Προς το περιεχόμενο

Κάτι στραβό συμβαίνει εδώ?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρε Νικο...

πριν πας στη μαγειριτσα....

sex pistols ετυχε να δεις;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, dimsonic είπε

βρε Νικο...

πριν πας στη μαγειριτσα....

sex pistols ετυχε να δεις;

 

τι μου λες ρε Μήτσο... εδώ έχω δει Παρθενογένεσις*... 😛

 

 

* για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση κι εδώ μέρες που είναι, πρόκειται για την πρώτη "πανκ" μπάντα προ αμνημονεύτων στα καθ' ημάς...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, npap είπε

 

τότε Δημήτρη μου έχω κάνει λάθος στην εκτίμηση μου στο γιατί ανέβασε το video ο οp και έγραψα τόσα post στον αέρα... πάντως προσωπικά δεν με θεωρώ ιδιαίτερα χρήσιμο σε ένα μουσικό φόρουμ αν είναι να "κρίνω με τα αυτιά του casual ακροατή"...

 

Δε μπορώ να πω πως έχεις άδικο...απλά έχει τόσο λίγη σημασία το σόλο...αν σκεφτείς πως ο Hammett έχει παίξει σε δίσκους πολύ χειρότερα σόλος από αυτό αλλά και πάλι αυτό δεν σταμάτησε τους Metalica...τεσπά κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2019 στις 12:14 ΠΜ, dimsonic είπε

δυό δίσκοι στα 10, ένας #1

ένα grammy....

80000 δίσκοι σε μια εβδομάδα....

 

όντως καλή μερα...

 

 

(δίσκοι=δίσκοι ε?   όχι κατέβασμα....)

 

 

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, npap said:

 

οι Σπάθες αυτού του κόσμου (και εκατομύρια "άλλοι" απλά αναφέρω έναν δικό μας) που έγιναν "καλοί" κιθαρίστες μελετώντας σε κινέζικα σκουπόξυλα, πάνω σε μπρίκια τύπου ekolena με φαζάκια απομιμήσεις συναχωμένων τζιτζικιών πρέπει να νοιώθουν και λίγο μ@λ@κες...

 

Ζητω ταπεινα συγνωμη απο τον Σπαθα και τους εκατομυριους αλλους. Ισως κανω και λαθος, αλλα εχω την εντυπωση οτι ενας συγχρονος μεσος παιχτης, μαζι με το οργανο, μαθαινει να δουλευει τον λοιπο εξοπλισμο του. Εξαλλου, το (συνολικο) οργανο του ηλεκτρικου κιθαριστα ειναι ολο το πακετο κιθαρα-πεταλιων-ενισχυτη-καμπινας. Δεν ειναι μονο η κιθαρα. Αρα θεωρω πως, τουλαχιστον, δεν ειμαι παραλογος. Ακομα και οι παλιοι ψαχνοντουσαν, με ο,τι ειχαν στην διαθεση τους, ωστε να βελτιωσουν τον ηχο τους.

 

39 minutes ago, npap said:

 

ή από την άλλη αν σου φτιάξω εγώ τον γαματο ήχο που ονειρευόσουν εν μια νυκτί θα σταματήσεις να εξελίσεσαι σαν κιθαρίστας επειδή δεν τον "δούλεψες" ο ίδιος...μάλιστα...🙄

 

 

Εδω δεν μπαινω στην διαδικασια να απαντησω. Απαντησα πιο πανω.

 

Δεν ειναι ολα ασπρο και μαυρο.

 

Καλη ανασταση και σε σενα. Χωρις εισαγωγικα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, npap said:

 

τι μου λες ρε Μήτσο... εδώ έχω δει Παρθενογένεσις... 😛

 

 

* για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση κι εδώ μέρες που είναι, πρόκειται για την πρώτη "πανκ" μπάντα προ αμνημονεύτων στα καθ' ημάς...

ωραία....

λοιπόν εγώ με τα αυτιά όχι του casual ακροατή, αλλά του "υπο δημιουργία "μουσικού" " όταν άκουσα Pistols έλεγα "κάτι στραβό συμβαίνει εδώ"

 

το ενδιαφέρον βέβαια είναι ότι 45 χρόνια μετά εξακολουθώ να πιστεύω ότι "κάτι στραβό πρέπει να συνέβη" τότε που ακόμα δεν μπορώ να εξηγήσω.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

 

οι Σπάθες αυτού του κόσμου (και εκατομύρια "άλλοι" απλά αναφέρω έναν δικό μας) που έγιναν "καλοί" κιθαρίστες μελετώντας σε κινέζικα σκουπόξυλα, πάνω σε μπρίκια τύπου ekolena με φαζάκια απομιμήσεις συναχωμένων τζιτζικιών πρέπει να νοιώθουν και λίγο μ@λ@κες... ή από την άλλη αν σου φτιάξω εγώ τον γαματο ήχο που ονειρευόσουν εν μια νυκτί θα σταματήσεις να εξελίσεσαι σαν κιθαρίστας επειδή δεν τον "δούλεψες" ο ίδιος...μάλιστα...🙄

 

καλή "ανάσταση" (φιλικά πάντα)...

Άσχετο αλλα ο Νίκος ο Αντύπας (ντράμερ των Σωκρατες) μου έλεγε οτι μαζευταν ο (κιθαριστικος) κόσμος στα λαιβ, να δει τα πρώτα Μάρσαλ και στρατ που έβλεπαν στη ζωή τους.

Απο αυτό συμπεραίνω οτι δεν ήταν τόσο πίσω εξοπλιστικα, αναλογικά πάντα για την εποχή.

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Εξ 'ου και το "ο δολοφόνος με το κοντομάνικο".

Από τότε έχεις να φορέσεις μακρύ μανίκι?

Μια μακρυμάνικη έχω εδώ και χρονια και ειναι ολοκαίνουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας βάλω λίγο φωτιά τώρα?

 

(προηγουμένως να δηλώσω ότι είμαι ίσως από τους πιό hard core fans των zep...αλλά μετά από 62 χρόνια στον κόσμο αυτό, πιστεύω ότι πατάω σταθερά τα πόδια μου στη γη ώστε να μην πλανιέμαι...γενικώς)

 

έχει και 2ο μέρος....

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JimmyPap είπε

μιας και 99% των καταναλωτών δεν ενδιαφέρεται για αυτά που ενδιαφέρουν τους κιθαρίστες.

και ευτυχώς να προσθέσω 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Άσχετο αλλα ο Νίκος ο Αντύπας (ντράμερ των Σωκρατες) μου έλεγε οτι μαζευταν ο (κιθαριστικος) κόσμος στα λαιβ, να δει τα πρώτα Μάρσαλ και στρατ που έβλεπαν στη ζωή τους.

Απο αυτό συμπεραίνω οτι δεν ήταν τόσο πίσω εξοπλιστικα, αναλογικά πάντα για την εποχή.

 

μάστα  Σπύρο... ο ΝΑν τι σου είπε ακριβώς δηλαδή, γιατί θα τρελαθώ και είμαι και βαρύς από την μαγειρίτσα και το κρασάκι... ότι στην εξέλιξή τους σαν μουσικοί από  Persons στα τέλη των 60ς με τον Ασβεστόπουλο και σαν Socrates ακολούθως τα πρώτα χρόνια των 70ς, στα γοητευτικά μεν αλλά αντικειμενικά κακόηχα πρώτα LP τους μέχρι το phos, που ηχογραφήθηκαν επί το πλείστον σε απαράδεκτες συνθήκες (ακόμα και για την εποχή), είχαν "ζηλευτό" εξοπλισμό στην μελέτη και τα live (ακόμα και για την εποχή δις)?...  

 

ή από την άλλη μήπως ήθελε στα τέλη των 70ς που τον πήραν στο σχήμα μετά από τόσους σπουδαίους που πέρασαν πριν από αυτόν (και μάλλον για τότε μιλάει) και έχοντας κάνει σαν μπάντα προ πολλού ήδη τόσα (σοβαρά) πράγματα σε παγκόσμιο επίπεδο, να παίζουν ακόμα με ιταλικά κοτέτσια για ενισχυτές, ώστε να μην καταλήξεις εσύ (και όποιος άλλος δεν στο λέω προσωπικά) στο παραπάνω συμπέρασμα...

 

πραγματικά απορώ τι δεν καταλαβαίνετε από ότι γράφω και μου απαντάτε κάποιοι όντως άσχετα με τις παραμέτρους που βάζω (τελικά όντως ή έχω ξεχάσει να μιλάω-γράφω και σόρυ γι αυτό, ή βαριέστε να με διαβάσετε)... δεν έχω ανάγκη να πείσω κανέναν για τίποτα και δεν επιμένω συνειδητά... ακολουθώ και καταθέτω επιχειρήματα κατά το δυνατόν αντικειμενικά για χάρη μιας κουβέντας... thats it... χώνεψα και την μαγειρίτσα απότομα... 🍽️😎

 

δοθείσης ευκαιρίας (και ευχαριστώ Σπύρε που μου την έδωσες) να και μερικά δείγματα από τον "καλό ήχο" μέσω του οποίου "σφυρηλατήθηκαν" ως μουσικοί οι Socrates στα πρώτα τους βήματα...😉

 

 

και μια από τις σπάνιες φορές που το λάλησαν το ελληνικόν... πάρτε εδώ γεύση από τα "φαζαρισμένα κρυωμένα τζιτζίκια" που ανέφερα πιο πάνω...😎🎸

 

 

 

και κλείνω ελπίζω οριστικά (επιτέλους) το θέμα από πλευράς μου (αρκετά σας ζάλισα), λέγοντας ότι δεν αλλάζω γνώμη στο ότι ναι μεν όλες οι εποχές έχουν τις δικές τους δυσκολίες και ιδιαιτερότητες αλλά ειδικά στην ροκ, οι νεώτεροι έχουν de facto λιγότερες "δικαιολογίες"  και "χρωστάνε" στους παλιότερους "πιονιέρους" (μια και πια υπάρχουν μέσα που τότε ούτε η φαντασία τους δεν έφτανε), αν μη τι άλλο να προσπαθούν να προχωρήσουν μπροστά την μουσική τους και όχι να την κοπιάρουν ενίοτε "τεμπέλικα" και με προπληρωμένο υφάκι μπροστά σε gear και γνώση που κατά κανόνα τους "χαρίστηκε" πολύτροπα και κυρίως άκοπα (μέσω "μασημένης" τροφής στο νετ)... δεν χτίζεται το ίδιο εύκολα ένα σπίτι πάνω σε υπάρχοντα θεμέλια, συγκριτικά με το να χρειάζεται να τα σκάψεις μόνος σου...

 

και όχι δεν είναι όλοι έτσι... ούτε κάποιοι όπως το μήλον της έριδος του θέματος μας κρίνονται συνολικά από μια κακή στιγμή τους... αλλά επιμένω ότι όσοι νέοι έχουν ήδη τις ευκαιρίες πρέπει να αντιμετωπίζονται είτε αυστηρά(ότερα) για το καλό τους, είτε με αδιαφορία (αν παρ ελπίδα επαναλαμβάνουν τα ίδια λάθη) για το καλό μας ...

 

 

 

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως ελπίζω να αξιωθούμε κάποια στιγμή όλοι να ψήσουμε κάποιους τυχόν γνωστούς μας εμβληματικούς μουσικούς της πρώιμης "ελληνικής ροκ" (που λέει ο λόγος) εποχής, ώστε να μας μιλήσουν εδώ από πρώτο χέρι για τις ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ κάποιες φορές (σε σχέση με το σήμερα του πάρτα όλα), κάτω από τις οποίες "μελετούσαν" και πως αποκτούσαν gear (πάλι που λέει ο λόγος)... και φυσικά όχι μόνο... και για το πως έφτανε στα αυτιά τους οποιαδήποτε (ακόμα και η πιο ασήμαντη) πληροφορία σε σχέση με την "μονδέρνα μουσική" και τον εξοπλισμό που χρειαζόταν για να ασχοληθούν με αυτήν... κι επειδή έχουμε αρκετούς εδώ εξ αυτών ως μέλη, θα παρακαλούσα όποιον θέλει και έχει χρόνο και όρεξη να ανοίξει ένα θέμα ειδικά γι αυτό... θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πολύ "διδακτικό" για όλους μας...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου