούει αυτά που φτιάχνει, να κλείσουμε με το θεματάκι μουσική σαν άνθρωποι, και να ξεκινήσουμε το ψάρεμα.

 

Πηγή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλό είναι να γίνονται τέτοιες προσπάθειες. Οι 2 βασικοί λόγοι είναι γιατί μέσω deep learning μπορεί να βρούμε λύσεις για άλλα ζητήματα που θα κάνουν καλύτερη την καθημερινότητά μας, αλλά και γιατί έτσι εκτιμάμε τον ανθρώπινο παράγοντα, με τα λάθη του, την αστάθειά του, την ψυχή του αν θέλετε. Ο death metal-άς που θα βγάλει την ψυχή του πάνω στο τραγούδι του και φαίνεται, ειδικά αν το βάλεις δίπλα δίπλα με τους DADA BOTS. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως λάτρη της τεχνολογίας από τα 5 μου, κάθε τέτοιο θέμα δεν με αφήνει αδιάφορο και σίγουρα θα υπάρξουν και καλύτερες προσπάθειες.

 Στην επιστήμη και την τεχνολογία δεν υπάρχουν τα όρια και εγώ συνηθίζω να λέω πως με την τεχνητή νοημοσύνη θα ξεπεραστούν ακόμα και τα όρια που δεν υπάρχουν. χαχαχχαχαχαχαχα  κρύο ε? αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ. Το έχω ψηλά το θέμα.

 

 Τώρα άλλο πράγμα με ανησυχεί.

 Το να δημιουργούνται τραγούδια με ανθρώπινα χαρακτηριστικά από την ΑΙ μια μέρα θα γίνει σίγουρα. Εγώ το πιστεύω.

 

 Το θέμα είναι μην μαζί με το 5G και τις περισσότερες αυτόνομες συσκευές, γίνει καμιά σύσκεψη σε νανοδευτερόλεπτα από τις ΑΙ οντότητες και μας εξολοθρέψουν και τρέχουμε και έχουμε μπελάδες, όπως τότε με τον Terminator. Οι παλιοί θα θυμούνται χαχαχαχαχαχαχα.

 

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

 ξέρετε τι είπαν οι φωνές πριν πέντε λεπτά.

 kill humans

 νατα τα λεγα εγώ χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Konstantinos Dritsas said:

 Το να δημιουργούνται τραγούδια με ανθρώπινα χαρακτηριστικά από την ΑΙ μια μέρα θα γίνει σίγουρα. Εγώ το πιστεύω.

 

 

Πιο σύντομα βλέπω να γίνεται το ανάποδο.

Να δημιουργούν οι άνθρωποι τραγούδια που να έχουν χαρακτηριστικά υπολογιστή.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Πιο σύντομα βλέπω να γίνεται το ανάποδο.

Να δημιουργούν οι άνθρωποι τραγούδια που να έχουν χαρακτηριστικά υπολογιστή.

έχει κατηγορηθεί γι αυτό στο παρελθόν π.χ.  η ηλεκτρονική dance (κάποια είδη της π.χ. λογω της μετρικής επανάληψης και των αντίστοιχων μοτίβων) όμως τελικά επικράτησε, αγαπήθηκε, παραλλάχθηκε, συγχωνεύθηκε.

 

 Δηλαδής οι άνθρωποι προγραμμάτιζαν και προγραμματίζουν πλέον.

 Ακούστε φίλοι μου τι πιστεύω.

 Και περισσότεροι αυτοματισμοί, και ρομπότ και όλα αυτά όχι να μιμούνται απλά ρεαλιστικά, αλλά να έχουν συνείδηση θα υπάρξουν. Και αυτονομία και μέχρι και άποψη και δικαιώματα θα έχουν.

 μπορεί να κάνουν και λάθη, ίσως πάντα να είναι περισσότερο λογικά.

 Μια τεχνητή νοημοσύνη δεν θα φανατιστεί και θα σκοτώσει μαζικά.

 Δεν θα αναπαραχθεί βάσει του ενστίκτου, της αγάπης.

 θα σκοτώσει αλλά για να προστατεύσει ή εάν απειλείται.

 Σίγουρα θα φτιάξει human like μουσική πιο επιτυχημένα και καλή.

 Πιστέψτε με.

 Είμαι τεχνητός και ξέρω.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άκουσα σε δύο φάσεις από 2-3 λεπτά, με διάλειμμα μισής ώρας ήταν κατ' αρχήν το ίδιο πράγμα. Κατά δεύτερον είναι μια σχετικά καλή μίμηση mathcore με death "φωνητικά", άγρια μοντερνιά εν ολίγοις που εμένα δε μου αρέσει ούτως ή άλλως. Τρίτον δε θα το έλεγα μουσική ακριβώς, περισσότερο πείραμα ακρίβειας και μετρήματος σε μια μέταλ πλατφόρμα.

 

Χωρίς αμφιβολία κάποια στιγμή στο (μακρινό ή όχι και τόσο) μέλλον η AI θα εξελιχτεί σε τέτοια επίπεδα που θα μπορεί να κάνει ότιδήποτε κάνουμε κι εμείς. Θα αποκτήσει συνείδηση, συναίσθημα, αίσθηση του εαυτού. Ίσως ο άνθρωπος συγχωνευτεί με τη μηχανή, ίσως τον ξεπεράσει και τον αφήσει πίσω. Μέχρι τότε πάντως, όταν θέλουμε να ακούσουμε extreme metal, θα βάζουμε το παρακάτω και όχι dada bots.

 

 

 

  • Like 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παραγει"?

Και πριν 5-6 ωρες που μπηκα (για 10-15 δευτερολεπτα), την ιδια μ....α επαιζε.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου