Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση μικρου δωματιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον.Εχω ενα δωματιο 12 τ.μ  στο πισω μερος του σπιτιου (βλεπει σε ακαλυπτο και απο πανω εχει μπαλκονι στο 50% του ταβανιου)  το οποιο λέω να "ηχομονώσω".

 

Δεν παιζω σε τιποτα εκκωφαντικες εντασεις και παιζω παντα εκτος ωρων κοινης ησυχιας.

 

Το δυνατότερο σημα που θα πρεπει να "κοπει" ώστε να μην ενοχλεί είναι ενας tweed deluxe στο "2",δυνατα αλλα οχι τιποτα το φοβερο (και φυσικα δεν θα παιζει και καθε μερα) και δυο ΒΜ5 μονιτορ που σπανιως παιζουν δυνατα.

 

Αν βαλω μια μετρια ηχομονωτικη πορτα (μου ειπαν 300-400 ευρω για μια με επενδυση πετροβαμβακα),διπλα ηχομονωτικα τζαμια και κουφωμα στην μπαλκονοπορτα (που βλεπει σε τυφλο ακαλυπτο χωρις παραθυρα αλλων διαμερισματων),πατωμα ηχομονωτικο (το σπιτι ανακατασκευαζεται ετσι κι αλλιως και το πατωμα θα αλλαχθει) και γυψοσανιδες με πετροβαμβακα σε ολους τους τοιχους & το ταβανι ,θα ειμαι οκ ? (δεν θελω μπουγκα στη στρουγκα αλλα μια μειωση του θορυβου γυρω στο 50%)

 

Thanks

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Λοιπον.Εχω ενα δωματιο 12 τ.μ  στο πισω μερος του σπιτιου (βλεπει σε ακαλυπτο και απο πανω εχει μπαλκονι στο 50% του ταβανιου)  το οποιο λέω να "ηχομονώσω".

 

Δεν παιζω σε τιποτα εκκωφαντικες εντασεις και παιζω παντα εκτος ωρων κοινης ησυχιας.

 

Το δυνατότερο σημα που θα πρεπει να "κοπει" ώστε να μην ενοχλεί είναι ενας tweed deluxe στο "2",δυνατα αλλα οχι τιποτα το φοβερο (και φυσικα δεν θα παιζει και καθε μερα) και δυο ΒΜ5 μονιτορ που σπανιως παιζουν δυνατα.

 

Αν βαλω μια μετρια ηχομονωτικη πορτα (μου ειπαν 300-400 ευρω για μια με επενδυση πετροβαμβακα),διπλα ηχομονωτικα τζαμια και κουφωμα στην μπαλκονοπορτα (που βλεπει σε τυφλο ακαλυπτο χωρις παραθυρα αλλων διαμερισματων),πατωμα ηχομονωτικο (το σπιτι ανακατασκευαζεται ετσι κι αλλιως και το πατωμα θα αλλαχθει) και γυψοσανιδες με πετροβαμβακα σε ολους τους τοιχους & το ταβανι ,θα ειμαι οκ ? (δεν θελω μπουγκα στη στρουγκα αλλα μια μειωση του θορυβου γυρω στο 50%)

 

Thanks

το ζητημα ειναι...θα φερεις κ ντραμμερ στο χωρο?

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 200+ μετρων κλειστο γκαραζ που κανουμε προβες, ακουγοταν απο τον δρομο εντονα η μουσικη. Την περιοδο εκεινη παιζαμε σε εντασεις live. Αποφασισαμε να "κλεισουμε" ενα κομματι 40τμ και να το μετατρεψουμε σε δωματιο ωστε να μη βγαινει ο θορυβος εξω. Το κλεισαμε με δυο φυλλα κοντρα πλακε και εσωτερικα πετροβαμβακα. Και η πορτα εγινε ακριβως το ιδιο.

 

Απαξ και κλεισει η πορτα, εντος του λοιπου γκαραζ ο ηχος μειωνεται τουλαχιστον 60%-70%. Εξω στον δρομο χρειαζεται να καταβαλεις προσπαθεια για να μας ακουσεις.

 

Ταβανι και πατωμα δεν πειραξαμε...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου