Προς το περιεχόμενο

Τι θα κάνετε το Πάσχα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ όπως περίπου όλοι... Συνδυασμός κοινωνικών υποχρεώσεων αλλά και Πασχαλινής έμπνευσης-αυτοσχεδιασμού... Κάθε χρόνο λίγο διαφορετικά αλλά και μάλλον ίδια... Καλά δηλαδή!!! 😎

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λογω γκρουπ και συναυλιων εδω και δεκαδες χρονια, εχω ζησει καποια απιθανα πασχατα :classic_biggrin: κατα καιρους.

Γενικα ειμαι λιγο δυσκοιλιος με γιορτινες μαζωξεις, οχι πολυ ομως...αμα εχεις καλη παρεα ολα ειναι πιο ομορφα.

Τρια ειναι αυτα που εχουν χαραχτει ανεξιτηλα στη μνημη μου...

Το πρωτο, παιδι ακομα, στο χωριο, ολο το πακετο, απο το πρωι, σφαξιμο-γδαρσιμο το κατσικακι (σπανια ψηναμε αρνια, προτιμουσαμε κατσικια), περασμα στην σουβλα (μιλαμε για βιντατζ 😎 καταστασεις, κοψιμο ενος καταλληλου κλαριου, πελεκισμα και διαμορφωση), ατελειωτες ωρες γυρισματος στα καρβουνα -που με τη σειρα τους ηθελαν ωρες να προκυψουν απο τη φωτια που αναβε αξημερωτα, το κεφαλι νταουλι απο τα τσιπουρα και ο πονος στα χερια να ειναι αβασταχτος...δεν ειχαμε τοτε λαβες, οποτε γυριζαμε με τα δυο χερια το κλαδι με το σφαχτο...αφηναμε βεβαια την ακρη παχια για σιγουρο πιασιμο (κατι σαν τα 50ς τελε μπρατσα :classic_smile: ), αλλα και παλι δεν μπορουσες να αντεξεις πανω απο 10-15 λεπτα...γι αυτο και η "ομαδα" που γυριζε τη σουβλα, ειχε καποια προνομια σε ποτα και μεζεδες, με κυριαρχο τις πετσες που λιωνανε και κρεμοσαντε κατα διαστηματα :classic_happy:...αλλες εποχες, μου φερνουν συγκινηση και μελαγχολια, ανακατα με βαθεια και ουσιαστικη χαρα για τη ζωη που μου προσφερθηκε με γενναιοδωρια...

Οποιος θελει να δει απο που κραταει η σκουφια μου, ας ριξει μια ματια στο υπεροχο κλιπ που παραθετω...

Το δευτερο, αρχες δεκαετιας '90 και με το γκρουπ ξεκιναμε για μια πολυημερη τουρνε στην Ιταλια.

Τοφεραν ετσι οι συνθηκες και φευγαμε με πλοιο απο Ηγουμενιτσα ξημερωματα Κυριακης του Πασχα.

Τα μεσανυχτα της αναστασης μας πετυχαν λιγο εξω απο τη Λαρισα, πριν την -τοτε- επιπονη αναβαση στην Καταρα. Σταματησαμε στην ακρη του δρομου, βγηκαμε κουκουλωμενοι (εκανε κρυο), βγαλαμε και κατι κοκκινα αυγα που μας ειχαν προμηθευσει οι οικογενειες μας και μεσα σε χαχανα και την καλυτερη των διαθεσεων, τσουγκριζαμε και γελουσαμε με την καρδια μας...αξεχαστο...

Το τριτο, πριν 3-4 χρονια, κουρασμενος και φορτωμενος με υποχρεωσεις και προβληματα, παιρνω την καλη μου με το αμαξι και καταληγουμε την Πασχαλινη Κυριακη στην Οχριδα. Αφου ειδαμε πολλα μνημεια και ναους στις οχθες της, καταληξαμε να τρωμε λιμνισιο μαγειρευτο ψαρι με ρυζι (πεντανοστιμο!) με τα ποδια μας σχεδον μεσα στο νερο.

Ακουγεται πολυ "εναλλακτικο", ομως ηταν υπεροχο κι αξεχαστο και τουτο.

Να ειστε καλα ολοι και συγχωρεστε μου το "γεροντικο" σεντονι...

 

  • Like 5

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κοινωνικά θα το περάσω και εντός της πόλης.

 Και παράλληλα κοντά στον πατέρα μου που δυστυχώς δεν είναι και πολύ καλά.

 Είπαμε να περάσουμε αρκετά μαζί αυτές τις μέρες μιας και πέραν από πατέρας ήταν ανέκαθεν και

κολλητός φίλος.

 Τυγχάνει να είμαι πολύ καταβεβλημένος από διάφορες καταστάσεις αυτόν τον καιρό, είχα πάει και εκτός Αθηνών για διακοπές τον προηγούμενο μήνα οπότε κοινωνικά και όσο γίνεται χαλαρά.

 

 Τώρα τα περισσότερα Πάσχα τα έχω περάσει με τους κλασσικούς τρόπους δηλαδή εκτός πόλης, με παρέες, ζευγαροπαρέες, οικογενειακά κλπ. 

 Δεν είμαι θρήσκος με την δογματική έννοια, έχω δώσει βέβαια τη δική μου ερμηνεία στα θρησκευτικά ακούγοντας και συγκρίνοντας και συσχετίζοντας με άλλα θέματα από μικρός, ταλαντευόμενος μεταξύ θρησκείας και επιστήμης και έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα που δεν έχει νόημα να το αναλύσω. Ο καθένας όπως τη βρίσκει εξάλλου χαχαχαχαχαχχαχαχχαχα

 

 Από την άλλη το βλέπω και παραδοσιακά και μετέχω τις περισσότερες φορές στις σχετικές ακολουθίες.

 Είναι ωραίες και εμπεριέχουν βαθύτατα φιλοσοφικά νοήματα, όπως πάλι τα βλέπω εγώ.

Και είναι και πασαρέλα.

 

 Τώρα παρόλο που είμαι εξωστρεφής και κοινωνικός συνήθως, δεν είμαι πάντα έτσι. Έχω και εγώ τις περιόδους που προτιμώ την απομόνωση και την εφαρμόζω ακομπλεξάριστα γιατί γενικά όποτε μου τη βαρέσει είμαι παρτάκιας και δεν έχω καμία ενοχή. Ζω για τους άλλους αλλά ζω και για την πάρτη μου.

 

 Έτσι μιας και αναφέρθηκε για το παρελθόν, έχω περάσει και τρία τέσσερα Πάσχα πλήρως απομονωμένος για μερικές μέρες, εσώκλειστος, χωρίς να βγαίνω έξω, ούτε μπάνιο δεν έκανα και π.χ. έλιωνα στο gaming, ταινίες και ρέκλα. Αντε να πήγαινα για κανα καφέ έξω. Και ίσως είναι τα καλύτερα γιατί τη βρίσκω με τον εαυτό μου. Τον αγαπώ και τα έχω πολύ καλά και αυτό για λίγες μέρες σε κάνει σούπερ. Σε δυναμώνει, σε ξεκουράζει και σε γεμίζει με όρεξη, ιδιαίτερα άμα τύγχανε να είναι και απαιτητική η περίοδος.

 

 Θυμάμαι τώρα μια χρονιά, πρέπει να ήταν το 2005 γιατί θυμάμαι το παιχνίδι, το Battlefield 2. Ηταν πάσχα που η τότε κοπέλα μου ως φοιτήτρια θα έφευγε από την Αθήνα και θα πήγαινε στους δικούς της στην επαρχία. Μου είχε πεί να πάω αλλά βαριόμουν και δεν ακολούθησα. Της λέω θα μείνω και εγώ μωρέ με τους δικούς μου που θέλουν να με δούν. Και τελικά δεν πήγα σε κανέναν και έμεινα μέρες στο σπίτι. Πήγα στους δικούς μου μονο για να φάω την κυριακή του Πάσχα γιατί δεν έβρισκες και τίποτα. Και 5-6 μέρες ούτε βγήκα έξω, ολη μερα καφές, παιχνίδια, ταινίες και ρέκλα. Αυτή είναι ζωή. Αυτό ήταν  ΠΑΣΧΑ. Θυμάμαι που ήμουν με έναν τύπο στο squad που ήταν Ελληνας και παίζαμε battlefield την ώρα της Ανάστασης και είπαμε το Χριστός ανέστη από το voice chat. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Τέλος αναφέρω πως μια φορά μου άρεσε που πήγαμε ζευγαροπαρέα με τις μηχανές και κάναμε Ανάσταση πάνω στον Άη Γιώργη στο Λυκαβηττό. Χαμός μιλάμε. Πολύ ωραία . Μου άρεσε που έβλεπα παράλληλα με τα λίγα βεγγαλικά που έριξαν εκει, κυρίως κροτίδες, γυρω γύρω τα άλλα που φάινονται από τις άλλες εκκλησίες και τα βλέπεις υπερυψωμένα και είναι ωραία.

 Να το κάνετε μια φορά. Εχει και ξένες εκεί, είχε κάτι γκομενάκια σούπερ.

 

 Αυτά λοιπόν τα λίγα είχα να πω.

 Καλή Ανάσταση με υγεία να έχουμε

 Και προσοχή στους δρόμους γιατί κυκλοφορούν μεθυσμένοι, χαπακωμένοι με βαριά αντικαταθλιπτικα, παρμένοι από την αφραγκιά και την πίεση των διευθυντηρίων, με φθαρμένα αμάξια επειδή δεν έχουν να τα φτιάξουν κλπ.

 

 Πολύ προσοχή.

 Είναι και τυχερά αυτά αλλά συν Αθηνά και χείρα κίνει ε?

 Αντε ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!

 ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ez είπε

απο το πρωι, σφαξιμο-γδαρσιμο το κατσικακι (σπανια ψηναμε αρνια, προτιμουσαμε κατσικια), περασμα στην σουβλα (μιλαμε για βιντατζ 😎 καταστασεις, κοψιμο ενος καταλληλου κλαριου, πελεκισμα και διαμορφωση), ατελειωτες ωρες γυρισματος στα καρβουνα -που με τη σειρα τους ηθελαν ωρες να προκυψουν απο τη φωτια που αναβε αξημερωτα, το κεφαλι νταουλι απο τα τσιπουρα και ο πονος στα χερια να ειναι αβασταχτος...δεν ειχαμε τοτε λαβες, οποτε γυριζαμε με τα δυο χερια το κλαδι με το σφαχτο...αφηναμε βεβαια την ακρη παχια για σιγουρο πιασιμο (κατι σαν τα 50ς τελε μπρατσα :classic_smile: ), αλλα και παλι δεν μπορουσες να αντεξεις πανω απο 10-15 λεπτα...γι αυτο και η "ομαδα" που γυριζε τη σουβλα, ειχε καποια προνομια σε ποτα και μεζεδες, με κυριαρχο τις πετσες που λιωνανε και κρεμοσαντε κατα διαστηματα :classic_happy:...αλλες εποχες, μου φερνουν συγκινηση και μελαγχολια, ανακατα με βαθεια και ουσιαστικη χαρα για τη ζωη που μου προσφερθηκε με γενναιοδωρια...

 

ω ναι ω ναι, το έχω ζήσει κι εγώ αυτό όσο ζούσε ο παππούς. Είχαμε σούβλα μεν, αλλά γυρίζαμε παραδοσιακά με το χέρι και τσιμπάγαμε πετσούλες 

 

Καλές γιορτές σε όλους 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

 

ω ναι ω ναι, το έχω ζήσει κι εγώ αυτό όσο ζούσε ο παππούς. Είχαμε σούβλα μεν, αλλά γυρίζαμε παραδοσιακά με το χέρι και τσιμπάγαμε πετσούλες 

 

Καλές γιορτές σε όλους 

για μενα οποτε σουβλιζω {γιατι το κανω μερικες φορες} αυτα τα μοτερακια απαγορευονται.

Παντα με το χερι αλλιως δεν βιωνεις πασχα..

Αν δεν καεις απο το ηλιο με μια μπυρα στο χερι να βρωμοκοπας τσικνα..δεν λεει..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο το είχε πει η κόρη μιας φίλης μου, όταν ήταν μικρή.

Είχαν πάει όλοι στην ανάσταση, και άκουγε η μικρή τα "Χριστός ανέστη", "αληθώς ανέστη", κλπ.

Όταν γύρισαν στο σπίτι ρωτάει την μάνα της ..

"Καλά βρε μαμά, όλους αυτούς στην εκκλησία, Ανέστη τους λέγανε?"

 

:classic_biggrin:

 

 

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα μου αρέσει πάντως η μαγειρίτσα και τα συκωτάκια.

 Τρώς το βράδυ της ανάστασης, πλακώνεσαι στο αρνί και τα κοντοσούβλια και τα κρασιά και τις μπυρες την άλλη μερα.

 Πολύ φαϊ ρε παιδί μου. Δώστου και τα αβγά.

 Και άλλοι είναι άρρωστοι, πεινάνε και κρυώνουν και δεν έχουν που να μείνουν.

 Άλλοι είναι σε υπηρεσία τις ώρες εκείνες των εθίμων.

 Άλλοι, άλλοι...............................

 Ρε μια χαρά είμαι.............. χαχαχαχαχαχαχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι 17 χρονων είχα τσακωθεί με τους δικούς μου και αντι να πάω εκκλησία έκατσα σπίτι και έβγαλα το χριστός ανέστη σε ήχο black sabbath με τις γνωστες διφωνίες, και βγήκε τέλειο!

τωρα 33 χρόνια μετά με τα πεθερικά σταθερά. ότι καλύτερο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Αετός είπε

ΠιστόςΌταν συναντούσε κάποιος το Φαίδρο Μπαρλά και του έλεγε  "Χριστός Ανέστη"απαντούσε:"Πιθανόν,πολύ πιθανόν"!

Καλά να περάσετε όλοι.

Εγω ειχα εναν γνωστο που παντα απαντουσε:'Φημες,φημες'

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου